تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۱ ق.ظ
وجود ۵۳ بقاع متبرکه در شهرستان رودبار/ گفتگو با رهبرشاد، رئیس اداره اوقاف رودبار به مناسبت دهه کرامت
شکوفه های زیتون– دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علایق و مهر و وفای کم‌ نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است، مهر و وفایی که خواهر مهـربان و دلداده را به هجــرت وادار نمـوده و غربت و بیـماری و مرگ را در فصـل جوانی  برای او آسـان کرده است. دهه کرامـت یادآور […]

شکوفه های زیتون– دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علایق و مهر و وفای کم‌ نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است، مهر و وفایی که خواهر مهـربان و دلداده را به هجــرت وادار نمـوده و غربت و بیـماری و مرگ را در فصـل جوانی  برای او آسـان کرده است. دهه کرامـت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمـانی است و این که می‌توانند رهبـری دلهای صدها میلیون مسلمان را در طی اعصار عهده‌دار بشوند. تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند. در همین خصوص به سراغ حمید رهبرشاد رئیس اداره اوقاف شهرستان رودبار رفته ایم و به گفتگو در این باره نشسته ایم که در ادامه از نظر خواهید گذراند.

رهبرشاد رئیس اداره اوقاف شهرستان رودبار ضمن تبریک این دهه طی سخنانی اظهار داشت: دهه کرامت از ابتدای ماه ذی القعده که آغازش با میلاد حضرت معصومه (س) و پایانش مصادف با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(ع) می باشد محسوب می شود و پنجم آن مصادف با روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه و روز ششم این ماه سالروز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی یا حضرت شاه چراغ«برادر امام رضا(ع)» می باشد البته علت نام گذاری این روز در تقویم ریشه خاصی ندارد و به علت وجود ولادت خواهر و برادر آن حضرت در دهه کرامت، این روز به صورت نمادین انتخاب شده است.

وی بارزترین برنامه اداره اوقاف به عنوان متولی اماکن مقدس و بقاع متبرکه در این دهه را بزرگداشت امامزادگان در یک برنامه استانی دانست که در یک بقعه شاخص استانی برگزار می شود و هیئت امناء و خیّرین هر شهرستان معرفی و از آنها تجلیل به عمل می آید. وی همچنین در خصوص برنامه های اداره اوقاف شهرستان رودبار عنوان نمود: این مراسم در سال های گذشته با توجه به تقارن دهه کرامت با مراسم علم واچینی در امامزاده شاه شهیدان برگزار می شد. اما تاکنون تصمیمی برای سالجاری اتخاذ نشده است و به علت برگزاری جشن های استانی مجبور به برپایی مراسمی در تاریخی مغایر با مراسمات استانی هستیم.

وی تعداد بقاع ثبت شده رسمی در شهرستان رودبار را ۵۳ مورد اعلام داشت و ادامه داد: البته اماکن ثبت نشده ای شناسایی شده اند و پیگیری هایی برای اضافه کردن آنها در سامانه جامع بقاع متبرکه در دستور کار ما قرار دارد، البته این مهم شرایط ویژه ای دارد و برای جلوگیری از ثبت بقاع جعلی، روند کار به آسانی ممکن نیست.

رهبرشاد افزود: از نظر تعداد بقاع در کشور، شهرهای شیراز، مازندران و گیلان در رتبه اول تا سوم قرار دارند. در استان گیلان بیش از ۹۰۰ بقعه وجود دارد همچنین در شهرستان رودبار به علت بافت سنتی و مذهبی، اعتقادات مردم به امامزادگان بسیار بالاست و در اعیاد مختلف در آنجا حضور می یابند.

رئیس اداره اوقاف شهرستان رودبار مراسم علم واچینی شاه شهیدان را از مناسبت های خاص شهرستان رودبار قلمداد کرد و بیان نمود: در زمان برگزاری این مراسم پذیرای مسافرین بسیاری از اقصی نقاط کشور هستیم. مراسم علم واچینی برای عزاداری امام حسین(ع) و در نیمه دوم مرداد ماه بر قرار می شود. وی علت برگزاری این مراسم در تابستان را دامدار بودن اهالی دانست و افزود: از گذشته تاکنون کشاورزان و دامداران این مناطق در ماه محرم فرصت برگزاری مراسم را نداشتند به همین دلیل ۱۰ شبانه روز را به نیت روز عاشورا و به نام مراسم علم واچینی اختصاص می دادند. این مهم نشان از مقید بودن اهالی این منطقه دارد که با وجود مشغله در ماه محرم ۱۰ روز را به عزاداری می پردازند.

وی به برنامه های فرهنگی اداره اوقاف اشاره کرد و آنها را به شرح ذیل اعلام داشت:

طرح آرامش بهاری که از ابتدای سال و در ۱۱ بقعه شهرستان رودبار اجرایی می شود که آمادگی آن بقعه برای پذیرایی از مسافرین، نظافت بقعه، باز بودن درب آن، آمادگی خدام، اقامه نماز جماعت و اعزام مُبَلغ از اقدامات آن است، طرح ضیافت الهی در ماه رمضان، طرح نشاط معنوی در فصل تابستان که از ۱۳ خرداد لغایت ۲۹ خرداد ماه برپا می شد. که در این طرح ها با نهاد هایی نظیر آموزش و پرورش، بسیج، هلال احمر و سایر اماکن که برای تابستان برنامه دارند همکاری و جلسات مشترک برگزار می کنیم همچنین برگزاری اردوهای تفریحی در امامزادگان استانی و شهرستانی از برنامه های دیگر ما در این طرح می باشد که آموزش احکام، طرح معما و اهدای جوایز به دانش آموزان از جمله آنها هستند.  طرح سوگواری یاس نبوی در ایام فاطمیه، طرح بصیرت عاشورایی در محرم و طرح هایی در دهه وقف و دهه کرامت از دیگر برنامه های اداره اوقاف می باشند.

وی با تاکید بر سخن مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب فرهنگی افزود: در گذشته مراکزی در بقاع متبرکه با نام مراکز فرهنگی و قرآنی وجود داشت اما اکنون با تصمیم ریاست سازمان محوریتی به نام محوریت اجتماعی به آن افزوده شده و مراکز فرهنگی، اجتماعی و قرآنی در دستور کار قرار گرفته است که در آن از درآمد بقاع برای کمک به افراد نیازمند همان منطقه استفاده خواهد شد.

وی کمک اداره اوقاف به محرومین را به این صورت بیان داشت: پیش از این کمک به فقرا از درآمد بقاع صورت نمی گرفت اما امید است با راه اندازی مراکز جدید از درآمد حاصله بقاع متبرکه برای محرومین همان منطقه استفاده کنیم. البته طرح فوق باید در بقعه ای صورت پذیرد که گنجایش و ظرفیت لازم را داشته باشد.

رهبرشاد ادامه داد: در گذشته اگر خیّری برای بقعه ای جذب می شد از کمک های او برای ساخت و ساز و کمک به آن بقعه استفاده می شد اما با این طرح کمک ها ساماندهی شده و با برنامه خاصی انجام می پذیرند و امید است حرکتی در جلب مشارکت با مردم برای رفع محرومیت باشد.

وی در خصوص بیمه خدام مساجد تصریح کرد: در مجموع ۲۰۶ مسجد در شهرستان رودبار وجود دارد که خادمین ۷۰ مسجد بیمه شده هستند. وی در انتها گفت: خدمت رسانی به بقاع متبرکه و موقوفات خدمت به اهل بیت است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار