اشاره

شکوفه های زیتون– بیمارستان ولیعصر(عج) رودبار در شهریور سال ۱۳۶۶ در دو کیلومتری ورودی این شهر بالای تپه ای در منطقه لویه(شهرک ولیعصر) واقع شده بود. در ابتدا با تشکیل بخش های اورژانس، جراحی، زایمان و اتاق عمل شروع به کار نمود. پزشکان متخصص جراح بصورت هفتگی و یک روز در میان از مرکز استان تأمین می شدند. پرسنل استخدامی آن نیز قبل از افتتاح بیمارستان در مراکز دیگر مشغول به کار بودند که با افتتاح بیمارستان در این مرکز شروع به کار نمودند .کلیه عمل های الکتیو، اورژانسی و حتی عمل های پیوند پوست نیز در آن انجام می شد و مردم شهرستان از ارائه خدمات جراحی که انجام می شد راضی بودند.

پس از مدتی بخش های داخلی و اطفال نیز افتتاح گردید. بیمارستان ولیعصر(عج) رودبار از سال ۱۳۶۶تا۳۱خرداد۱۳۶۹ با همین تعداد بخش ها فعالیت داشت تا اینکه پس از زلزله دهشتناک رودبار ساختمان بیمارستان تقریباً ویران گردید و قابل استفاده نبود. در ابتدا توسط ارتش آلمان چادرهای صحرایی در منطقه رستم آباد بر پا گردید که شامل بخش های درمانگاه اورژانس، زایمان و اتاق عمل سرپایی بود.  پس از مدتی توسط ارتش آلمان بیمارستان ولیعصر(عج) در شهر رودبار در سال۱۳۷۱ به صورت چوبی بنا شد و در ابتدا شامل بخش اورژانس می شد و کلیه پرسنل در آنجا مشغول به کار بودند و خدمات درمانی ارائه می گردید. پس از مدتی بخش های جراحی و زنان و زایمان و اتاق عمل و اطفال نیز شروع به کار نمودند. در سال۱۳۷۲بخش داخلی نیز شروع به کار نمود و پس از مدتی دستگاه آندوسکوپی نیز به بیمارستان اهدا گردید.

بخش همودیالیز در سال ۱۳۷۵با اهدای ۲ دستگاه فرزینیوس بصورت کانکس (ادغام شده در بخش داخلی) افتتاح گردید و در حال حاضر بخش دیالیز دارای  هفت دستگاه می باشد . بخش ccu در سال ۱۳۹۲با پنج تخت (ادغام شده در بخش داخلی) افتتاح گردید .

درسال۱۳۷۸ بخش های اورژانس، داخلی، همودیالیز و درمانگاه های تخصصی به ساختمان پلی کلینیک منتقل شدند و بخش های جراحی ، اتاق عمل، زایمان بدلیل کمبود فضا در ساختمان چوبی باقی ماندند تا اینکه در سال ۱۳۸۸ کلنگ احداث ساختمان جدید بیمارستان زده شد و در ۱۷ اردیبهشت۱۳۹۳ رسماً بیمارستان به ساختمان جدید منتقل و بخش ICU نیز در سال ۱۳۹۵با چهار تخت و دو دستگاه افتتاح گردید. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به سراغ دکتر خصوصی، رئیس بیمارستان ولیعصر (عج) رودبار رفته ایم که در ادامه ماحصل این گفتگو را از نظر خواهید گذراند .


خودتان را معرفی نمایید.


دکتر محمدعلی خصوصی ثانی متولد سال ۱۳۴۶ در شهرستان صومعه سرا هستم. با ورود به دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۶۵ تحصیل در دوره پزشکی عمومی را آغاز نموده و در سال ۷۲ فارغ التحصیل این دوره گردیدم. در ادامه پس از ۱۲ سال فعالیت در این عرصه شروع به تحصیل در رشته تخصصی بیماری های اورژانس (Emergency medicine) در دانشگاه علوم پزشکی ایران کردم که در این مسیر جزء اولین گروهی بودم که به عنوان متخصص این رشته در ایران فعالیتم را آغاز نمودم. در ادامه پس از پایان دوره تخصص جهت گذراندن دوره طرح وارد بیمارستان پورسینا گیلان شدم .

فعالیتم در شهرستان رودبار در اواخر سال ۹۵ با قبول مسئولیت در سِمت ریاست بیمارستان سلامت رستم آباد آغاز گردید، پس از گذشت حدود چهار ماه فعالیت در رستم آباد، همزمان به عنوان رئیس سه بیمارستان سلامت، ولیعصر(عج) و ۳۱ خرداد شهرستان منصوب شدم و در ادامه این روند در اواخر سال ۹۶ مسئولیت دو بیمارستان ۳۱ خرداد منجیل و سلامت رستم آباد را به دلیل فشار بالای کار واگذار نمودم و تنها عهده دار مسئولیت بیمارستان ولیعصر رودبار شدم.


در بدو ورود به بیمارستان ولیعصر رودبار با چه چالش هایی روبرو بودید؟


یقیناً در این مسیر مشکلات وجود داشت اما خوشبختانه حضور دکتر منوچهر جمالی به عنوان نماینده مردم شهرستان نقطه قوتی در این زمینه محسوب می شود چرا که ایشان خود پزشک بوده و از کمبودها و کاستی های این حیطه در شهرستان به صورت کامل مطلع هستند. کمبود امکاناتی نظیر سی تی اسکن، دستگاه دیجیتال رادیولوژی که این مورد با توجه به هزینه آن قابلیت اجرایی ندارد، تعیین تکلیف ساختمان های چوبی بیمارستان، کمبود فضا در ساختمان فعلی به دلیل عدم تکمیل و ساخت فاز ۲ و ۳  این پروژه، تعطیلی آی سی یو که پس از پیگیری ها در حال بازگشایی است از جمله مواردی است که با آن روبرو بوده و قسمتی از آنها مرتفع گردیده و در حد امکان در تلاشیم تا سایر موارد را نیز حل نماییم.


بزرگترین مشکل در حوزه درمان شهرستان چیست؟


وجود سه بیمارستان، بزرگترین مشکل و چالش برای درمان شهرستان می باشد. متاسفانه شرایط به گونه ای پیش رفته که هر چه بر میزان متخصصین موجود در شهرستان افزوده می شود باز هم کمبودها وجود دارد و مجموعه تکمیل نمی گردد. همچنین از دلایل دیگر کمبود متخصص در شهرستان می توان به امکانات رفاهی و فاصله مکانی و زمانی از مرکز استان اشاره نمود که این خود عاملی بازدارنده برای متخصصین جهت ورود به شهرستان است. متخصصینی که در حال حاضر در شهرستان حضور دارند با تمام وجود برای رفع مشکلات و کمک به مردم در تلاش هستند و باید از آنها تشکر نمود. کمبود متخصص بیهوشی به واسطه وجود سه بیمارستان در شهرستان خود معضل بزرگی است چرا که برای ایجاد شرایط آرمانی و مطلوب باید سه متخصص این سه مرکز را پوشش دهند که متاسفانه در حال حاضر اینگونه نیست و با توجه به استاندارهای مورد نظر وزارت بهداشت به هیچ وجه حل آن نیز با توجه به کمبود ها و مشکلات وزارت امکانپذیر نمی باشد.

البته نمی توان گفت وجود سه بیمارستان در یک شهرستان دارای ایراد است اما می توان از این شرایط به گونه ای منطقی استفاده کرد. در این زمینه پیشنهاد خود را مبنی بر تخصصی نمودن هر بیمارستان ارائه نمودیم به صورتیکه بیمارستان سلامت رستم آباد به دلیل وجود شرایط متناسب تبدیل به یک مرکز تخصصی قلب گردد، بیمارستان ولی عصر رودبار بعنوان یکی مرکز درمانی کامل منهای تخصص قلب و بیمارستان ۳۱ خرداد نیز بعنوان بیمارستان تخصصی اطفال یا روانپزشکی خدمات ارائه دهند. هدف از ارائه این پیشنهادات تنها ارائه خدمت با کیفیت مناسب به مردم شهرستان است. در حال حاضر با ادامه روند فعلی ما شاهد کاهش آمار اشغال تخت در هر یک از بیمارستان ها و در نتیجه کاهش سطح درآمد هر بیمارستان مواجه هستیم که در صورت اجرایی شدن پیشنهادات ذکر شده این موارد مرتفع می گردد ضمن اینکه خدمات مورد انتظار مردم در صورت تخصصی شدن در شهرستان فراهم می شود و دیگر نیاز نیست بیماران به سایر شهرهای بزرگ مراجعه نمایند.


شرایط فعلی بیمارستان ولیعصر را چگونه ارزیابی می کنید؟


از جمله نقاط قوت بیمارستان رودبار با توجه به امکانات موجود، می توان از اتاق عمل و تیم کارآزموده جراحی آن نام برد. در ساختار اورژانس این بیمارستان اشکالاتی از نظر فنی و آکادمیک با توجه به نوساز بودن آن مشاهده می شد که در حال رفع این ایرادات هستیم. از دیگر مشکلات بیمارستان رودبار بازنشسته شدن پرسنل مرکز فوق است که نمی توان برای آنها جایگزینی را استخدام نمود. برای رفع  این مشکل از نیروهای خدماتی که توانایی فعالیت در بخش اداری را داشتند استفاده نمودیم که اینکار شاید در ظاهر اشتباه باشد اما شرایط به گونه ای رقم خورده است که چاره ای جز این نیست لذا در زمینه تأمین پرسنل و کادر درمان که تخصص خاص خود را داشته باشند با مشکل مواجه هستیم که این مشکل تنها مختص این شهرستان نیست و در سطح استان و کشور وجود دارد. در خصوص امکانات سخت افزاری نیز با توجه به اقدامات صورت گرفته سعی در رفع مشکلات، کمبود ها و نواقص بخش های مختلف داشته ایم که اما زمان بر بودن هر کدام از آنها می شود انتظار داشت که تا پایان سال جاری بخش زیادی از آن به ثمر خواهد نشست.


سی تی اسکن بیمارستان رودبار چه زمانی به بهره برداری می رسد؟


خوشبختانه این بیمارستان رو به رشد است، تجهیز این مرکز به دستگاه سی تی اسکن در آینده ای نزدیک خود تحول بزرگی در حوزه خدمات درمانی شهرستان محسوب می گردد. یکی از دلایل اصلی که سبب شد تا این امکان پیش از این مهیا نگردد عدم تعبیه فضای مورد نیاز جهت قرارگیری این دستگاه در بیمارستان بود که با تلاش و پیگیری های دکتر جمالی این موضوع نتیجه یافته و در آینده ای نزدیک به ثمر خواهد نشست. خوشبختانه در زمینه تأمین نیرو برای انجام این کار با مشکل خاصی مواجه نیستیم و امیدواریم در کمترین زمان ممکن پس از استقرار دستگاه سی تی اسکن با فراهم نمودن کادر مورد نیاز برای این بخش نسبت به راه اندازی آن اقدام شود.


وضعیت بخش دیالیز بیمارستان رودبار چگونه است؟


برنامه وزارت بهداشت و درمان به دلیل هزینه های بالای بخش دیالیز واگذاری آن به بخش خصوصی است اما در حال حاضر این شرایط و آمادگی در شهرستان مشاهده نمی شود. دستگاه های دیالیزی که در این مرکز داشتیم بیش از دو برابر استاندارد خود استفاده شده بودند. پرسنل بخش دیالیز از تمام توان خود برای ارائه بهترین سطح از خدمات به بیماران استفاده می کنند. بیمارستان ولیعصر رودبار تنها مرکزی در شهرستان است که خدمات دیالیز را ارائه می دهد اما زمان آن فرا رسیده است که این تجهیزات نوسازی شوند که درایت دکتر جمالی نماینده شهرستان رودبار در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی سبب شد پیگیری این اقدامات با تلاش های بیشتری همراه باشد که پیش بینی می شود در انتظاریم این رویکرد در آینده ای نه چندان دور با نتایجی مثبت به بار نشیند و با نوسازی دستگاه ها شاهد تحولی عظیم در بخش دیالیز بیمارستان رودبار باشیم


برنامه ویزیت متخصصین در این بیمارستان را شرح دهید


متخصصین محترم دکتر توزنده جانی در روزهای شنبه و دوشنبه، دکتر هوسمی متخصص اورولوژی روزهای شنبه و چهارشنبه، دکتر انصاری متخصص چشم روزهای دوشنبه و چهارشنبه، دکتر ابراهیمی متخصص گوش، حلق و بینی روزهای دوشنبه، دکتر حیدرنژاد متخصص قلب روزهای دوشنبه، دکتر کوچکی متخصص قلب روزهای یکشنبه و چهارشنبه، دکتر بردبار متخصص داخلی روزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه و دکتر میربلوک متخصص زنان و زایمان روزهای شنبه و سه شنبه در این بیمارستان برای ارائه خدمات پزشکی به بیماران حضور دارند. لازم به ذکر است در بیمارستان رودبار علاوه بر تعداد متخصصین حدود ۱۴۰ نفر پرسنل اداری و درمان مشغول فعالیت هستند که شامل پزشکان عمومی، پرستاران، همکاران اداری، خدمات و تاسیسات می شود.


وضعیت مالی بیمارستان رودبار را چگونه ارزیابی می کنید؟


بیمارستان ها منبع درآمد خاصی ندارند. با وجود مخارج بالا و بدهی هایی که در روند اداری بیمارستان معمول است، بیمارستان ولیعصر رودبار در این زمینه از شرایط مناسبی برخوردار و توانسته اعتماد و رضایتمندی بیشتری را از سوی مردم کسب نماید.


وضعیت همکاری شما با شرکت های بیمه چگونه است؟


این شرکت ها مشکلات خاص خود را دارند و پرداخت های آنها مستقیم با ما مرتبط نیست بلکه دانشگاه علوم پزشکی در این میان نقش ارتباط دهنده را دارد و خود نیز پیگیر مسائل مربوط به آنها است.


بیمارستان ولیعصر رودبار از نظر رتبه بندی چه جایگاهی دارد؟


بیمارستان ولیعصر در رتبه بندی ها در درجه دو از نظر کیفیت ارائه خدمت قرار دارد که قطعا این موضوع ارتباط مستقیمی با کیفیت ارائه خدمات به مردم دارد که رسیدن به سطح یک نیازمند اجرای اقدامات زیر بنایی تجهیز امکانات پزشکی لازم در جهت رشد و بهبود ارائه خدمات است که قابلیت اجرای اقدامات در این راستا در شرایط فعلی برای بیمارستان رودبار مقدور نیست شاید اگر سه بیمارستان موجود در این شهرستان در یک مکان تجمیع می شدند و کیفیت ارائه خدمات ارتقا می یافت می توانستیم به هدف خود دست یابیم. ما در این راه گام برداشته ایم اما راه پیش رو بسیار ناهموار است. قطعا این هدف دست نیافتنی نخواهد بود.


کدام بخش ها در بیمارستان رودبار فعال هستند؟


بخش های جراحی، زنان و زایمان، داخلی، سی سی یو و اورژانس بخش های فعال می باشند. بیمارستان رودبار دارای ۴۲ تختخواب فعال است. البته در طرح اولیه این بیمارستان که شامل سه فاز می باشد ۶۴ تختخواب تعبیه شده است.


در رابطه با فروش ساختمان های چوبی بیمارستان ولیعصر توضیح دهید:


پروسه فروش این ساختمان دارای قواعد مشخصی است. تصمیم گیری در مورد اموال بیمارستانی موضوعی نیست که بر عهده رئیس شبکه یا بیمارستان باشد بلکه تعیین تکلیف در این رابطه بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است چرا که از مدت ها پیش نیز خواستار برچیدن این سازه ها بود و قطعا در طی روند اجرای مزایده طبق قانون اطلاع رسانی در این زمینه توسط این مرجع انجام می پذیرد.

نیروهای امنیتی و مسئولان امر نیز بر این موضوع نظارت دارند و تمامی امور بر اساس ضوابط مشخصی صورت می گیرد. این ساختمان های چوبی در سال ۶۹  به صورت موقتی ساخته شد و حالا که ۲۹ سال از عمر آنها می گذرد به صورت مزایده واگذار می شود. در این فرصت به صورت قاطع هر شایعه ای مبنی بر انتخاب فردی خاص به عنوان برنده مزایده را تکذیب می کنم.

درآمد حاصل از این مزایده نیز پس از طی روند قانونی توسط دانشگاه علوم پزشکی به بیمارستان فوق عودت داده و در همان مکان هزینه خواهد شد. امیدواریم که در آینده ای نزدیک اقدامات لازم صورت گیرد و شاهد حذف کامل این سازه ها از فضای بیمارستان و در مقابل ایجاد فضای سبز مناسب در حیاط بیمارستان باشیم.


از وضعیت آزمایشگاه بیمارستان بگویید


آزمایشگاه یکی از بخش های فعال این بیمارستان است که خدمات خوبی را ارائه می کند البته در زمینه تأمین امکانات مورد نیاز آزمایشگاه دچار مشکلاتی هستیم که نشأت گرفته از فضای اقتصادی حال حاضر جامعه است و وضعیت را به گونه ای رقم زده است که بیشتر خریدها باید به صورت نقدی صورت گیرد با توجه به عدم درآمدزایی مورد نیاز بیمارستان دچار مشکل می شویم.


آیا بیمارستان رودبار دارای پساب و آلودگی زیست محیطی می باشد؟


بیمارستان ولیعصر شهرستان رودبار در گذشته با مشکلات زیست محیطی روبرو بوده است. پس از ورود اینجانب به بیمارستان رودبار خوشبختانه کارهای مناسبی در این زمینه انجام شد و با هزینه ای بالغ بر ۸۰ میلیون تومان اقدامات لازم صورت پذیرفت که نتایج خوبی را در برداشت. امروز شرایط ما با استاندارد های مشخص شده فاصله ی چندانی ندارد .


در رابطه با برخورد مردم در محیط بیمارستان چه نظری دارید صحبت شما با مردم چیست؟


مردم شهرستان رودبار مردمان نجیبی هستند که تا به امروز از آنان جز مهربانی چیزی ندیده ام. شرایط در بیمارستان ها خصوصاً در بخش اورژانس با توجه به موقعیت، برای افراد ناراحت کننده و همراه با استرس است از مردم عزیز می خواهم که اگر در برخورد با پرسنل بیمارستان واکنشی را می بینند که در پی آن تصور اهمیت ندادن برایشان پیش می آید به این امر یقین نداشته و در ذهن خود احتمال دهند که شاید تصورشان صحیح نباشد. گاهی مواقع نیز برخوردهایی پیش می آید که پرسنل بیمارستان در این مواقع سکوت کرده و پاسخی نمیدهند تا مراجعین به آرامش برسند.

تمام تلاش ما بر این امر استوار است که خللی در فرآیند رسیدگی به وضعیت بیمار ایجاد نگردد و قطعاً آرامش همراهان در این امر ما را همراهی می کند. از شهروندان شهرستان می خواهم به پرسنل بیمارستان اعتماد کنند. متخصصین این بیمارستان در سطح بسیار بالایی قرار دارند و همزمان در سطح استان نیز فعالیت می کنند و قطعاً توانایی ارائه خدمات مطلوب به مردم عزیزمان را دارند.


مهمترین برنامه های در دست اقدام شما؟


پیگیری ساخت فاز ۲ و ۳ بیمارستان ولیعصر که جزء پروژه های ملی کشور محسوب می شود را در برنامه داریم. همانطور که همه شاهدیم با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور دولت توانایی آغاز پروژه جدیدی را ندارد و اگر قرار بر آغاز پروژه جدیدی هم باشد این بیمارستان در اولویت است.


سخن پایانی


خوشبختانه مسئولین شهرستان در حد توان در همراهی و کمک به بیمارستان جهت ارتقای کیفیت خدمات تلاش نمودند. ما برای خدمت به این شهرستان آمده ایم و امیدواریم این هدف به بهترین نحو محقق گردد. دلیل ورود من به شهرستان رودبار و تمایل به خدمت در این منطقه مربوط به سال ۶۹ و وقوع آن اتفاق تلخ برای مردم عزیز این دیار است. در آن سال من دانشجوی سال دوم رشته پزشکی بودم و کاری از دستم برای حادثه دیدگان برنمی آمد آن زمان با خود عهد بستم که در سال های بعد به این شهرستان آمده و دِین خود را به مردمان این شهرستان ادا کنم. شاکرم که خداوند فرصت را به من عطا نمود. از تمام پرسنل و همکاران گرامی ام در بیمارستان ولیعصر (عج) رودبار بخصوص مدیر بیمارستان، آقای علیزاده که یک جوان توانمند، فعال و کوشا بوده و مصرانه با تمام توان خود در فکر ارتقای کیفیت خدمات بیمارستان هستند نهایت تشکر و قدردانی را دارم چرا که شاهدیم چگونه با تلاش فراوان و بصورت جدی و خستگی ناپذیر پیگیر روند امور اداری بیمارستان ولیعصر  هستند در جهت بهبود ساختار بیمارستان تلاش می کنند.

از سایر همکارانم نیز بواسطه تلاش هایشان کمال تشکر را دارم. اگر در مواقعی قصوری از ما سر می زند مردم بر ما ببخشند.

حمید شفایی- ربابه حسن پور

این خبر را به اشتراک بگذارید :