تاریخ انتشار: جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۳ ب.ظ
ترجیح می دهم مطلب سیاسی ننویسم/ درباره گنجه هر چه بنویسم وظیفه ام بوده
شکوفه های زیتون- وحید مرادی متولد سال ۱۳۷۱ اصالتی از روستای گنجه دارد که به علت شغل پدرش مجبور به مهاجرت به تهران شدند. وی پس از مدتی به عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه های شهر رشت پذیرفته شد و در مدت تحصلیش روستای گنجه را برای سکونت برگزید. محرومیت ها و مشکلات این […]

شکوفه های زیتون- وحید مرادی متولد سال ۱۳۷۱ اصالتی از روستای گنجه دارد که به علت شغل پدرش مجبور به مهاجرت به تهران شدند. وی پس از مدتی به عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه های شهر رشت پذیرفته شد و در مدت تحصلیش روستای گنجه را برای سکونت برگزید. محرومیت ها و مشکلات این روستا سبب آشنایی وی با بسیاری از مدیران شهرستانی شد و حتی به رئیس جمهور وقت و رهبر انقلاب برای رفع محرومیت گنجه نامه نوشت و توفیقاتی هم در این راه کسب کرد. در گذر ایام مرادی شغل خبرنگاری را انتخاب کرد و در حال حاضر به عنوان خبرنگار ورزشی در خبرگزاری ایلنا و روابط عمومی یکی از نهادها مشغول فعالیت است. به مناسبت روز خبرنگار با او به گفتگو نشسته ایم که ماحصل آن را در ادامه از نظر خواهید گذراند. با ما همراه باشید.


چند ساعت در روز کار می کنید؟


تقریبا هر روز صبح از ساعت ۶:۳۰ به علت شغلم از خانه بیرون رفته و ساعت ۱:۳۰ بامداد به خواب می روم برخی شب ها که به خودم تخفیف می دهم ساعت ۱۲:۳۰ چشمانم خود به خود بسته می شود. البته در دو محل مختلف کار می کنم و همه همکارانم همچون من نیستند، عده ای ساعت کاری کمتری دارند. آنها که حرفه ای تر هستند حداقل در دو مکان مشغول هستند.


آخر هفته ها و تعطیلات استراحت می کنید؟


آخر هفته ها به سبب خبرگزاری اگر بیشتر از روزهای دیگر کار نکنم، کمتر نیست. البته در صبح پنج شنبه و جمعه که قصد می کنم آن را به استراحت اختصاص دهم ناخواسته عادت سحرخیزی به سراغم می آید در نهایت شاید یکی دو ساعت بیشتر استراحت می کنم.

روزنامه ها که آخر هفته تعطیل هستند و سایت ها هم تولیداتشان کاهش پیدا می کند.

خبرگزاری اوضاع متفاوتی دارد، باکس خبری ما در بدبینانه ترین حالت ممکن هر ۳۰ دقیقه یکبار خبر جدید دارد و تایم لاین ما خالی نیست.  به همین خاطر هم هست که بخش ورزشی خبرگزاری ما یک منبع کشوری محسوب می شود.


مانند دیگر خبرنگاران ورزشی به ورزشگاه می روید؟


شناسه کارت امسال به دلیل تعویق در شرایط لیگ برتر هنوز توزیع نشده است اما دبیرمان بیشتر تمایل دارد من مسئولیت سایت را به عهده بگیرم و معمولا برای مصاحبه بازیکنان با تلفن هماهنگ می کنیم.


شما هم همانند سایر خبرنگاران ورزشی بیشتر علاقمند به خبرهای استقلال و پرسپولیس هستید؟


برخلاف دیگران که  بیشتر دوست دارند استقلال و پرسپولیس را پوشش بدهند، اگر وقت داشته باشم تمام بازیهای دیگر را دنبال می کنم و با بازیکنان شاخص تیم ها مصاحبه می کنم.


تنها خبرهای فوتبالی ایران را پوشش می دهید؟


وقتی شما شیفت شب بخش ورزشی یک خبرگزاری هستید باید بتوانید انواع و اقسام خبرهای ورزشی را پوشش بدهید. گاهی اوقات که خبر فوری باشد و همکار بخش فوتبال خارجی نباشد کار ترجمه و انتشار خبر را انجام می دهم. خبرهای منهای فوتبال هم جزو کارهای روزانه ام است.


در حوزه های دیگر مانند سیاسی و اقتصادی هم مطلب می نویسید؟


ترجیح می دهم درباره سیاست مطلب ننویسم، در حوزه اجتماعی – اقتصادی در گذشته نوشته ام اما در حال حاضر بخش ورزش بیشتر زمانم را پر می کند و جذابیت بیشتری هم برایم دارد.


بهتر نیست از ارتباطات گسترده ای که دارید استفاده کنید و سوژه های مرتبط را پوشش بدهید؟


ضرورت کار خبرنگاری ارتباط است. من اگر با مجلس، وزارت کشور یا ارگان های دیگر ارتباط نداشته باشم که خبرنگار نیستم اما این دلیل نمی شود در هر جایی که ارتباط دارم مطلبی منتشر کنم. خبرنگار باید تخصص و مطالعه کافی روی حوزه ای که می خواهد مطلب منتشر کند داشته باشم در غیر اینصورت کارش حرفه ای نیست.


در لیست ارتباطات شما مدیری وجود دارد که از ارتباط با او خوشحال شوید و لذت ببرید؟


آقای دهمرده دکترای ریاضی محض دانشگاه آکسفورد انگلیس، نماینده سیستان و بلوچستان و یکی از مدیرانی که رهبر انقلاب درباره عملکرد او سخنرانی داشته است. به شدت از عملکرد او و صحبت های صادقانه اش لذت می برم.


با مدیران شهرستانی هم دیدار و گفتگو داشته اید؟


در گذشته این اتفاق بیشتر رخ می داد که به علت مسائل کاری بود. به یکی از مدیران ارشد شهرستان توصیه های دوستانه ای داشتم تا مشکلات شهرستان حل بشود. پس از مدت ها شنیدم تیم کاری او برای انجام آن کارها تلاش بسیار کرد اما میسر نشده بود یا از عهده آنها خارج بود. گویا هنوز هم تلاش می کنند آن برنامه را اجرا کنند.


در گذشته مطالب شهرستانی و استانی هم داشتید به نظر می رسد دیگر علاقه ای ندارید بنویسید؟


بحث علاقه نیست در گذشته وقت آزاد بیشتری داشتم. حضور میدانی من هم در استان و شهرستان کم شده است بنابراین کار صحیح و حرفه ای نیست که بخواهم مطلب بنویسم. یک واقعیت دیگری هم  وجود دارد کسی که در شهر بزرگ نقد می نویسد با آستانه تحمل و نقدشوندگی بیشتری روبه رو است. همین دیروز که پیام تبریک فردی را خواندم بیشتر احساس تهدید و خشنونت کردم تا تبریک. شما جای من! درباره او نقد می نویسید؟! من که تا به حال ندیدم همکاران درباره آن فرد نقدی بنویسند.


رسانه های شهرستانی را دنبال می کنید از نظر حرفه ای چطور هستند؟


در شهرستان رودبار خبرنگاران به اندازه زحمتی که می کشند حقوق یا مزایا دریافت نمی کنند. بنابراین نباید انتظار زیادی از آنان داشت. اما با همین وضع نه چندان خوب، بعضی نسبت به بقیه وضعیت بهتری دارند. اسم نمی برم که کسی ناراحت نشود اما حرفه ای ترها معروف تر و بیشتر در دسترس مردم هستند.


خبرهای ورزشی شهرستان را چطور برآورد می کنید؟


معمولا وقتی کسی قهرمانی یا مقامی در کشور و استان کسب کند مطلبش خبری می شود، اوضاع ورزشی نویسی شهرستان چنگی به دل نمی زند. البته طبیعی هم هست نباید آنها را با ورزشی نویسان روزنامه خبر ورزشی یا ورزش سه مقایسته کنیم.


با چه معیاری ورزش سه و روزنامه خبر ورزشی  یا ایلنا را حرفه ای می دانید؟


بر حسب ارتباطات در حوزه خبری، تولیدات، تسلط به زبان انگلیسی و سبک های نوشتار مطلبشان که از ساختار خشک خبری فاصله گرفته و به سبک روز نزدیک شده. البته خبرگزاری کمی داستان متفاوتی دارد چرا که موظف به رسمی نویسی هستند.


 برای گنجه روستای زادگاهتان هم مرتب مطلب می نویسید؟


کمترین وظیفه ای که خطاب به روستای زادگاهم دارم نوشتن چند خط خبر و مطلب است. امیدوارم روزی برسد که روستایی با این میزان سرمایه فرهنگی، صنعتی، اقتصادی و ورزشی وضعیت بهتری داشته باشد.


سخن پایانی


از تمام اعضای خانواده به ویژه پدر و مادرم تشکر می کنم که با تمام وجودشان از من پشتیبانی می کنند. امیدوارم بتوانم آنها را خوشحال کنم.

 1. م.علیزاده   مرداد ۲۶, ۱۳۹۸  

  جناب آقای مرادی از دوستان خوب بنده،انسانی است که بدون ریا و بدون منت برای رسانه گنجه خبر و اهالی گنجه خدمت میکند و الحمد الله بنده این توفیق را دارم که با ایشان همکاری دارم در این رسانه(گنجه خبر)
  خداوند به ایشان خیر بدهد
  با احترام فراوان:م.علیزاده

 2. م.علیزاده   مرداد ۲۶, ۱۳۹۸  

  جناب اقای مرادی از دوستان خوب بنده هستند و فردی که واقعا بی ریا و خالصانه بدون هیچ گونه منتی در رسانه گنجه خبر با بنده فعالیت میکنند وانسانی بسیاری خوش فکر،از همین رسانه(شکوفه های زیتون) از ایشان سپاسگزارم
  با احترام فراوان م.علیزاده

 3. hosein.sepahi   مرداد ۱۹, ۱۳۹۸  

  مرد متین و دوست داشتنی ،آقا وحید
  به امید خدا هرجا هستید موفق باشید،،

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار