شکوفه های زیتون– وزارت کار و امور اجتماعی یکی از بخش‌های دولت می باشد که در بسیاری از کشورها برپا شده ‌است. البته نام و دامنه کاری این نوع از وزارتخانه در هر کشوری تا اندازه‌ای متفاوت است. در ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۰ و تصویب شورای نگهبان در ۱۲ تیر همان سال در راستای طرح کوچک‌سازی دولت نام وزارت کار و امور اجتماعی با ادغام وزارت تعاون، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تغییر نام داد و کلیه وظایف و اختیاراتی که طبق قوانین برعهده وزارتخانه و وزیر یاد شده بود به وزارتخانه جدید و وزیر آن منتقل ‌گردید. آغاز تعاون رسمی در ایران را می توان از حیث عنوان موادی در قانون تجارت سال ۱۳۰۳ شمسی دانست. موادی از این قانون به بحث در مورد تعاونی های تولید و مصرف پرداخته است. اما از لحاظ تشکیل، ثبت و فعالیت رسمی می توان سال ۱۳۱۴ را آغاز فعالیت تعاونی ها در ایران دانست زیرا در این سال دولت اقدام به تشکیل نخستین شرکت تعاونی روستائی در منطقه داودآباد گرمسار کرد.

محمد حیدری سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولد ۱۳۴۶ در روستای گنبک بخش رحمت آباد، دارای مدرک کارشناسی مدیریت تعاون و علوم اجتماعی و دانشجوی ترم پایانی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک که از سال ۱۳۸۰ به استخدام وزارت تعاون در آمده است در گفتگویی با شکوفه های زیتون اظهار داشت: سال ۱۳۹۲ به عنوان کارشناس تعاون فعالیت خود را آغاز نمودم. همچنین سال ۱۳۹۶ و نیمه نخست سال ۱۳۹۷ به عنوان معاون و از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ به عنوان سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شدم. وی در خصوص حوزه فعالیت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رودبار اذعان داشت: این اداره در زمینه هایی همچون دام و طیور، مکانیزاسیون کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، آب معدنی، کشت و بسته بندی زیتون و دیگر زمینه ها فعالیت می کند و پس از فرمانداری، بیشترین میزان مراجعه ارباب رجوع را به دلیل دخیل بودن با معیشت، کار، زندگی و مسائل اقتصادی مردم دارد. حیدری به وظایف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص ثبت شرکت اشاره نمود و تصریح کرد: به تعاونی هایی که مجوز از ادارات ذیصلاح همچون ادارات صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، محیط زیست و ادارات خدماتی دیگر دریافت نمودند، تسهیلات و آموزش های لازم را ارائه و پس از آن، عملکرد این شرکت ها را نظارت می کنیم تا دچار مشکلاتی نظیر مشکل مدیریتی یا کارگری نشوند. وی تشکیل انجمن های صنفی شورای اسلامی کار در کارخانجاتی که بیش از ۲۰ نیروی کار دارند را از دیگر وظایف اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی قلمداد کرد و در خصوص تسهیلات ارائه شده به شرکت ها تصریح کرد: ۷۰ درصد واحد های تولیدی فرآورده های مرغ و گوشت شهرستان رودبار عضو تعاونی هستند که به ۹۵ درصد آنها تسهیلات تعلق گرفته است. خوشبختانه این تعاونی های موجود با توجه به صنعت طیور، بهترین بازدهی را به لحاظ سودآوری برای شرکت تعاونی داشته اند. همچنین پس از ارائه تسهیلات، با توجه به بودجه اختصاص داده شده، در تلاش هستیم سرمایه گردش به این دسته از تعاونی ها اختصاص یابد.

محمد حیدری در ادامه به تعداد شرکت های تعاونی موجود در شهرستان اشاره نمود و اعلام داشت: تعداد ۶۴۴ شرکت تعاونی در شهرستان وجود دارد که از این تعداد ۲۷۱ تعاونی فعال، ۱۳ شرکت تعاونی دامپروری و کشاورزی در روستاهای شهرستان و ۲۳ شرکت تعاونی بانوان(که در زمینه های فرش، کشاورزی، دام، طیور، تولید و پوشاک فعالیت می کنند) هستند. حیدری در خصوص زمینه فعالیت شرکت های تعاونی اظهار داشت: این تعاونی ها به شرح ۱۲۲ شرکت در زمینه کشاورزی، سه شرکت معدنی سنگ لاشه، ۵۲ شرکت تعاونی های خدماتی همچون مدارس، جنگل ها، گردشگری و … ، ۱۲ شرکت مسکن، سه شرکت فرش، یک شرکت تامین نیاز تولید کنندگان، یک شرکت نانوایان، ۹ شرکت مصرف، سه شرکت حمل و نقل، هشت شرکت تولیدی و توزیعی، یک شرکت تعاون تامین نیاز صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی (که حدود ۵۰۰ نیروی کار بیمه شده دارد)، یک شرکت تعاون سهام عدالت، شرکت صنفی صنعتی شامل بسته بندی زیتون و کارخانه آب معدنی و دو شرکت عمرانی و راه سازان زیتون و الماس استحکام هستند که در سطح شهرستان فعالیت می کنند. وی در ادامه به تشریح فعالیت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۹۸ تعداد، ۲۰۰ مورد بازرسی از کارگاه های مشمول قانون کار با حضور کارشناس بازرسی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر اداره صورت گرفته است که به بررسی مسائلی از جمله ایمنی کارگران و تجهیز به لباس و کفش ایمن، رعایت استاندارد های لازم برای کارگر و صدور مجوز پرداخته شده است. حیدری با تاکید بر حضور بازرس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هنگام صدور مجوزها گفت: هنگام صدور مجوز از سوی اداراتی نظیر صنعت، معدن و تجارت یا جهاد کشاورزی، حضور بازرس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور بیان نکات ایمنی و تایید مجوز ضروری می باشد.

وی تعداد افراد دریافت کننده بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ را ۳۰۵ نفر برآورد کرد و عنوان نمود: تاکنون ۱۳۰ مورد شکایت کارگری در سالجاری داشته ایم که در حال رسیدگی می باشند. سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکلات قشر کارگر در جامعه اظهار داشت: با توجه به مشکلات اقتصادی، تحریم ها و جنگ نابرابری اقتصادی که دشمنان نظام جمهوری اسلامی علیه ملت ایران اعمال کرده اند، شرکت ها و نهادهای عمومی غیر دولتی در پرداخت حقوق و مزایای نیروهای خود با مشکلاتی مواجه هستند اما با این حال تمام تلاشمان را به کار گرفته ایم تا این دغدغه ها مرتفع گردد و معوقات حقوق کارگران به حداقل برسد. وی افزود: با رایزنی های انجام شده برخی مشکلات کارگری مرتفع و مابقی آنها در دست اقدام است همچنین در حال پیگیری مشکلات برخی شرکت های خصوصی شهرستان هستیم تا در کمترین زمان ممکن حل شوند لازم به ذکر است حدود ۵۰ نیروی کار را در سالجاری جذب شرکت های موجود شهرستان کرده ایم. محمد حیدری تعاونی توسعه عمران را یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در اقتصاد شهرستان قلمداد کرد و در تشریح آن گفت: توسعه عمران یک شرکت فراگیر است که تمام شهرستان را در زمینه مراتع، معادن، جنگل ها، پارک ها و گردشگری در بر می گیرد که هدف آن استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده و معطل مانده در سطح شهرستان و واگذاری سهام آن به مردم است و موجب رونق چرخه اقتصادی و پیشرفت کسب و کار در سطح شهرستان می شود و توسعه و آبادانی روستاها و بخش‌ها را نیز در پی خواهد داشت. وی خاطر نشان کرد: افراد شاغل ساکن و متولد شهرستان می توانند با پرداخت مبلغ ۵۰ هزار تومان سهام دار این شرکت تعاونی در شرف تاسیس شوند.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مزیت عضویت در این تعاونی ها اظهار داشت: مقرر گردیده ظرفیت‌های بلااستفاده دولتی و همچنین بخشی از طرح های دولتی با ترک تشریفات (با تایید یکی از کمیسیون‌های دولت) در اختیار این تعاونی قرار داده شود و همچنین با توجه به موضوع گسترده فعالیت این تعاونی می توان پیش بینی کرد که از همان سال نخست تاسیس، شاهد اجرای پروژه های مختلف از جمله پروژه های خدماتی و عمرانی توسط تعاونی باشیم که به همان نسبت سود قابل توجهی برای اعضا در پی خواهد داشت. وی به حوزه فعالیت تعاونی توسعه شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: حوزه فعالیت تعاونی توسعه و عمران شهرستان رودبار در طرح هایی از قبیل صنعتی، کشاورزی و خدمات در گرایش های مختلف، فعالیت های عمرانی و آبادانی شهرها و روستاهای حوزه فعالیت تعاونی، خرید سهام بنگاه‌های دولتی مستقر در حوزه فعالیت، انجام هرگونه معامله از قبیل خرید و فروش، سرمایه گذاری در طرح های توسعه شهرستان و تملک بافت های فرسوده شهری و روستایی است که مهمترین ویژگی ها، مزیت ها و تفاوت های این تعاونی با سایر تعاونی ها می باشد.

حیدری در ادامه به عملکرد اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ تاکنون اشاره نمود و اظهار داشت: ثبت ۱۳ تعاونی فعال روستایی، پیگیری مطالبات کارگری، انتظام بخشیدن و بازدید از شرکت ها، رفع موانع تولید شرکت ها، برگزاری جلسات با فرماندار محترم، نماینده و مدیرکل محترم استان در شهرستان و حضور در نمایشگاه دائمی استان گیلان در منطقه آزاد تجاری انزلی از جمله مهمترین اقدامات و فعالیت این اداره بوده است. وی ادامه داد: در نمایشگاه منطقه آزاد انزلی که ۹ شرکت تعاونی از شهرستان رودبار به مدت یک هفته فعالیت داشتند شهرستان رودبار موفق به اخذ رتبه نخست از لحاظ تعداد تعاونی ها و کیفیت آنها در استان گیلان شد که شرکت زیتون حاج صفری و پسران اصل یکی از نمونه های خوب و موفق ما در آن محل بود. همچنین به زودی با همکاری شرکت های تعاونی شهرستان رودبار، در نمایشگاهی در جزیره کیش و شهر استانبول کشور ترکیه حضور خواهیم یافت.

حیدری در ادامه گفت: در شاخص تعاونی های برتر و کارآفرینی جزو سه شهرستان برتر استان گیلان هستیم و کشت زیتون علی آباد به عنوان تعاونی برتر ملی اعلام شده است که از افتخارات شهرستان رودبار می باشد. وی در خصوص برنامه های هفته تعاون تصریح کرد: همچون سال گذشته، چندین شرکت تعاونی در هفته تعاون معرفی و به بهره برداری خواهند رسید. سرپرست اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان رودبار ادامه داد: در بخش ورزشی، تیم فوتبال کارگران سپید ماکیان شهرستان رودبار برای نخستین بار موفق به کسب مقام قهرمانی در استان گیلان شد که این تیم با حضور در مسابقات کشوری و درخشش در آن، به احتمال فراوان در مسابقات جهانی حضور پیدا می کند.

محمد حیدری با اشاره به همایش تجلیل از کارگران که در روز کارگر سالجاری برگزار شد تصریح کرد: برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی بزرگترین همایش تجلیل از کارگران را در شهرستان رودبار برگزار نمودیم و از ۱۱۷ کارگر در سالن سینما زیتون شهرستان رودبار تجلیل به عمل آمد و لوح تقدیر، تندیس و هدیه به این قشر زحمتکش اهدا شد. وی در خصوص برنامه های در دست اقدام اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رودبار اظهار داشت: در حال حاضر راه اندازی تعاونی های غیرفعال را در دستور کار داریم. همچنین ایجاد یک فروشگاه مصرف برای انجمن صنفی کارگران ساختمانی، ثبت شرکت تعاونی برای ورزشکاران، ایجاد انگیزه و ارائه تسهیلات به تعاونی های فعال که با این کار علاوه بر افزایش اشتغال، از فناوری روز نیز بهره مند می شوند و ارائه تسهیلات برای تبدیل شرکت ها به شرکت تعاونی از دیگر اهداف پیش رو و در دست اقدام اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد. حیدری افزود: در سال گذشته با توجه به اینکه دبیر کارگروه اشتغال شهرستان رودبار بودیم موفق به جذب ۲۳ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در طرح فراگیر و کارا که شامل طرح اشتغال روستایی و طرح اشتغال فراگیر است در زمینه های مختلف شدیم و در آینده نزدیک با توجه به اینکه تعاون دبیر کارگروه و فرمانداری محترم رئیس کارگروه اشتغال شهرستان رودبار است، تسهیلاتی در زمینه مشاغل خانگی و کارا در سطح شهرستان و تشکیل اتحادیه تعاونی کشت زیتون را خواهیم داشت.

محمد حیدری در پایان ضمن تشکر از همکاران خود در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آقایان جمشید عبدی‌فر، محسن علی‌خواه، وحید کاظمی‌پور، کاظم عبدالهی، سرکار خانم حمیرا کاظمی، مهدی اسکندری، سرباز تعاون یار تصریح کرد: از دکتر منوچهر جمالی نماینده زحمتکش شهرستان رودبار که توجه ویژه ای به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارند، آقای مهندس علیزاده مدیر کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان، مهندس ضیائی فرماندار رودبار که بسیار فعال هستند و از بدو ورودشان از چندین شرکت تعاونی ما بازدید داشته اند، میرغضنفری فرماندار سابق شهرستان رودبار و فعلی لاهیجان، حجت الاسلام سید محمدی امام جمعه رودبار و ائمه جمعه لوشان، رستم آباد و منجیل، معاونین محترم فرمانداری، مهندس پورعلی معاون سیاسی فرماندار که در صدد رفع مشکلات کارگری هستند، دکتر حبیبی معاون عمرانی و خانم رضایی معاون برنامه ریزی فرماندار، آقای جوادی‌حسینی رئیس شورای شهرستان، بخشداران، دیگر مسئولین و مدیران ادارات و خبرنگاران تشکر و‌ قدردانی می نمایم.

این خبر را به اشتراک بگذارید :