گفتگو با زیتونکاران رودباری در آغاز فصل برداشت نوبرانه زیتون:

شکوفه های زیتون– زیتون… زیتون و باز هم زیتون… مگر تمام می شود داستان غم انگیز این روزهای زیتون رودبار…؟!  رقابتی که از سال ۸۳ برای زیتونکاران شهرستان رودبار با آفت آغاز شد و همچنان قصد رسیدن به خط پایان را ندارد… یک سوی این جنگ تمام عیار باغداران ایستاده اند و در سوی دیگر آفت مگس زیتون با نگاهی خندان و چهره ای پیروزمندانه! درختان زیتون همچون بیماران خسته ای که چشم انتظار نوشدارویی نشسته اند تا درمانگری بیاید و همه شان را تیمار کند… مسکن های موقتی دیگر دوای دردشان نیست، باغداران همچون پرستارانی شده اند که مدام بیماران خود را دلداری می دهند و گاهی ضمادی بی اثر را روی زخم هایشان می نهند…

درختان قدیمی زیتون با تنه هایی زمخت و زبر و ترک خورده با چهره ای غمگین، درمانده شده اند از دردی که دیگر امانشان را بریده است … بار دیگر فصل برداشت این میوه سبز رنگ از راه رسید البته این بار کمی زودتر… ترس از شورش سهمگین مگس زیتون بار دیگر بینوایان را بر آن داشت تا اواخر مرداد ۹۸ را برای برداشت محصول نوبرانه خود انتخاب کنند در حالیکه تا سال های پیش اوایل مهر ماه و در میان بادهای سرد پاییزی چیدن زیتون آغاز می شد…

دیگر چندان از آن جمع های خانوادگی در زیر سایه ی این درختان همیشه سبز و جشن و شادی و صدای خنده حین جمع کردن دانه های زیتون خبری نیست.. در سال های نه چندان دور تمام اعضای خانواده به دور هم جمع می شدند و روزی را همراه با کار و تلاش برای برداشت میوه صلح و دوستی در کنار هم می گذراندند اما شاید بتوان گفت از بدو ورود آفت سهمگین مگس زیتون آن شوق و ذوق های زیبا از باغات زیتون رودبار چنان رخت بر بست که تا امروز بازنگشته است. مردمان رودبار حلقه های شکل گرفته به دور تپه های کوچک زیتون در حیاط هایشان و ساختن آوازی از کوبیدن سنگ بر روی هر دانه سبز زیتون را از یاد نمی برند…

امید اینکه باری دیگر شاهد روزهایی باشیم که در راه صلح، آفت مگس زیتون پرچم سفید خود را بالا گرفته و از این شهر و دیار رخت بر بندد. هر چند که در این سالها انگیزه ای برای برگزاری جشن شکرانه زیتون برای زیتونکاران باقی نمانده بود اما شاید برگزاری چنین مراسمی از سوی مسئولین می توانست بهانه ای برای گردهمایی با هدف گفتگو و تبادل نظر در باب مشکلات زیتون، این میوه مقدس در این شهرستان پهناور باشد.

در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون بمناسبت آغاز برداشت محصول زیتون به سراغ چند تن از باغداران شهر رودبار که از اولین نفراتی هستند که محصول خود در سال جاری برداشت کرده اند رفته ایم تا از مشکلاتشان بیشتر بدانیم. در این گفتگو همراهمان باشید.


تاثیرات مخرب آفت مگس زیتون در مهرماه خود را نشان می دهد


نجف کریم نژاد یکی از باغداران منطقه بالابازار شهر رودبار در گفتگو با خبرنگار شکوفه های زیتون با اشاره به وضعیت نامناسب محصول زیتون در سال جاری بیان داشت: سالانه قریب به ۴۰۰ درخت زیتون را به صورت برزگری نگهداری کرده و محصول آن را با همراهی صاحب باغ برداشت می کنم. محصول امسال برخلاف ادعای مسئولین به شدت با آفت مگس زیتون همراه بود که این اتفاق شرایط ناخوشایندی را برای باغداران رقم زده است و آنان را نسبت به آینده ی پرورش زیتون در رودبار ناامید کرده است.

وی در ادامه گفت: سال قبل محصول مناسبتری را برداشت کردیم البته به نظر من یکی از عوامل تاثیر گذار بر شیوع آفات گرمای هوا است، سال گذشته گرمای زیاد و دمای بالای هوا سبب شد ما شاهد سرایت کمتر آفت مگس زیتون به درختان خود باشیم اما در حال حاضر با توجه به خنکی هوا در هفته های اخیر علیرغم برداشت زودهنگام، تاثیر گسترده آفت مگس زیتون به محصولات کاملا مشهود است.

این باغدار رودباری در ادامه با نشان دادن وضعیت درخت خود اذعان داشت: مشاهدات ما نشان می دهد این آفت در حال حاضر بیشترین تمرکز را در قسمت تاج درخت دارد و زیتون ناحیه فوق بیشترین درگیری را دارند. البته تاثیرات مخرب این آفت در اوایل مهرماه به صورت کامل خود را نشان می دهد و خسارات وارد شده در آن زمان قابل ارزیابی خواهد بود.

باغداران در سال جاری رقم زیتون ماری خود را بسیار زودتر از موعد مقرر هر ساله برداشت کردند که دلیل اصلی آن پیشگیری از ابتلای بیشتر محصول به آفت فوق است البته که مصون ماندن سایر ارقام با توجه به حجم عظیم آفت در سال جاری در روزهای آینده غیر ممکن خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به هزینه های برداشت محصول تا رسیدن آن به مرحله مصرف بیان داشت: هزینه های برداشت محصول به صورت حق الزحمه کارگران برای چیدن و جمع آوری محصول به صورت روز مزد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که این امر کار را برای باغداران سخت کرده است. خصوصاً با توجه به ارتفاع زیاد درختان قدیمی شهر رودبار و نبود شرایط امن برای کارگران نگرانی هایی نیز در این زمینه وجود دارد اما در هر حال چاره ای نیست شرایط ایجاب می کند که قانوناً باید این کارگران را بیمه کنیم اما هزینه این کار برایمان مقدور نیست.

کریم نژاد در پایان سخنان خود اضافه کرد: اداره جهاد کشاورزی آنطور که باید خدمات مناسبی را به زیتونکاران ارائه نداد. متاسفانه شرایط سنتی باغداری در شهر رودبار سبب می شود تا اگر کسی هم به درختان خود رسیدگی کند به دلیل مجاورت با باغ های آلوده تلاش ها در این جهت بی نتیجه شود چرا که آفت به آسانی از سایر درختان به باغ سالم سرایت می کند.


حل معضل آفت مگس زیتون همت همگانی را می طلبد


عبدالله شکوری یکی از ساکنان منطقه الیزه در رودبار در گفتگو با خبرنگار شکوفه های زیتون با اشاره به وضعیت محصول زیتون خود اذعان داشت: در کنار شغل معلمی به باغداری درختان زیتون نیز می پردازم. از تعداد  قریب به ۶۰ درخت زیتون خود دو درخت از نوع رقم ماری هستند که در حال حاضر به برداشت آن ها مشغولیم. وی در ادامه گفت: وضعیت درختان زیتون از حیث وجود آفت در باغات محله الیزه رودبار شرایط وخیمی ندارد و به صورت معمول هر ساله آفت مگس زیتون مناطق بالادست این شهر را بیشتر به خود درگیر می کند.

شکوری با اشاره به زمان برداشت زیتون در اواخر شهریور ماه هر سال بیان داشت: در سالجاری به نظر می رسد زیتون زودتر از زمان هر ساله رسیده است و این را می توان از تغییر رنگ محصول و روشنتر شدن رنگ آن فهمید اما به طور کلی ترس از حمله آفت، باغداران را بر آن داشته است تا محصول باغات خود را زودتر برداشت کنند. البته مشاهدات ما حاکی از آن است که ارقام نوع روغنی بیشتر به آفت مگس زیتون آلوده شده و رقم ماری سالمتر مانده است.

شکوری در ادامه با اشاره به اقدامات اداره جهاد کشاورزی جهت اطلاع رسانی در زمینه آفت مگس زیتون بیان داشت: اطلاع رسانی در رابطه با این معضل توسط هیات امنای محل صورت می پذیرد اما تا به امروز نتیجه ی قابل قبولی در مبارزه با این آفت را با خود به همراه نداشته است. وی ادامه داد: همچنین سم پاشی هایی جهت مبارزه با آفت انجام پذیرفت اما این اقدامات دیر هنگام بود که اگر در اوایل تیرماه اقدامات این چنینی انجام می شد قطعاً ما شاهد نتایج بهتری بودیم.

وی با اشاره به هزینه های مربوط به برداشت و جمع آوری زیتون در سال جاری اضافه کرد: برداشت زیتون برای باغداران هزینه هایی را در بردارد که با توجه به برداشت محصول ناسالم و به حداقل رسیدن صرفه اقتصادی فشار زیادی را به باغدار وارد می آورد هزینه هایی که از ۷۰ هزارتومان برای جمع آوری جهت حق الزحمه کارگر در نظر گرفته می شود و به ۱۵۰ هزار تومان برای چیدن آن به صورت روزانه می رسد. شکستن این محصول به صورت مدرن که توسط دستگاه انجام می پذیرد نیز هزینه ای را به باغدار تحمیل می کند البته هستند افرادی که سعی می کنند تا حد ممکن کارهای مربوط به برداشت، جمع آوری و شکستن زیتون را خود به صورت سنتی انجام دهند.

حل معضل آفت مگس زیتون همت همگانی را می طلبد و تا زمانی که تمامی باغداران اقدام به رفع این مشکل از راه اصولی نکنند این آفت همچنان در این درختان باقی خواهد ماند. باغات رودبار علاوه بر مشکلاتی در زمینه آفات با سختی هایی در مسیر آبیاری درختان نیز روبرو هستند. درختان ما با وجود اینکه در کنار سفیدرود هستند، دچار خشکی می شوند اگر مسئولین در این زمینه باغداران را یاری کنند کمی از مشکلات حوزه زیتون حل خواهد شد.


برداشت زودهنگام نیز نتوانست از حجم خسارت به زیتون رودبار بکاهد


سجاد حسن پور سرخنی یکی از باغداران جوان شهر رودبار در گفتگو با شکوفه های زیتون اذعان داشت: قریب به ۳۰ اصله درخت زیتون در محله گزن شهر رودبار دارم که در حال حاضر با آفت مگس زیتون دست به گریبان است. سال گذشته میزان شیوع این آفت بسیار کمتر بود اما در حال حاضر در حین برداشت محصول از درخت، مگس زیتون قابل رویت است.

وی ادامه داد: ما برای جلوگیری از آسیب و خسارت بیشتر به درختان زیتون در سالجاری اقدام به برداشت زودهنگام کرده ایم در حالیکه سالهای گذشته از اواخر شهریور زمان برداشت محصول زیتون آغاز می شد با این حال این اقدام نیز نتوانست از برداشت محصول بیمار پیشگیری کند.

حسن پور در ادامه با اشاره به هزینه های برداشت محصول زیتون در رودبار بیان کرد: در حال حاضر به دلیل اینکه برداشت محصول از حالت سنتی بیرون آمده است به تبع آن اقداماتی همچون چیدن، جمع آوری و شکستن زیتون هزینه هایی را بر باغدار تحمیل می کند البته برخی ترجیح می دهند محصول خود را به صورت سنتی شکسته و تهیه نمایند.

وی در پایان با اشاره به اقدامات جهاد کشاورزی در سال های گذشته اضافه کرد: اداره جهاد کشاورزی شهرستان رودبار در سال های گذشته  اطلاع رسانی هایی را انجام می داد اما در سالجاری این اقدامات ضعیف بود و سم پاشی های کمتری نسبت به سال قبل انجام پذیرفت.

حل معضل آفت مگس زیتون در رودبار نیازمند یک نهضت همگانی است و با همراهی مردم و مسئولین این اتفاق دور از ذهن نخواهد بود.


باغداران زیتون در رودبار از داشتن محصول سالم ناامید شده اند


عطاالله صابری یکی از باغداران منطقه کوشک در گفتگو با خبرنگار شکوفه های زیتون اذعان داشت: پس از بازدید از باغات زیتون در منطقه کوشک متوجه حجم عظیم آفت مگس زیتون در باغات شدم به همین دلیل اقدام به برداشت زود هنگام محصول ارقام ماری نمودم که نتیجه آن خوشایند نبود به صورتیکه پس از برداشت مجبور به جدا کردن میزان محدود زیتون های سالم از ناسالم آن هستم. یورش آفت مگس زیتون سبب پایین آمدن کیفیت این محصول در رودبار شده است که این برای باغداران سابقه دار در این شهر بسیار ناخوشایند است.

صابری در ادامه با اشاره به انجام اقدامات پیشگیرانه جهت پیشگیری از آلوده شدن باغات به آفت مگس زیتون اضافه کرد: اقدامات در رابطه با اصلاح و جوانسازی درختان را به میزان محدود انجام دادیم، این امر در باغات همجوار به صورت کامل صورت نپذیرفت و نتیجه ای را برایمان در بر نداشت.

وی در پایان افزود: باغداران زیتون در شهر رودبار از داشتن محصولی سالم و به دور از آفت مگس زیتون در سال های آینده ناامید شده اند.

ربابه حسن پور

این خبر را به اشتراک بگذارید :