تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۷ ب.ظ
درگفتگوی چهره به چهره شهروندان رستم آبادی با شکوفه های زیتون مطرح شد: از عدم وجود سرویس بهداشتی در مرکز شهر تا قوانین عجیب برای خرید زمین در داخل شهر
شکوفه های زیتون– وجود امکانات رفاهی از ملزومات پیشرفت و توسعه پایدار در هر شهری است و اگر شهری از کمبود امکانات در مضیقه باشد پیشرفت بسیار اندکی خواهد داشت. در جوامع امروزی شهرها و روستاها گوی سبقت در پیشرفت و عمران و آبادانی را از یکدیگر می ربایند تا پذیرای حضور بیشتر گردشگران و […]

شکوفه های زیتون– وجود امکانات رفاهی از ملزومات پیشرفت و توسعه پایدار در هر شهری است و اگر شهری از کمبود امکانات در مضیقه باشد پیشرفت بسیار اندکی خواهد داشت. در جوامع امروزی شهرها و روستاها گوی سبقت در پیشرفت و عمران و آبادانی را از یکدیگر می ربایند تا پذیرای حضور بیشتر گردشگران و توریست ها باشند. با این مقدمه سراغ رستم آباد یکی از پر جمعیت ترین شهرهای شهرستان رودبار رفته ایم و با تعدادی از شهروندان این شهر به گفتگو نشسته ایم تا از نزدیک شاهد مشکلات و کمبودهای مردم و شهر رستم آباد باشیم و صدای این عزیزان را به گوش مسئولین برسانیم. با ما همراه باشید.


مسئولین، مردم و مشکلات رستم آباد را فراموش کرده اند


برزو دادوند از بازاریان رستم آباد با بیان اینکه این شهر از نظر وسعت و جمعیت از بزرگترین شهرهای شهرستان رودبار می باشد و مشکلات در شهر رستم آباد از حد توضیح گذشته است گفت: رستم آباد از داشتن سرویس بهداشتی در پرتردُدترین منطقه این شهر محروم است و مسئولین، مشکلات رستم آباد را فراموش کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به نبود سرویس بهداشتی در منطقه سه راهی رستم آباد اظهار داشت: این شهر با وسعتی بسیار، چشم اندازی زیبا، مناطقی بکر، بیش از ۱۰۰ پارچه آبادی و جمعیتی حدود ۱۴ هزار نفر از داشتن سرویس بهداشتی در منطقه سه راه که پرترددترین مکان این شهر است محروم می باشد. متاسفانه بنا به دلایلی سرویس بهداشتی قبلی توسط شهرداری تخریب گردید و وعده هایی که مسئولین بعد از این کار برای جانمایی سرویس بهداشتی جدید دادند فراموش شد. اهالی، کسبه و بازاریان سه راه رستم آباد بارها برای حل این مشکل به شهرداری مراجعه کردند اما آنها هربار به یک بهانه ای از انجام این کار سر باز زدند. اکنون وضعیت این منطقه بدلیل نبود سرویس بهداشتی بسیار حاد شده است. هیچگونه امکانات رفاهی در سه راهی رستم آباد وجود ندارد، اکثر کسبه و شهروندان این قسمت از شهر مجبور هستند ساعت ها منتظر بمانند تا به منزل برسند یا با طی کردن مسافتی حدود سه کیلومتر به سرویس بهداشتی مراجعه کنند. حال سوال اهالی سه راه رستم آباد این است که علت تخریب سرویس های بهداشتی قبلی چه بود؟ تکلیف مردمی که از روستاهای دور به این شهر مراجعه می کنند چیست؟

دادوند افزود: یکی از بهانه های عدم انجام این کار نبود مکانی مناسب است، حال سوال ما از شهرداری رستم آباد این است که آیا منطقه سه راه رستم آباد از میدان های بزرگ کلانشهر های ایران پر اهمیت تر است؟ شهرداری ها در هر شهر کوچک و بزرگی برای رفاه حال مسافرین و مردم شهر چندین سرویس بهداشتی احداث کرده اند اما در این شهر این موضوع ابتر مانده است.

دادوند با بیان اینکه پایین بودن کیفیت خدمات رسانی در بیمارستان رستم آباد باعث ناراحتی مردم شده است اظهار داشت: پس از پیگیری های فراوان شهروندان رستم آباد برخی تجهیزات و امکانات پزشکی از جمله ECO به بیمارستان ارسال شد اما متاسفانه بدلیل نبود پزشک متخصص و اپراتور دستگاه ها، مردم از امکانات پزشکی محروم مانده اند و کسی هم به فکر آنها نیست. علت اینکه ریاست دو بیمارستان در شهرستان رودبار بر عهده یک نفر است چیست و رئیس بیمارستان چرا باید در شهر رستم آباد مطب شخصی داشته باشد. اکثر شهروندان رستم آبادی از کیفیت خدمات ارائه شده در این بیمارستان راضی نیستند. در گذشته خدماتی که در این بیمارستان ارائه می شد بهتر بود اما با گذشت زمان از کیفیت خدمات کاسته شد که این موضوع نیازمند بررسی دقیق است. ضمن اینکه از مسئولین شهرستان رودبار علی الخصوص فرماندار و نماینده محترم تقاضا داریم شرایط را برای ایجاد مرکز سونوگرافی در رستم آباد فراهم کنند زیرا با توجه به جمعیت بالای شهرستان، تنها یک مرکز سونوگرافی در شهر رودبار وجود دارد که جوابگوی تعداد افراد مراجعه کننده نیست و مردم این شهرستان مجبور هستند برای دریافت نتیجه زودتر به شهرهای بزرگ مراجعه کنند.

این شهروند رستم آبادی ضمن گلایه از عدم توجه کافی به مشکلات موجود گفت: مردم رستم آباد از نبود امکانات رنج می برند و مشکلات بجا مانده از قبل و مرتفع نشدن آن باعث شده تا گلایه های مردم از مسئولین شهرستان روز به روز بیشتر شود. حق مردمی که بدون هیچ چشم داشتی پشت مسئولین، انقلاب و نظام اسلامی ایستاده اند این مشکلات نیست.


قوانین عجیبی برای خرید زمین در این شهر جاری است


ستار بهاری از دیگر شهروندان رستم آبادی با اشاره به مشکلات خرید زمین در شهر رستم آباد گفت: قوانین عجیبی برای خرید زمین در این شهر جاری است، برای خرید زمین حتماً باید متراژ از ۲۵۰ متر بیشتر باشد در غیر این صورت شخص خریدار باید جریمه آن را به نهاد مربوطه پرداخت نماید. تکلیف افرادی که قصد خرید زمینی به مساحت کمتر دارند چه می شود!

وی به عدم زیبا سازی فضای شهر اشاره کرد و اظهار داشت: سال ها است که مسئولین برای زیباسازی شهر اقدامی نکرده اند، به عنوان مثال رنگ آمیزی بلوارها و جداول برای چند سال پیش است و بدلیل از بین رفتن رنگ آن، شهر چهره ی بدی به خود گرفته است. از مسئولین تقاضا داریم به زیبا سازی فضای شهر توجه بیشتری کنند.

بهاری ادامه داد: کیفیت آب شرب در رستم آباد پایین است و مردم از طریق چشمه های طبیعی آب شرب مورد نیاز خود را تهیه می کنند. زمانی هم که آب لوله کشی شهری وصل می شود یا هوا دارد یا بدلیل وجود گل ولای قابل شرب نیست.


مناطقی مانند سلانسر پتانسیل فراوانی برای جذب گردشگر دارد و حتی از ییلاقات ماسال نیز زیباتر است


رسول مروری از کسبه سه راهی شهر رستم آباد در گفتگو با شکوفه های زیتون اذعان داشت: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، مردم ولایت مدار شهر رستم آباد از وضعیت و مشکلات اجرایی آگاه هستند و در جریان امور جاری شهرداری قرار دارند. همچنین ما کسبه سه راهی رستم آباد از وضعیت شهرداری این شهر و عدم تخصیص بودجه به این نهاد اجرایی اطلاع داریم اما این موضوع دلیل بر فراموشی مشکلات نیست، مردم از شهرداری انتظار دارند حداقل امکانات را برای آنها فراهم کند.

اهالی این منطقه از داشتن سرویس بهداشتی محرومند، شهرداری بهانه های مختلفی هم برای عدم انجام این کار می آورد. درخواست ما از شهردار رستم آباد این است که اگر بودجه لازم برای احداث سرویس بهداشتی را ندارند با انتخاب مکانی مناسب در سه راه رستم آباد از اهالی و کسبه این منطقه کمک بگیرند آنها هم پیش قدم هستند و در ساخت به این نهاد کمک می کنند. سرویس های بهداشتی دیگر هم با سه راه رستم آباد فاصله بسیاری دارند و این منطقه نیاز مبرم به سرویس دارد.

وی گفت: مشکلات در شهر رستم آباد بسیار است اما انتظار ما از مسئولین این است که به موضوعات مهم همچون بیمارستان و احداث سرویس های بهداشتی در داخل شهر خصوصاً سه راهی بپردازند. همچنین آسفالت جاده ها و کوچه های رستم آباد وضعیت نابسامانی دارد، دست انداز ها و چاله های بسیاری در سطح شهر وجود دارند. جاده های منتهی به مناطق ییلاقی سلانسر هم از وضعیت خوبی برخوردار نیستند. مناطقی مانند سلانسر پتانسیل فراوانی برای جذب گردشگر دارد و حتی از ییلاقات ماسال نیز زیباتر است اما متاسفانه کمترین توجه به این مکان ها نمی شود و بدلیل نبود امکانات ناشناخته مانده است.


مسئولین سابق با ارائه مجوزهای بی حساب و کتاب زمینه را برای برداشت بی رویه شن و ماسه از سطح رودخانه فراهم کردند


علی همتی از کشاورزان شهر رستم آباد نیز به برداشت بی رویه شن و ماسه در سردهنه شالیزارهای رستم آباد اشاره کرد و افزود: متاسفانه مسئولین سابق شهرستان رودبار با ارائه مجوزهای بی حساب و کتاب به برخی معادن، زمینه را برای برداشت بی رویه شن و ماسه از سطح رودخانه فراهم کردند، این مهم سبب شد بستر رودخانه به عمق دو الی سه متر در محدوده سردهنه شالیزارهای شمام پایین تر برود. وقتی که این مشکل مرتفع شد به دلیل گذشت زمان کاشت شالی، کشاورزان رستم آبادی متحمل خسارت های فراوانی شدند. اکنون نیز بدلیل عدم لایروبی کانال شاهد سرریز شدن آب به داخل شالیزارها هستیم و خطر نشست ساقه برنج و خراب شدن محصول وجود دارد، متاسفانه زمانی که برای رفع مشکل به ادارات مربوطه مراجعه می کنیم جواب قانع کننده ای به ما نمی دهند و تقصیر و بار مسئولیت را بر گردن یکدیگر می اندازند.


وجود سرویس بهداشتی عمومی از الزامات هر شهری است


عبدالله سپرده شهروند توتکابنی کسبه سه راهی رستم آباد در گفتگو با شکوفه های زیتون اذعان داشت: نبود سرویس بهداشتی در این منطقه به مشکل بزرگی تبدیل شده است و ما کسبه ای که از اطراف به مغازه خود در این منطقه مراجعه می کنیم بدلیل نبود سرویس بهداشتی مجبور هستیم تا زمان برگشت به منزل صبر و تحمل کنیم، هر زمان هم به شهرداری مراجعه کردیم جواب قانع کننده ای به ما ندادند، وجود سرویس بهداشتی عمومی از الزامات هر شهری است.


مسئولین تا تکمیل نشدن پروژه آن را افتتاح نکنند


کوچکی از بازاریان قدیمی شهر رستم آباد با اشاره به مشکلات بی شمار این شهر گفت: مسئولین سابق شهرستان رودبار برای ماندگاری نام خود اقدام به افتتاح پروژه های نیمه کاره از جمله بیمارستان رستم آباد کردند، بیمارستانی که در ابتدا قرار بود۶۰ تختخوابه باشد اما با افتتاح ناقص و نمادین به ۳۲ تختخواب تقلیل یافت. این مهم بر کیفیت خدمت رسانی تاثیر مستقیم گذاشت اکنون به دلیل کمبود امکانات متخصصین حاضر به خدمت در بیمارستان رستم آباد نیستند. خواهش ما از مسئولین شهرستان این است که تا تکمیل نشدن پروژه آن را افتتاح نکنند زیرا این مهم باعث کاهش کیفیت خدمات رسانی به شهروندان می شود.

جاهد امیری

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار