تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۶ ب.ظ
لاکه و دوگاهه تافته جدا بافته
شکوفه های زیتون– اساس پیشرفت، عمران و آبادی هر روستا و منطقه ای احداث جاده است. مسیر سالم، آسفالته و کم خطر باعث می شود تا رفت و آمد به نقاط مختلف روستاهای کم برخوردار بیشتر شود و در نتیجه ساخت و ساز و آبادانی درآنجا صورت پذیرد. تعدادی از روستاهای ییلاقی رودبار متاسفانه از […]

شکوفه های زیتون– اساس پیشرفت، عمران و آبادی هر روستا و منطقه ای احداث جاده است. مسیر سالم، آسفالته و کم خطر باعث می شود تا رفت و آمد به نقاط مختلف روستاهای کم برخوردار بیشتر شود و در نتیجه ساخت و ساز و آبادانی درآنجا صورت پذیرد. تعدادی از روستاهای ییلاقی رودبار متاسفانه از کمترین امکانات هم برخوردار نیستند و مسیرهای ارتباطی و جاده آنها در بدترین شکل ممکن قرار دارد. این در شرایطی است که در استان های همجوار مانند اردبیل و مازندران از کوچکترین فرصتی برای شناساندن مکان های تاریخی، ییلاقی و توریست پذیر در دورترین نقطه از شهر جهت جذب گردشگر مانند جواهرده، ییلاقات دالخانی رامسر و آبگرم و پیست اسکی سرعین در اردبیل استفاده می کنند. لازم به ذکر است شهرستان رودبار از مکان های بسیار دیدنی از لحاظ قدمت تاریخی، وجود چشمه های آب گرم، ییلاقات بکر و طبیعتی بی نظیر در روستاها برخوردار است اما اهالی این مناطق بدلیل کمبود امکانات کمترین بهره را از این نعمات خدادادی می برند. یکی از مناطق خوش آب و هوا و دیدنی شهر رودبار روستای ییلاقی لاکه است که با قدمتی دیرینه مکان های بسیار زیبایی برای جذب گردشگر دارد. شرایط این روستا بدلیل نبود جاده استاندارد و کمبود امکانات از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به سراغ اهالی این روستای خوش آب و هوا رفته ایم تا از کمبود امکانات این منطقه گزارش تهیه کرده و به سمع مسئولین برسانیم. با ما همراه باشید.


جاده یکی از مشکلات اساسی روستای لاکه است


عبدالله آبسالان یک از اهالی قدیمی روستای لاکه با بیان اینکه اصلی ترین مشکل این روستا جاده است اظهار داشت: مسیری که اکنون در آن تردد می شود در ۴۸ سال قبل و توسط اهالی احداث شده که نیاز به اصلاح و بازنگری دارد. این مسیر محل اتصال ییلاق لاکه به دوگاهه و کپته و همچنین به ییلاق سلانسر است و روزانه افراد بسیاری برای عزیمت به این مناطق از این جاده عبور می کنند. سال ها قبل درخواست آسفالت جاده روستا را به مسئولین وقت دادیم اما متاسفانه اقدامی انجام نشد. اگر در این مدت زیادی که گذشت سالی ۱۰۰ متر جاده آسفالت می شد اکنون این مشکل حل شده بود. چگونه است که نماینده های شهرستان در دوره های مختلف روستاهای دور افتاده در بخش های عمارلو، خورگام و بلوکات را آسفالت می کنند اما در بخش مرکزی تنها راه ارتباطی سه روستای لاکه، دوگاهه و کپته علیرغم درخواست های مکرر اهالی هنوز پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب آسفالت نشده است. در این ۴۰ سال چه میزان قیر و آسفالت به شهرستان تخصیص یافته و از این میزان سهم روستای لاکه، دوگاهه و کپته چقدر بوده است؟ آیا اهالی این روستا تافته جدا بافته ای هستند؟

وی ادامه داد: روستای لاکه قدمتی دیرینه دارد و حق مردم این روستا امکانات محدود و ناچیز نیست. کشاورزی و دامداری فعالیت اصلی مردمان این روستا است ولی متاسفانه بدلیل نبود امکانات با مشکلات زیادی روبرو هستند.

آبسالان با اشاره به تعداد خانواده های ساکن در روستای لاکه گفت: در این روستا تعداد ۱۲ خانوار بصورت دائم در تمام مدت سال زندگی می کنند و در ایام تعطیل و فصل تابستان این تعداد به ۴۰ خانوار نیز می رسد که شغل اصلی آنها دامداری و کشاورزی است. قبل از زلزله خرداد ۶۹ بیشتر اهالی لاکه در این روستا زندگی می کردند اما پس از این واقعه هولناک از این منطقه مهاجرت و به مرکز شهر رفتند.

وی به تعداد بالای چشمه های آب معدنی و طبیعی در اطراف ییلاق لاکه اشاره کرد و اظهار داشت: عدم ساماندهی چشمه های آب زیر زمینی و نداشتن منبع آب شرب در روستا از دیگر مشکلات اهالی است و متاسفانه آب سالم و آشامیدنی به همین دلیل سرگردان است و هدر می رود. با نگاهی به درختان میوه روستا به خوبی می توان دید که از نبود آب رنج می برند و در حال خشک شدن هستند. برای این مشکل نیز درخواست هایی به مسئولین ارائه کردیم و پیگیری هایی هم انجام شد، جهاد سازندگی لوله گذاری جهت انتقال آب شرب را تا نزدیکی روستا به اجرا درآورد اما پس از مدتی به حال خود رها شد.

آبسالان گفت: روستای ییلاقی لاکه نیاز به توجه ویژه مسئولین دارد و به این عزیزان توصیه می کنم برای حل مشکلات مردم در میان آنها باشند، مشکلات و دغدغه هایشان را بپرسند و تا حد توان و امکان برای رفع آن اقدام کنند. هرگز قولی ندهند که بعد نتوانند آن را انجام دهند این کار باعث می شود مردم نسبت به آنها دلسرد شوند. امیدواریم صدای ما را بشنوند و نسبت و به مرتفع شدن مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند.


محدوده ی چرای دام مشخص نیست/ مسئولین وعده های توخالی می دهند


یکی از اهالی روستای لاکه با بیان اینکه متاسفانه دامداران بدلیل نبود منطقه مشخص برای چرای دام و بردن آن به تمام نقاط جنگل در حال نابودی طبیعت هستند گفت: از اداره محیط زیست، منابع طبیعی و دیگر ادارات مربوطه تقاضا داریم محدوده ی چرای دام در ییلاقات این منطقه را مشخص نمایند. متاسفانه دامداران بدلیل نبود مکانی مشخص و بردن دام خود به هر نقطه ای از ییلاق در حال نابودی مراتع و جنگل ها هستند و وارد محدوده چرای حیوانات وحشی شده اند. در این میان برخی نیز با شکار گونه های مختلف حیوانات و پرندگان مانند خرگوش، کبک و… باعث کم شدن جمیعت این موجودات شده اند که در آینده تبعات منفی بر اکوسیستم منطقه خواهد گذاشت.

وی افزود: روستای ییلاقی لاکه با داشتن مناطق بکر و دیدنی انتخاب جذابی برای تورهای گردشگری است. اما متاسفانه بدلیل نبود جاده مناسب و آسفالته و کمبود امکانات دیگر گردشگران راغب به بازدید از این مناطق نیستند. اهالی روستا با هر بار رفت آمد به مرکز شهر باید هزینه گزافی برای استهلاک وسیله نقیه خود بپردازند. اهالی روستا بارها برای رفع این مشکل درخواست داده اند و پیگیری هم انجام شده اما تا کنون اقدامی صورت نگرفته است. هربار از سوی مسئولین قول هایی مبنی بر آسفالت مسیر لاکه داده شد و حتی سال گذشته دکتر جمالی نماینده مردم رودبار و تعدادی از مدیران دیگر پس از بازدید از این روستا وعده های فراوانی مبنی بر رفع مشکلات و کمبود ها دادند ولی متاسفانه تا به امروز این قول ها و وعده ها در حد حرف باقیمانده است. روستای لاکه ظرفیت بسیاری در جذب گردشگر دارد و مطمئناً اگر بستر و امکانات مناسب مهیا شود شاهد رونق این روستا در جذب گردشگر خواهیم بود.


بحث مالکیت زمین های مسکونی و اراضی کشاورزی دردسرساز شده است


بیژن شامهری یکی دیگر از اهالی روستای لاکه در گفتگو با شکوفه های زیتون اظهار داشت: اهالی این روستا غرق در مشکلات هستند و از نبود امکانات رنج می برند، پیگیری های انجام شده هم ثمر بخش نبوده است. با آمدن فصل سرما تردد در جاده این مسیر به سختی انجام می شود و وجود دره های عمیق، نبود گاردریل، استاندارد نبودن جاده و پیچ های خطرناک بر مشکلات مردم این منطقه می افزاید.

شامهری با اشاره به کمبود آب شرب و کشاورزی در روستا گفت: کم آبی امان اهالی لاکه را بریده این در حالی است که کوه های اطراف روستا دارای تعداد زیادی از چشمه های طبیعی آب هستند ولی بدلیل نبود منبع و مخزن نگهداری آب، هدر می روند. مشکل کمبود آب در این روستا جدی است و باید چاره ای برای آن اندیشیده شود.

وی مشخص شدن محدوده زمین های مسکونی و اراضی کشاورزی افراد طبق نقشه موجود در سند را از خواسته های مردم لاکه دانست و عنوان داشت:  تفکیک اراضی و مشخص شدن حریم و متراژ زمین های سنددار این منطقه نیز از دیگر مشکلات روستای لاکه است به طوری که صاحبان زمین ها و اراضی کشاورزی در مجاورت و داخل روستا بدلیل عدم مشخص نمودن متراژ زمین های خود افرادی را که قصد انجام کار یا پروژه های شخصی یا عام المنفعه را دارند دچار مشکل کرده است بطوریکه با انتخاب هر گوشه از زمینی ادعای سند و مالکیت می کنند. از مسئولین مربوطه علی الخصوص شورا و دهیار روستا تقاضا داریم طی فراخوانی افرادی که دارای زمین های مسکونی و اراضی کشاورزی هستند با درخواست کارشناس حدود زمین خود را مشخص نمایند زیرا این مشکل با گذشت زمان حاد تر خواهد شد و هر شخصی ادعای مالکیت در زمین های دیگری را خواهد داشت.

وی ادامه داد: فرصت برای گرفتن عکس یادگاری بسیار است. از مسئولین محترم تقاضا داریم اگر به روستایی جهت بازدید و رفع مشکل مراجعه می کنند فقط به گرفتن عکس یادگاری بسنده نکنند و پیگیر مرتفع شدن مشکلاتی که طی بازدید انجام می دهند باشند. چندین بار مسئولین وقت برای بازدید و رفع مشکلات و کمبود های این روستا مراجعه کردند ولی متاسفانه پس از اتمام سرکشی و گذشت زمان همه چیز به فراموشی سپرده شد. نماینده های ادوار شهرستان هر بار برای ایام انتخابات به روستای ما می آیند و قول آسفالت راه ارتباطی را می دهند اما هیچگاه این وعده محقق نشده و نمی شود. پس چگونه است در دورترین نقاط شهرستان جاده و مسیر منتهی به روستاها آسفالت می شود اما خبری از آسفالت برای روستای لاکه و دوگاهه نیست.


در میان چشمه ها تشنه ایم


حکمت نصیری نیز با اشاره کمبود شدید امکانات در روستای لاکه گفت: سالهاست این روستا با کمبود آب شرب و کشاورزی که یکی از اصلی ترین مشکلات لاکه است روبرو بوده و علیرغم قول ها و وعده های مسئولین هیچگونه کمکی برای رفع این مشکل نشده است. در میان چشمه ها تشنه ایم اطراف کوه های روستای لاکه را چشمه های آب معدنی فرا گرفته ولی متاسفانه فکری به حال هدایت آن و بهره مندی مردم روستا از آب شرب نشده است. این روستا از داشتن آبیار محروم است و باید چاره ای برای این معضل اندیشیده شود. وی عدم جدول بندی و لوله گذاری جهت هدایت آب سطحی و روان را از دیگر مشکلات لاکه دانست و اظهار داشت: در هنگام بارندگی بدلیل نبود جدول و آب راه مناسب شاهد جمع شدن آن در بیشتر نقاط جاده هستیم که مشکلاتی را برای رانندگان پدید می آورد که با جایگذاری لوله های فولادی آبرو می توان این مشکل را رفع کرد. با وجود پیگیری های شورا و دهیار روستا متاسفانه اراده ای برای رفع مشکل وجود ندارد. نصیری گفت: جاده پایین بازار به روستای لاکه صعب العبور است و وسایل نقلیه به سختی در این مسیر تردد می کنند. این جاده نیاز به ترمیم، اصلاح نقاط حادثه خیز و آسفالت دارد.


عدم آنتن دهی تلفن همراه در عصر ارتباطات مضحک است


همایون آبسالان یکی از اعضای شورای اسلامی روستای لاکه با اشاره به مشکل آب شرب گفت: آب به اندازه کافی در اطراف روستا موجود است اما بدلیل نبود منبع ذخیره کننده نمی توانیم به درستی آن را به داخل روستا هدایت کنیم. لوله گذاری تا پنج کیلومتر قبل از روستا انجام شده و مابقی کار نیازمند همت مسئولین و اهالی روستا است

وی افزود: پس از زلزله و بدلیل تخریب اکثر ساختمان ها، روستای لاکه از طرف نهادهای مربوطه به عنوان مکان رانشی شناخته شد، دام باقی اهالی توسط مسئولین وقت خریداری شد و برای مدتی روستا تقریباً خالی از سکنه بود اما بعدها با کارشناسی های دقیق تر موضوع رانشی بودن کوه و زمین ها منتفی و ساخت و ساز مجدد در لاکه انجام شد و روستا توسعه یافت. به همین دلیل این روستا نیازمند امکاناتی از قبیل راه ارتباطی مناسب، آب شرب و گاز است.

آبسالان به احداث کارخانه آب معدنی در روستای لاکه اشاره کرد و عنوان داشت: پس از بازدید فرماندار اسبق آقای احمدی از روستای لاکه طرح احداث آب معدنی در این روستا کلید خورد که اکنون ۹۰ درصد کار انجام شده است و با تکمیل آن علاوه بر اشتغالزایی مشکل آب قسمتی از روستا حل خواهد شد. اما در بحث گازرسانی روستا خوشبختانه اقدامات لازم انجام شده و نقشه و طرح نهایی در آینده نزدیک به اجرا در خواهد آمد تا اهالی روستای لاکه از نعمت گاز بهره مند شوند.

وی عدم آنتن دهی تلفن همراه و تلویزیون را از دیگر مشکلات مردم روستا عنوان کرد و افزود: متاسفانه پوشش آنتن تلفن همراه و همچنین تلویزیون در روستا ضعیف است و اهالی محل نسبت به این موضوع گله مند هستند. امیدواریم با نصب دکل های تقویت کننده این مشکل در لاکه و روستاهای بالادست مرتفع شود. زیرا عدم آنتن دهی تلفن همراه در عصر ارتباطات مضحک است. آبسالان در خصوص مشخص کردن حدود زمین ها و اراضی کشاورزی مردم روستا گفت: تمام کوچه ها و مسیرهای روستا توسط کارشناس متراژ و ثبت شده و حدود مشخص است. اما مشکلی که اکنون با آن مواجه هستیم تخریب ساختمان ها در زمان زلزله است که با گذشت زمان مکان ساختمان هم تخریب شده و مالکین آن مشخص نیستند از تمام عزیزانی که در روستای لاکه سند زمین و ملکی دارند تقاضا داریم حدود و حریم زمین و اراضی خود را مشخص نمایند تا برای اجرای پروژه های عام المنفعه مانند گاز رسانی دچار مشکل نشویم.

عضو شورای روستای لاکه در پایان گفت: امیدواریم مسئولین نسبت به رفع مشکلات این روستا که اصلی ترین آن آب و جاده آسفالت است اقدامات لازم را انجام دهند. روستای ییلاقی لاکه پتانسیل فراوانی جهت جذب گردشگر و توریست دارد که با رفع مشکلات و موانع موجود مطمئناً حرف های بسیاری برای گفتن خواهد داشت.

جاهد امیری

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار