تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۱ ب.ظ
در اولین همایش ارزیابی حسی روغن زیتون مطرح شد؛ واردات بی رویه بزرگترین آسیب به روغن زیتون است/ اذعان مسئولان به کوتاهی در برابر زیتون رودبار
شکوفه های زیتون– همزمان با فصل برداشت زیتون و به جهت ارتقاء کیفیت روغن زیتون، اولین همایش ارزیابی حسی روغن زیتون کشور در شهرستان رودبار به همت ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار و شورای شهرستان با حضور مسئولین کشوری، استانی، شهرستانی و جمعی از کارشناسان ارزیاب حسی کشور و تولید کنندگان صنعت زیتون و کشاورزان در […]

شکوفه های زیتون– همزمان با فصل برداشت زیتون و به جهت ارتقاء کیفیت روغن زیتون، اولین همایش ارزیابی حسی روغن زیتون کشور در شهرستان رودبار به همت ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار و شورای شهرستان با حضور مسئولین کشوری، استانی، شهرستانی و جمعی از کارشناسان ارزیاب حسی کشور و تولید کنندگان صنعت زیتون و کشاورزان در محل سینما زیتون شهر رودبار برگزار گردید.


آفت مگس بزرگترین مشکل زیتون رودبار است


در ابتدای این مراسم عبدالرحیم جوادی حسینی رئیس شورای شهرستان رودبار طی سخنانی ضمن خیرمقدم به میهمانان استانی و کشوری برای حضور در سرزمین زیتون ایران گفت: با توجه به اینکه شهرستان رودبار به عنوان خواستگاه زیتون کشور شناخته شده می باشد اینچنین همایش هایی باید پیش از این ها برگزار می گردید.

رئیس شورای شهرستان رودبار افزود: زیتون به عنوان میوه ی استراتژیک رودبار در بین تمامی صنایع این شهرستان بیشتر درخشید و اکنون به عنوان مهد زیتون در کشور شناخته می شود.

وی گفت: هموطنان ما در هر نقطه ای از کشور اگر به گیلان سفر کرده باشند مطمئناً با زیتون رودبار آشنایی دارند و این رسالت همشهریان را بیشتر می کند، چرا که رودبار به عنوان شهرستانی با برند زیتون شناخته شده است.

جوادی حسینی افزود: در سال ۷۲ سیاست دولت بر این بود که باغات زیتون را گسترش دهند و در این راستا ۶۵۰ هکتار از زمین ها در شهرستان به زیر کشت رفت که انتظار می رفت محصول باغات زیتون، روغن زیتون باشد تا برای مصارف داخلی هموطنان مورد استفاده قرار بگیرد اما عوامل متعددی باعث شده تا این مهم به سرانجام نرسد که نگاه ویژه مسئولین کشور و استان به این موضوع را می طلبد.

جوادی حسینی در پایان گفت: زیتونکاران در شهرستان رودبار در مناطقی مانند ۵ قراء و روستای علی آباد اقدام به کاشت زیتون نمودند اما علاوه بر کم آبی مشکل بزرگ سال های اخیر آفت مگس زیتون می باشد که این مشکل سبب شده کشاورزان زودتر از فصل برداشت اقدام به چیدن آن کنند که این مهم سبب شده تا مقدار روغن تولیدی باغات زیتون در شهرستان رودبار به شدت کاهش یابد.


رودبار دارنده تنها آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن‌زیتون در کشور


رئیس تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اداره کل کشاورزی گیلان در همایش ارزیابی حسی زیتون اظهار کرد: رودبار دارنده تنها آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن‌زیتون در کشور است و می‌طلبد توجه بیشتری به این آزمایشگاه شود.

معرفت مصطفوی راد با تأکید بر تجهیز آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن‌زیتون گفت: ارتقاء و تجهیز آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن‌زیتون رودبار نیازمند اعتبارات ویژه است که انتظار می‌رود نگاه ویژه ای از سوی مسؤولان شهرستانی، استانی و کشور صورت گیرد.

وی با تقدیر از تلاش‌های خبرنگاران و اصحاب رسانه افزود: خبرنگاران از هیچ خبری در خصوص زیتون غافل نمی‌شوند که این توجه و تلاش آنان جای تقدیر دارد.


اقتصاد و معیشت مردم رودبار وابسته به زیتون است


معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری رودبار نیز در این همایش با اشاره به نقش اثرگذار زیتون بر درآمد و اقتصاد مردم رودبار اظهار کرد: اقتصاد، معیشت و اشتغال مردم رودبار وابسته به زیتون است.

مهندس علی‌اکبر  پورعلی  گفت: وسعت باغات زیتون شهرستان بیش از ۸ هزار هکتار می باشد و این نشان دهنده این است که اقتصاد شهرستان رودبار بر پایه محصول استراتژیک زیتون می باشد.

وی افزود: عرضه ۸۵ درصد زیتون کشور در شهرستان رودبار نشان می دهد که خاستگاه زیتون همچنان به خوبی نقش خود را ایفا می کند.

پورعلی با اشاره به نقش اقتصاد مقاومتی در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن تصریح کرد: توجه به مسئله کشاورزی به‌ویژه محصول استراتژیک زیتون با رویکرد اقتصاد مقاومتی می‌تواند نقش اساسی در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن باشد.


افزایش ۳۰ درصدی تولید زیتون و روغن‌زیتون


سید رحمت االله پریچهر مشاور معاون وزیر کشاورزی نیز در ادامه این مراسم طی سخنانی خاطر نشان کرد: امروزه در ۲۶ استان کشور کشت زیتون در حال گسترش می باشد . مطالعات و برنامه ریزی۶۰۰ هزار هکتاری زیتون در کشور به سرانجام رسیده که امیدواریم با تخصیص آب کشاورزی مورد نیاز توسط وزارت نیرو بتوانیم به طور کامل نیاز روغن کشور را با تولید داخلی تامین کنیم.

وی افزود: اگر روزی در رودبار، زیتون به عنوان یک شغل سنتی مطرح بوده امروزه در کشور از آن به عنوان شغلی درآمدزا در عرصه اقتصادی یاد می شود.

مشاور معاون وزیر کشاورزی در همایش ارزیابی حسی زیتون رودبار با بیان اینکه رودبار مغز زیتون کشور است و امسال ۱۲۰ هزار تن زیتون در کشور تولید شده، اظهار کرد: افزایش ۳۰ درصدی زیتون و روغن‌زیتون در کشور نشان‌دهنده اهمیت این میوه استراتژیک است.

سید رحمت االله پریچهر با اشاره به جایگاه ایستگاه ارزیابی حسی روغن‌زیتون در رودبار افزود: ایستگاه ارزیابی زیتون در رودبار دارای جایگاه بین‌المللی است و به‌عنوان نگین ارزشمند در کشور می‌درخشد.

ارزیابی حسی به عنوان یک دانش در جهان مطرح بوده و از طرفی به دلیل هزینه های اندک آن امکان فراگیری این دانش توسط عامه مردم فراهم می باشد.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه ارزیابی حسی روغن‌زیتون تصریح کرد: ارزیابی حسی روغن‌زیتون مسئله اجتماعی است و مردم می‌توانند با فراگیری این علم نسبت به ارتقا روغن‌زیتون و فرآورده‌های زیتونی، پیشگام باشند.

مشاور معاون وزیر کشاورزی و مجری طرح زیتون با تأکید بر تشکیل کارگاه‌های آموزشی با موضوع ارزیابی حسی زیتون در شهرستان رودبار گفت: ایستگاه ارزیابی حسی زیتون رودبار از جنبه آزمایشی بیرون آمده و به کارگاه آموزشی عمومی تبدیل شود.


عدم تخصیص آب برای افزایش سطح زیر کشت زیتون مشکل بزرگی است


در ادامه این همایش دکتر جمالی نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در قرآن مجید به زیتون قسم یاد شده اظهار داشت: از دیدگاه پزشکی تمامی افرادی که دچار سکته مغزی و یا قلبی شده اند به این دلیل است که عروق قلبی مسدود شده است و دلیل آن مصرف روغن های خوراکی نامرغوب می باشد. روغن زیتون و روغن های گیاهی مرغوب دارای کلسترول مفید می باشد که منجر به طول عمر بیشتر می شود. توصیه پزشکان به افراد مصرف روغن زیتون سالم می باشد تا شاهد اتفاقات ناگواری نباشیم.

وی افزود: در ایران شهرستان رودبار را به رودبار زیتون می شناسند و همین نام باید حفظ شود. ایران در گذشته عضو شورای بین المللی زیتون بود اما به دلیل تغییراتی که در اساسنامه آن ایجاد گردید ایران از این اتحادیه حذف شد. این تغییرات باید مصوبه مجلس را به همراه می داشت که با پیگیری هایی که صورت گرفت توانستیم این مصوبه را گرفته و مجددا عضو شورای بین المللی زیتون شویم.

جمالی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد روغن های گیاهی در کشور تولید می شود و ۹۰ درصد این روغن ها وارداتی است خاطر نشان کرد: فضا برای تولید روغن گیاهی به ویژه روغن زیتون در کشور مهیا می شود اما موانعی مانند عدم حمایت از باغدار در این زمینه وجود دارد.

عضو فراکسیون زیتون مجلس گفت: مشکل بعدی در بخش زیتون عدم تخصیص آب برای کشت این محصول می باشد. عدم تخصیص آب برای افزایش سطح زیر کشت زیتون مشکل بزرگی است که نیاز به تغییر رویه در وزارت نیرو دارد.


رگزاری جشن شکرانه برداشت زیتون در رودبار


مهندس ضیائی فرماندار شهرستان رودبار نیز در این مراسم ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این همایش وعده برگزاری جشن شکرانه برداشت زیتون به صورت ملی در رودبار را داد

وی همچنین افزود: با برگزاری چنین همایش هایی می توان به سطح دانش جامعه برای شناخت بیشتر روغن زیتون با کیفیت کمک کرد.

ضیائی خاطر نشان کرد: با بالا رفتن دانش مصرف کننده، به مرور زمان نیز کشاورز و فروشنده به سمت تولید و فروش روغن های با کیفیت خواهند رفت که این خود نویدبخش رونق اقتصادی و سلامت جامعه خواهد.


افزایش ۲۱۰۰ تنی روغن زیتون در کشور


عباسی رئیس شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه امروز بزرگترین آسیبی که صنعت زیتون را تهدید می کند واردات روغن زیتون بی کیفیت می باشد اظهار داشت: طبق بررسی های صورت گرفته امسال واردات روغن زیتون بیش از ۵۰ درصد است و این در حالی است که در سال گذشته افزایش ۲۱۰۰ تنی روغن زیتون را در کشور داشتیم


ذعان به کوتاهی برخی در برابر زیتون رودبار


در پایان این مراسم مهندس عرب عضو رسمی کمیته شیمی شورای بین المللی زیتون و لیدر پنل ارزیابی حسی روغن زیتون گفت: رودبار به زیتون کشور خدمات فراوانی کرده است ولی ما وظیفه خود را به درستی نسبت به زیتون رودبار انجام ندادیم

مهندس عرب به نقش شهرستان رودبار در توسعه زیتون کشور اشاره کرده و افزود: پژوهش متخصصان بیانگر آن است که ارقام زیتون ایران مختص همین سرزمین بوده و در هیچ کجای دنیا مشابه آن را شاهد نبودیم که از بهترین ارقام می توان به زرد، ماری، شنگه و فیشمی اشاره کرد که مختص شهرستان رودبار می باشد

از منظر باستان شناسی در قبل از میلاد مشاهده شده که ارتفاعات شهرستان رودبار انبار غنی دانه های روغنی زیتون بوده است.

وی در پایان گفت: از مردم و مسئولین تقاضا دارم با ترویج علم ارزیابی حسی روغن زیتون در شهرستان رودبار  در ادامه فرهنگ سازی هزار ساله قبل این نقش مهم را در رودبار ثبت و حفظ نمایند.

لازم به ذکر است در این همایش مهندس کشاورز مقدم یکی از ارزیاب های ایستگاه تحقیقات زیتون شهرستان به ارائه آموزش هایی در خصوص نحوه چگونگی برداشت زیتون و روغنگیری آن در جهت تولید روغن زیتون با کیفیت پرداخت.

جواد کاظمی تکلیمی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار