تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۷ ب.ظ
دکتر مجتبی عسکری لویه دامپزشک رودباری: وظیفه ما پاسداری از بهداشت است
شکوفه های زیتون– دامپزشکی دانشی تجربی است که در خصوص شناخت، پیشگیری، ریشه کنی و درمان بیماری‌های حیوانی اعم از بیماری‌های خاص حیوانی و یا بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان، شیوه‌های کنترل و بازرسی بهداشتی مواد غذایی و فراورده‌های با منشأ حیوانی، بهداشت خوراک و پرورش بهداشتی حیوانات به مطالعه می‌پردازد. دامپزشکان در […]

شکوفه های زیتون– دامپزشکی دانشی تجربی است که در خصوص شناخت، پیشگیری، ریشه کنی و درمان بیماری‌های حیوانی اعم از بیماری‌های خاص حیوانی و یا بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان، شیوه‌های کنترل و بازرسی بهداشتی مواد غذایی و فراورده‌های با منشأ حیوانی، بهداشت خوراک و پرورش بهداشتی حیوانات به مطالعه می‌پردازد. دامپزشکان در همه کشورها مسئول بهداشت دام می‌باشند تا بدینوسیله بهداشت و رفاه دام اعم از جانوران خشکی زی، آبزی، انسان و اکوسیستم فراهم شود. دامپزشکان در پیشرفت علوم پزشکی در رشته‌های مختلف نظیر فارماکولوژی، اپیدمیولوژی، ایمونولوژی، میکروب‌شناسی و … نقش داشته‌اند و حتی موفق به کسب جایزه نوبل پزشکی شده‌اند. دامپزشکی در اکثر کشورهای دنیا به صورت کارشناسی ارائه می گردد که همانند سایر رشته ها می‌توان تا دکترای تخصص ادامه داد. در سال‌های اخیر دانشکده‌های متعددی در ایران با ایجاد رشته‌های تخصصی دامپزشکی به توسعه این رشته کمک فراوانی کرده‌اند. همچنین بخش خصوصی سرمایه‌گذاری مناسبی در زمینه امور درمانی به انجام رسانده ‌است. دامپزشکی همچنین نقش بسزایی در سلامت و امنیت غذایی مردم دارد. دامپزشکان با بررسی و معاینات دقیق دام و طیور و حیوانات آبزی سلامت مواد غذایی و فرآورده های دامی را تضمین می کنند. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون با دکتر مجتبی عسکری لویه دامپزشک اهل شهرستان رودبار گفتگو کرده ایم تا به مشکلات حوزه دامپزشکی و درمان بپردازیم. با ما همراه باشید.

خودتان را معرفی کنید.

مجتبی عسکری لویه متولد سال ۱۳۴۶ در شهر رودبارهستم، از سال ۱۳۶۵ وارد دانشکده دامپزشکی شیراز شده و در سال ۱۳۷۱ تحت عنوان دکترای حرفه ای دامپزشکی از این دانشگاه فارغ التحصیل شدم.

علت ورود شما به رشته دامپزشکی چه بود؟

بدلیل علاقه ای که به حیوانات اهلی و… بخصوص دام داشتم و همچنین نبود دامپزشک در شهرستان رودبار وارد این عرصه شدم و پس از اخذ مدرک در سال ۱۳۷۱، دو سال مدت زمان خدمت سربازی و چهار سال طرح را بعنوان کارشناس در دامپزشکی شهرستان مشغول به فعالیت شدم تا اینکه در سال ۱۳۷۶ کلینیک دامپزشکی خود در شهرستان رودبار را دایر کردم.

دامپزشکی به چه شغلی گفته می شود و اساس کار دامپزشک چیست؟

دامپزشکی عبارت است از پیشگیری و درمان کلیه بیماری های دام و بیماری های مشترک که از انسان به حیوان و یا بلعکس شیوع می یابد.

واکسیناسیون، پایش و مراقبت از بروز و شیوع بیماری ها، آموزش بهره برداران، رعایت اصول بیوسکیوریتی، نظارت دقیق بر تردد دام و طیور زنده و تشخیص سریع بیماری ها از طریق بررسی های آزمایشگاهی از جمله اقدامات دامپزشکی در راستای تامین سلامت دام می باشد.

شرایط کنترل و درمان بیماری های دامی در زمان قدیم به چه صورت بود؟

بیماری های نظیر سیاه زخم، تب مالت، تب برفکی، سِل، طاعون گاوی و آبله در حیوانات اهلی از قبیل گوسفند و بُز بصورت دوره ای شیوع پیدا می کرد. اما در سال های ۱۳۷۱ الی ۱۳۷۳ که مسئول کنترل و پیشگیری این بیماری ها و همچنین امراض مشترک بین انسان و دام در شهرستان رودبار بودم، کنترل های بیشتری صورت می گرفت. تردد دام ها نسبت به زمان حال کمتر بود بنابراین بیماری ها نیز نسبت به تعداد حیوانات اهلی بسیار کمتر بود. فقط بیماری تب مالت در روستای کپته بصورت مقطعی شیوع پیدا کرد و تنها دو مورد بیماری سل در دام های شهرستان شناسایی شد که سریعاً اقدامات درمانی و پیشگیرانه لازم انجام می گرفت. اما اکنون بدلیل ازدیاد دام ها و عدم آگاهی دامداران، خرید و فروش بدون مجوز دام های بیمار از مناطق آلوده به بیماری در اقصی نقاط کشور با دور زدن دامپزشکی استان های مبدأ و مقصد انجام می شود که این کار باعث پخش و شیوع انواع امراض در بین دام ها و حتی انسان شده است.

دامداران برای خرید دام چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

اولین نکته مهم برای خرید دام این است که گله باید شناسنامه دام داشته باشد و مشخص شود محل و تاریخ  آخرین واکسناسیون پیشگیری از امراض زیر نظر کدام مرکز بوده است. اما متاسفانه بیشتر دام های شهرستان رودبار فاقد شناسنامه هستند. دومین نکته هم تمیز بودن مکان نگهداری دام است. توصیه ما به افرادی که قصد خرید دام را دارند این است که حتماً با نظارت دامپزشک این کار را انجام دهند تا بعدها شاهد ضرر و زیان نشوند. بدلیل ارتباط مستقیم با سلامت افراد جامعه باید واکسن های دوره ای بیماری ها را به دام تحت نظارت دامپزشک تزریق کنند. دولت در خصوص برخی بیماری ها مانند هاری واکسن رایگان توزیع می کند. در این خصوص قوانین باید به گونه ای باشد که دامدار را مجاب به رعایت تمام نکات بهداشتی و پیشگیری از انواع بیماری ها کند و برای فروش گوشت قرمز و فرآورده های دامی نیز حتمًا باید مجوز فروش اخذ شده باشد.

دامدارن برای شناسنامه دار کردن دام های خود چه مراحلی را باید طی کنند؟

دامداران باید به دامپزشکی شهر یا روستای خود مراجعه کرده و تعداد دام های خود را اعلام نمایند سپس از دامپزشک درخواست معاینه کلی و چکاپ کامل دام های خود را داشته باشند. متاسفانه برخی دامداران بدلیل فرآیند تاخیر در پرداخت غرامت دام در صورت بیمه بودن آن از انجام این کار سر باز می زنند. دامداران  بدلیل عرضه گوشت و شیر در قبال سلامت مردم مسئول هستند و حتماً باید درخواست بازرسی و چکاپ دام های خود را به دامپزشکی ارسال نمایند تا از بروز بیماری و مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

درخصوص شائبه های بوجود آمده تهیه و توزیع گوشت قرمز گرم و مرغ در بازار توضیح بفرمایید.

سالم ترین و کم عارضه ترین گوشت در بازار گوشت مرغ است. بدلیل پیشگیری های بعمل آمده در مرغداری ها و پایش های مستمر کارشناسان بهداشت و دامپزشکی از روند تهیه و توزیع گوشت مرغ، سالم ترین گوشت موجود در بازار بوده که هیچگونه مواد زائد و اضافه ای در خود ندارد. عده ای با بیان اینکه مرغداری ها با تزریق انواع هورمون به دنبال رشد سریع مرغ هستند سعی در منحرف کردن افکار عمومی دارند که این موضوع از پایه و اساس کذب است. بدلیل هزینه های بالای انواع مواد هورمونی و ناسازگاری بدن مرغ، تزریق این مواد در مرغداری ها صورت نمی پذیرد. این موضوع که برای جلوگیری از شیوع بیماری به مرغ ها دارو می دهند صحت دارد که این مواد هم بی خطر بوده و پس از مدتی از بدن مرغ دفع می شود و زمان پرهیز از دارو نیز باید رعایت شود. در خصوص گوشت قرمز نیز حتماً گوشتی را تهیه کنند که مهر بهداشت بر روی آن مشخص باشد. اگر جهت خوردن غذا به کبابی ها مراجعه می کنند حتماً از صاحب مغازه و فروشنده درخصوص مهردار بودن گوشت های مورد استفاده سوال کنند. رعایت نکات بهداشتی برای هر فروشنده و مغازه دار الزامی است. همچنین در خصوص گوشت و سایر فرآورده های خام دامی مانند شیر، عسل، تخم مرغ سلامت دام و طیور به عنوان منبع اولیه تامین این فرآورده ها یکی از فاکتورهای اصلی سلامت غذا است.

راه های انتقال بیماری به دام چه مواردی هستند؟

یکی از راه های انتقال بیماری به دام از طریق انتقال و واردات احشام و دام های آلوده به بیماری از نقاط مختلف دنیا به کشور است. متاسفانه بدلیل کمبود دام و گوشت قرمز شاهد انتقال برخی از دام های آلوده به کشور بودیم. بیماری آبله گاوی که مختص به مناطق گرمسیری آفریقا بوده اکنون سه سال است که در استان گیلان شایع شده و دام های بسیاری را از بین برده است. این بیماری خسارت های بسیاری به دامداران وارد کرد، این در شرایطی بود که در استان گیلان تا قبل از این موضوع هیچ سابقه ی بیماری آبله گاوی وجود نداشت. مسئله مهمی که مسئولین کشور باید به آن توجه ویژه داشته باشند این است که از کشوری که دام آن با بیماری ها و امراض خطرناک مواجه است نباید هیچگونه وارداتی اعم از علوفه، گوشت قرمز منجمد، چرم و … صورت پذیرد. متاسفانه در برخی از نقاط شهرستان رودبار نیز بدلیل ذبح غیر اصولی دام و طیور، تولید فرآورده های غیر بهداشتی دامی و  مصرف آن توسط مردم، شاهد انتقال بیماری های عفونی خطرناک حیوانات به انسان هستیم. عدم کنترل و پایش درخصوص ذبح دام و توزیع گوشت قرمز آلوده و لبنیات در شهرستان سبب شیوع بیماری مصری خطرناکی مانند تب مالت شد که سال گذشته فقط در دو روستای بخش رحمت آباد و بلوکات ۲۰ نفر به آن مبتلا شدند، درمان مبتلایان نیز هزینه های سنگینی برای دولت دارد. در برخی موارد نیز شاهد هستیم به علت عدم آگاهی کافی صاحبان دام، پس از مرگ گاو به علت بیماری با دامپزشکی جهت ذبح تماس می گیرند و زمانی که با جواب منفی روبرو می شوند بصورت خودسر لاشه حیوان را به کشتارگاه برده و از مسئولین آنجا می خواهند دام مرده را ذبح کنند.

چه اقداماتی جهت مبارزه با شیوع بیماری و پیشگیری انجام داده اید؟

وظیفه ما پاسداری از بهداشت است. در زمینه مقابله با شیوع بیماری اقدامات خوبی صورت گرفت، واکسیناسیون بر علیه بیماری هاری، تب مالت، سیاه زخم و … توسط بخش دولتی و خصوصی و نیز تذکرات لازم از جمله اقدامات انجام شده است. به عنوان نمونه می توان به توقیف گوشت دامی که به بیماری سیاه زخم مبتلا شده بود اشاره کرد. در روستا های اطراف شهرستان به وفور ذبح غیر بهداشتی دیده می شود که پس از انجام این کار گوشت و سایر اجزای بدن دام را جهت فروش در مغازه ها ارائه می کنند. در یکی از بررسی هایی که صاحب دام برای معاینه به دامپزشکی مراجعه کرده بود، دام قبل معاینه از بین رفت. صاحب دام با خواهش درخواست ذبح و فروش دام را داشت که با مخالفت ما روبرو شد. پس از بررسی اجزای دام متوجه وجود بیماری خطرناک سیاه زخم شدیم که همانجا دستور معدوم سازی گوشت دام را دادیم و به شبکه دامپزشکی هم اطلاع رسانی شد. همچنین به صاحب دام توضیحات مربوط به این بیماری را دادیم که پس از چند روز دو نفر از افراد خانواده وی بدلیل تماس با دام آلوده دچار بیماری سیاه زخم شده که پس از طی کردن روند سخت درمانی از بیمارستان ترخیص شدند. میکروب سیاه زخم بسیار خطرناک است و درصورت ورود به بدن انسان خسارات جبران ناپذیری را به شخص وارد می کند که بعضاً شاهد مرگ افراد بدلیل مصرف گوشت آلوده به سیاه زخم هم بوده ایم. به دلیل پراکندگی جمعیت و وسعت شهرستان رودبار پیشنهاد تشکیل صندوق خیریه کمک ضروری را در بین همکاران مطرح کردیم که در صورت بروز مشکل قبل از هر اقدامی به سرعت برای رفع آن اقدام کنیم تا از شیوع آن جلوگیری شود. همچنین راهنمایی های لازم به صاحبان دام ها ارائه شده و در صورت آلوده شدن به بیماری های خطرناک، گوشت دام آلوده باید معدوم شود. متاسفانه در بعضی مواقع بدلیل تاخیر در اطلاع رسانی بیماری های دامی شاهد مصرف گوشت آلوده هستیم که بعد از شیوع بیماری به دامپزشکی اطلاع رسانی می شود و تشکیل پرونده و نمونه برداری و باقی کارها زمان بر است. این موضوع مهم باعث ایجاد یک خلاء در پیشگیری شیوع بیماری شده بود که درصورت تاسیس صندوق خیریه کمک های ضروری دامپزشکی این خلاء مرتفع می شود.

چه ارگانی بر ذبح غیر بهداشتی دام در مناطق مختلف شهرستان نظارت می کند؟

در بحث نظارت ابتدا باید فرهنگ بهداشت غذایی مردم تغییر کند. پایش ها، نظارت ها و بررسی ها بطور مستمر خصوصاً در ایام تعطیل که تعداد قابل توجهی از مسافران در نقاط مختلف شهرستان حضور پیدا می کنند توسط مامورین بهداشت، شبکه دامپزشکی و مامورین نیروی انتظامی صورت می پذیرد. این موضوع مهم نیازمند همراهی و همکاری مردم در امنیت غذایی خودشان است. تا جایی که ممکن است مردم از خوردن گوشت و اجزای داخلی دام و لبنیات (شیر و پنیر) در مکان هایی که ذبح غیر بهداشتی دام انجام می شود بپرهیزند زیرا تاثیر مستقیم بر سلامت آنها دارد.

وضعیت دامپزشکی شهرستان رودبار را چطور ارزیابی می کنید؟

متاسفانه در شهرستان رودبار کلینیک دامپزشکی تمام وقت با نیروی کافی وجود ندارد و قسمت درمان به شدت افت کرده است. بدلیل نبود آزمایشگاه در این شهرستان تمام آزمایش ها به مرکز استان فرستاده می شوند. اتاق عمل جراحی برای حیوانات وجود ندارد و به علت کمبود امکانات و درآمد پایین بیشتر کلینیسین های دامپزشکی از شهرستان رودبار مهاجرت کرده اند. تعداد چهار داروخانه در سطح شهرستان وجود دارد که بیانگر وجود مصرف بالای دارو و تعداد بالای دام های بیمار است که صاحبان دام بدلیل نبود دامپزشک بصورت خودسر برای دام و طیور دارو تجویز می کنند. این کار لطمه بزرگی به حیوانات اهلی و بهداشت و سلامت غذا وارد می کند بارها به داروخانه های دامپزشکی تذکر داده ایم که بدون نسخه دامپزشک دارو ندهند.

اکنون به مدت ۱۰ سال است که شبکه دامپزشکی اجازه معاینه دام و حیوانات بیمار را ندارد و این مسئله به بخش خصوصی واگذار شده است. ما نیز بدلیل عشق و علاقه و تعهد کاری مشغول خدمت به مردم شریف شهرستان رودبار هستیم و درآمد ناچیزی عاید ما می شود و کفاف مخارج را نمی دهد. صاحبان دام بنا به دلایلی بصورت خودسر به مداوای حیوان بیمار می پردازند و یا از داروخانه مشورت می گیرند که این کار به هیچ وجه مورد تایید نیست و مواردی هم  مشاهده گردید که پس از مصرف دارو توسط افراد غیر متخصص باعث مرگ دام شده است و شکایت هایی هم صورت گرفته اما به سرانجام نرسیده است.

در این بین تکنسین های واکسیناتور به عنوان دامپزشک شناخته می شوند و روزانه برای معاینه دام به این افراد مراجعه های فراوانی می شود که به هیچ عنوان مورد تایید نیست. برای تشخیص بیماری دام نیاز به حضور کلینیسین و دامپزشک است و افراد متفرقه غیر کارآمد و غیر متخصص به هیچ عنوان از صلاحیت لازم برای معاینه دام ها برخوردار نیستند. این افراد بدلیل عدم آگاهی در شیوع بیماری حتی در بین انسان نقش بسزایی ایفا می کنند. مشکلات دیگری که با آن مواجه هستیم فروش دام های آلوده به بیماری خصوصاً تب مالت است که دامداران با آگاهی داشتن از وجود بیماری در بین دام های خود اقدام به فروش آن می کنند. از همه عزیزانی که قصد خرید دام را دارند تقاضا داریم ابتدا با درخواست از دامپزشکی شهرستان و اعزام کلینیسین، با بررسی و معاینه دقیق از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایند سپس اقدام به خرید دام کنند.

چه خدماتی در کلینیک دامپزشکی دکتر عسکری ارائه می شود؟

خدماتی که در کلینیک ارائه می شود بیشتر درخصوص حوزه درمان و واکسیناسیون حیوانات است. به دلیل درآمد کم حوزه درمان در کلینیک دامپزشکی، خرید تجهیزات در این مرکز به سختی انجام می شود. کار درمان به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد و بیشتر دامپزشک ها به فروش دارو روی آورده اند. تنها مرکزی که در سطح شهرستان خدمات درمانی دام را ارائه می کند این کلینیک دامپزشکی می باشد و اگر این مرکز هم تعطیل شود بخش درمان دام و طیور در شهرستان رودبار به کلی تعطیل خواهد شد و متعاقب آن دوباره مرکز دولتی باید شروع به درمان نماید. روزانه بصورت مداوم با تلفن همراه مشغول راهنمایی و مشاوره دادن به دامداران هستیم و بابت این راهنمایی ها هزینه ای دریافت نمی کنیم. تنها به خاطر عشق و علاقه به شهرستان رودبار و مردمان دیار صلح و دوستی به این کار ادامه می دهیم. از مسئولین هم انتظار داریم بیش از پیش در بحث دامپزشکی توجه داشته باشند.

سخن پایانی:

درخواست ما از دولت این است که در این بخش ورود کند و کمک حال دامپزشکان و مردم در حوزه درمان باشد. همچنین در شهرستان رودبار برای بیماری های اورژانسی دامی نیاز به تشکیل صندوقی جهت حمایت از دامداران کم بضاعت هستیم. از کلیه خیرین شهرستان رودبار دعوت می کنیم در این امر خیر یاری گر ما باشند.

دکتر مجتبی عسکری لویه

دامپزشک

تلفن همراه:  ۰۹۱۱۱۳۱۶۳۰۲

تلفن و فکس: ۰۱۳۳۱۶۲۳۶۸۳

آدرس: رودبار، خلیل آباد- گاراژ یوسف زاده لاین قزوین/رشت

 مطب دکتر عسکری

E-MAIL:askloieh@yahoo.com

asklouyeh@gmail.com

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار