تاریخ انتشار: دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۹ ق.ظ
سفرنامه رودبار « بازدید از مجموعه موسسه خیریه امام رضا(ع) رودبار»
شکوفه های زیتون– آیت الله محمدتقی بافقی از علمای ربانی در تهذیب و اخلاق سرآمد زمان خود بود. وی همراه با آیت الله حائری شیرازی در تأسیس حوزه علمیه قم همکاری گسترده و نقش محوری داشته است و در جریان اعتراض به برنامه بی حجابی رضاخان به ری و در جوار حرم عبدالعظیم حسنی تبعید […]

شکوفه های زیتونآیت الله محمدتقی بافقی از علمای ربانی در تهذیب و اخلاق سرآمد زمان خود بود. وی همراه با آیت الله حائری شیرازی در تأسیس حوزه علمیه قم همکاری گسترده و نقش محوری داشته است و در جریان اعتراض به برنامه بی حجابی رضاخان به ری و در جوار حرم عبدالعظیم حسنی تبعید شد.

امام راحل هرگاه قصد داشتند که شاگردان خود را که به زیارت حضرت عبدالعظیم روانه می شدند بدرقه نمایند این شعر را برایشان می خوانند.

چه خوش بود که برآید به یک کرشمه، دو کار

زیارت شه عبدالعظیم و دیدن یار

و منظور او از یار همان آیت الله محمدتقی بافقی بودند و توصیه می شد که با ایشان نیز دیدار داشته باشند. آیت الله محمدتقی بافقی در سال۱۲۹۲ ق در بافق دیده به جهان گشود و در سال ۱۳۶۵قمری رحلت نمودند.

مقصود از این مقدمه این بود که در زمان های نه چندان دور که مردم آسایش و فراغت بیشتری داشتند برایشان بسیار خوشایند بود که دو کار را در یک زمان با هم انجام دهند اما اینک که مردم با ماشینی شدن و پیچیده تر شدن زندگی و هجوم مشکلات بیشتر به زندگی آنها و کمبود زمان برای انجام وظیفه و کارها و تفریح و امور روزمره زندگی بسیار محسوس شده است، انجام دو کار بطور همزمان بسیار مطلوب گردیده است و به قول شاعر چه خوش است…

لذا در زمان انجام مأموریت اداری برای اینجانب فرصتی ایجاد شد که همراه دوستان و مددکاران موسسه خیریه امام رضا(ع) رودبار از این موسسه و فعالیت های آن دیداری داشته و خسته نباشیدی خدمت آقای رضا کاظمی تکلیمی و دوستان و یارانش گفته و از جانب همه مددجویان عرض تشکر و سپاسی داشته باشم.

۱- ایده احداث موسسه خیریه امام رضا (ع) پس از زلزله رودبار در سال ۶۹  و با اندیشه کمک به آسیب دیدگان ناشی از این رخداد هولناک توسط ایشان شکل گرفت و بعدها تأسیس شد و هر ساله با گسترش فعالیت های خیّرین، توسعه یافته و فعالیت های بیشتری را تحت پوشش قرار داده است.

موسسه ای که در ابتدا قرار بوده بازماندگان بدون سرپرست زلزله را تحت پوشش قرار دهد اکنون با همت و تلاش افراد مجموعه و با مدیریت

۲- آقای کاظمی تکلیمی، فعالیت های دیگری هم از جمله موسسه فرهنگی پژوهشی شکوه مارلیک برای خدمت و آموزش به مردم شهرستان رودبار تاسیس شده و با دایر کردن کلاس های آموزش فنی و  با شهریه های اندک و بعضاً رایگان نقش مهمی در ارتقاء سطح آموزش جوانان این شهرستان داشته است. این موسسه می کوشد که تا با آموزش های فنی، تجسمی و هنری به هنرآموزان زمینه های خود اشتغالی را که می تواند به عنوان محور توسعه اقتصادی شهرستان نیز باشد فراهم آورد.

۳- صندوق قرض الحسنه برکت نیز از دیگر فعالیت های موسسه خیریه است که با توجه به آیات قرآن که مردم را به نیکی و بخشش دعوت می کند در خدمت مردم شهرستان است و با سنت نیکوی قرض الحسنه توسط خیرین، ایجاد شده و توانسته است در مواقع نیاز مددجویان به منابع مالی، نیازهای آنها را رفع نماید.

۴- نشریه شکوفه های زیتون نیز به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیز توانسته در سطح منطقه و نیز گسترده تر از آن از طریق ارتباط با مخاطبان، ضمن اطلاع رسانی اخبار و حوادث با مطالبه گری از مسئولین و سازمان ها و ادارات شهر زمینه توسعه فعالیت ها، تکریم ارباب رجوع و ضرورت پاسخگویی را فراهم آورد و سطح رضایتمندی و ارتقاء کار و ارائه خدمات را در سازمان ها و ادارات بیان نماید. این نشریه رخدادهای سطح ملی را نیز با تیزبینی در سطح روزنامه ها و نشریه های ملی، تجزیه و تحلیل نموده و ارائه می دهد.

۵– از فعالیت های جدید این موسسه ایجاد مرکز آسایشگاه سالمندان حضرت ابوالفضل (ع) رودبار با مدرنترین تجهیزات برای آسایش سالمندان بوده که در مکانی زیبا و دارای چشم انداز و مناظر بسیار عالی در شرف بهره برداری است. ان شاءالله با ساخت و تکمیل ساختمان اصلی مرکز سالمندان حضرت ابوالفضل (ع) رودبار با مالکیت موسسه و در مکانی زیبا و خوش آب و هوا، در کنار رودخانه منطقه تکلیم طی سال های آتی افتتاح خواهد شد. خانه با توجه به تغییر سبک زندگی خانواده ها، مهمترین نیاز سالمندان در سال های آینده خواهد بود و باید به عنوان سرفصلی مهم از برنامه های نهادهای دولتی و موسسات خیریه قرار گیرد. بدیهی است که نیاز روحی و روانی سالمندان نیز با مدیریت و مددکاری انسان های با فرهنگ، مومن و آنهایی که خود از همان دیار بوده و با فرهنگ سنتی و قدیمی آشنایند و خو گرفته اند به بهترین سطح خود می تواند به سامان برسد. هر چند این موسسه تاکنون از ورود به فعالیت های اقتصادی اجتناب نموده است اما این موضوع باید به میزان بیشتر نیز بررسی گردد. برنامه ریزی های این مرکز باید به گونه ای باشد که فعالیت های اقتصادی به عنوان یکی از راه های درآمد موسسه در نظر گرفته شود. در حال حاضر تنها مسیر تأمین منابع مالی این موسسه کمک خیرین منطقه است که کفاف هزینه آن را نداده و این موسسه را بعضاً با مشکلاتی مواجه کرده است ضمن آنکه ساخت خانه سالمندان و تورم نیز منابع مالی کلانی را طلب می نماید.

امید است و توصیه می شود خیّرین در کلیه شهرستان ها و دیگر استان های کشور و حتی در تهران از این مجموعه دیدن نموده و بخشی از نیازهای این موسسه خیریه را تأمین نمایند.

رحمت الله علی رحیمی کارشناس ارشد برنامه ریزی سیستم های اقتصادی

معاون مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار