تاریخ انتشار: شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۳ ب.ظ
وعده های بی سرانجام مسئولین تا به کی؟!
اهالی تکلیم و خرمبو پایین بازار در گفت و گو با شکوفه های زیتون: شکوفه های زیتون– نوشتن از مشکلات مردم شهرستان برای خوانندگان فهیم شکوفه های زیتون شاید تکراری به نظر آید. اما حقیقت ماجرا این است علیرغم گذشت ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران عزیز و انجام طرح ها و پروژه های […]

اهالی تکلیم و خرمبو پایین بازار در گفت و گو با شکوفه های زیتون:

شکوفه های زیتون– نوشتن از مشکلات مردم شهرستان برای خوانندگان فهیم شکوفه های زیتون شاید تکراری به نظر آید. اما حقیقت ماجرا این است علیرغم گذشت ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران عزیز و انجام طرح ها و پروژه های عمرانی فراوان در نقاط مختلف کشور، استان و شهرستان رودبار، اما هستند روستاها و مناطقی در همین بخش مرکزی که مردمانش با کمبود امکانات و زیرساخت های بسیاری روبرو هستند. شهرستانی که از لحاظ معادن بسیار غنی است و بیش از ۷۰ درصد انواع مصالح استان را تأمین می کند، با این وجود جزء مشکلات، چیزی عاید مردم این شهرستان نشده است. کارخانجات بزرگی که تعطیل و سال ها به حال خود رها شده اند، شرکت های تولیدی که زیر بار تورم خم شده اند، کارگرانی که بیکار شده و خانواده هایی که از نظر معیشتی در مضیقه هستند. این تنها یک روی گرفتاری و مشکلات مردم شهرستان رودبار است. اما روی دیگر ماجرا زمانی است که به دعوت اهالی دو محل تکلیم و خرمبو پایین بازار که در مرکز شهر رودبار بوده و زندگی می کنند می رویم تا انعکاس دهنده مشکلاتشان باشیم، حتی باورش برایمان سخت است که منطقه ای با چنین مشکلاتی در مرکز شهرستان رودبار وجود دارد و اهالی محله تکلیم با بیش از ۵۰۰ خانوار و تقدیم ۷ شهید به انقلاب اسلامی و اهالی محله خرمبو با ۴۰ خانوار و تقدیم ۵ شهید والامقام که برای دفاع از کشور از جان شیرینشان گذشتند با همه کمبودها و سختی ها در کنار هم زندگی می کنند و چشم انتظار تحقق وعده های مسئولین هستند. خواسته شان از مسئولین توجه و حل مشکلاتی است که اگر در دیگر شهرستان ها بازگو شود شاید مضحک باشد. در ادامه گفت و گوی ما با اهالی این دو محله را از نظر خواهید گذراند. از تکرار مکررات خسته شده ایم

شهباز صفدری از اهالی محله تکلیم با بیان اینکه دیگر از بازگو کردن مشکلات خسته شده ایم گفت: سال هاست محله تکلیم با مشکلات بسیاری روبروست و علیرغم پیگیری هایی که صورت گرفت هنوز بی نتیجه مانده است زیرا تنها از سوی مسئولین وعده شنیده ایم و اینک سخن ما تکرار مکررات است و دردی را دوا نخواهد کرد.

وی ادامه داد: محله ی تکلیم در حوزه شهری قرار دارد و باید از خدمات مدیریت شهری بهره مند گردد اما خیابان اصلی آن فاقد جدول کشی جهت عبور فاضلاب و آب های سطحی می باشد. در قسمت هایی هم که از زمان قدیم جدول وجود داشته به علت عدم لایروبی، با سنگ،گل و لای رسوب پُر شده و فاضلاب منازل و ساختمان ها وارد باغات زیتون و در نهایت وارد رودخانه می شود که این موضوع مشکلات زیادی را برای باغداران ایجاد کرده است.

صفدری افزود: تعدادی از اهالی محل در فصل برداشت زیتون پسماند حاصل از فرآوری محصول را در فاضلاب رها می کنند. بدلیل اینکه محله تکلیم فاقد جدول برای عبور فاضلاب می باشد پسماند همراه با فاضلاب به باغات زیتون سرازیر می شوند که این موضوع بیماری های خطرناکی را هم برای گیاهان و درختان و هم برای مردم ایجاد خواهد کرد. انتظار می رود واحدهای تولیدی پس از فرآوری زیتون پسماند و آب باقیمانده را مدیریت کنند تا وارد باغ ها و رودخانه نشود و همچنین از نهادهای نظارتی خواهان توجه بیشتر به این موضوع هستیم.

این شهروند تکلیمی با اشاره به نوسان برق در فصل گرم سال عنوان کرد: در فصل تابستان محله تکلیم بدلیل عدم وجود ترانس برق فشار قوی  با خاموشی های متعددی مواجه می شود. اکثر ساکنین این محل با وجود اینکه تجهیزات سرمایشی مانند کولر دارند اما نمی توانند از آن استفاده کنند زیرا خطوط انتقال برق و ترانس های موجود پاسخگوی تعداد خانه های مشترکین تکلیم نیست. برای این مشکل هم بارها به اداره برق مراجعه کردیم اما کماکان رفع نشده است و هر ساله خانواده های محله تکلیم بعلت نوسان برق شاهد خرابی لوازم برقی هستند.

صفدری افزود: بارها مسئولین در تریبون های مختلف مردم را به رونق کشاورزی و حضور در روستا تشویق می کنند تا از مهاجرت به شهرها جلوگیری شود. اما این کار در عمل نیاز به فراهم بودن شرایط و امکانات دارد. بیشتر اهالی تکلیم در اطراف روستای ییلاقی چند هکتار زمین دارند اما بدلیل عدم وجود جاده و مسیر مناسب نمی توانند به کار کشاورزی بپردازند. کشاورزی شغل بیشتر مردم شهرستان رودبار است اگر مسئولین بستر لازم جهت انجام این کار را فراهم کنند این شغل در روستاها رونق بیشتری خواهد گرفت. مشکل دیگر کشاورزان مربوط به ملی اعلام شدن اراضی سند دار است، این مشکل باعث شده کسانی که حتی زمین ۱۰ هکتاری سند دار در اختیار دارند اگر دو هکتار از آن بعنوان اراضی ملی ثبت شده باشد اجازه هیچگونه فعالیتی را در آن ندارند این معضل دغدغه بیشتر کشاورزان تکلیمی است.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به حضور مسئولین در محلات گفت: از مسئولین تقاضا داریم با بازدیدهای میدانی و حضور در شهرها، روستاها و محلات شهرستان رودبار از نزدیک شاهد مشکلات مردم باشند و برای رفع آن اقدام کنند. حضور نماینده مجلس، فرماندار،  بخشداران، مدیریت شهری و روسای ادارات در بین اهالی روستاها و محلات باعث دلگرمی مردم می شود. این خواسته اهالی منطقه ای است که تا فرمانداری شهرستان و شهرداری فقط ۳ کیلومتر فاصله دارند ولی از کمبود امکانات رنج می برند.


مشکلات در این محله انباشته شده است


میرعبدالله احمدپور تکلیمی در گفتگو با شکوفه های زیتون با اشاره به مشکلات عدیده محله تکلیم گفت: بدلیل عدم توجه مسئولین مشکلات در این محل تلنبار شده است.

این شهروند تکلیمی با بیان اینکه از انتهای محل تکلیم تا مرکز شهر ۵/۲ کیلومتر فاصله است عنوان کرد: محله تکلیم در حوزه شهر قرار دارد اما خدمات مدیریت شهری ضعیف است. خیابان اصلی محل که تنها ۵/۲ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد آسفالت مناسبی نداشته و دست انداز و چاله های عمیق این مسیر باعث آسیب دیدن وسائط نقلیه می شود. سال ها قبل مسئولین وقت برای رفاه و تردد آسان اهالی دو محله تکلیم و خرمبو تصمیم به احداث کمربندی گرفتند، پایه های پل کمربندی ساخته شد اما پس از مدتی این طرح نیز به فراموشی سپرده شد. اکنون سال ها از احداث پایه های پل کمربندی تکلیم به خرمبو می گذرد اما همچنان این طرح به سرانجام نرسیده و بلاتکلیف مانده است. کمربندی که با احداث آن بسیاری از مشکلات ترافیکی دو محل پایین بازار مرتفع می شود. اینکه چرا ساخت و تکمیل یک پل برای بزرگترین محله شهر رودبار که قدمتی کهن دارد همچنان بلاتکلیف مانده جای بسی سوال دارد. چگونه است که این سال ها در بودجه کمیته برنامه ریزی شهرستان هیچ توجهی به این موضوع نشده تا محله خرمبو را از بن بست خارج نمایند و بار ترافیکی دو محل پایین بازار کم کنند.

وی با اشاره به چشم انداز بکر و مناطق دیدنی روستای ییلاقی تکلیم اظهار داشت: روستای ییلاقی تکلیم یکی از مناطق زیبا و جذاب برای جذب گردشگر می باشد، درخت سرو ۳۰۰۰ ساله این روستا، جنگل های بکر، چشمه های آب معدنی و از همه مهمتر مسیر کوتاه و آسفالته به ییلاق شرایط را برای سرمایه گذاری در صنعت بوم گردی و توریسم مهیا کرده است.

این شهروند تکلیمی گفت: محله تکلیم با وجود این همه نعمات خدادادی و فاصله نزدیک تا مرکز شهر، از داشتن برخی امکانات محروم مانده است در حالیکه در این محل و روستای ییلاقی بیش از ۵۰۰ خانوار زندگی می کنند. گاز یکی از اولویت های اصلی برای عمران و آبادی در این روستا است که تاکنون مغفول مانده، از مسئولین مربوطه تقاضا داریم شرایط را برای انتقال گاز به روستای تکلیم فراهم آورند. چگونه دورترین روستاهای بخش های دیگر شهرستان در عمارلو و خورگام در سالیان اخیر گاز رسانی شده اند اما توجهی به نزدیکترین روستاهای بخش مرکزی نمی شود. براستی سهم تکلیم در این سال ها از بودجه و پروژه های عمرانی شهرستان چه بوده است؟

احمدپور با اشاره به نبود فضای تفریحی و ورزشی در محله تکلیم اظهار داشت: با وجود اینکه تکلیم از نظر وسعت و جمعیت از بزرگترین محله های رودبار می باشد اما مدیریت شهری هیچگونه امکانات تفریحی، رفاهی و ورزشی برای این محل فراهم نکرده است. شهرداری و شورای شهر می توانند همانند محله ی دوگاهه با مشخص کردن مکانی در محله تکلیم نسبت به راه اندازی پارک کودک و نصب وسایل ورزشی اقدام کنند. این کار باعث سلامتی و پر شدن اوقات فراغت اهالی به ویژه کودکان می شود.

وی عدم پوشش دهی آنتن تلفن همراه در تکلیم را از دیگر مشکلات این منطقه برشمرد و اظهار داشت: در ماه های اخیر پروژه های مخابراتی بالغ بر ۸ میلیارد تومان برای بهبود کیفیت آنتن دهی تلفن همراه در شهرستان رودبار افتتاح شد. اما اهالی تکلیم هیچ نفعی از ارتقاء دکل های مخابراتی مربوط به تقویت آنتن دهی تلفن همراه نبرده اند. ما در مرکز شهر قرار داریم اما کیفیت آنتن دهی تلفن همراه در محله تکلیم بسیار ضعیف است بطوریکه برقراری ارتباط تلفنی به سختی صورت می گیرد. کیفیت اینترنت بسیار پایین تر از حد تصور است.

احمدپور در پایان گفت: از فرماندار و نماینده مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم در بودجه سال ۹۹ شهرستان رودبار اعتباراتی را برای روکش آسفالت، برق، آب، گاز، آنتن دهی تلفن همراه، احداث و تکمیل کمربندی و دیگر مشکلات این محل لحاظ کنند.


اهالی روستای ییلاقی تکلیم از کمبود امکانات رنج می برند


ناصر کاظمی تکلیمی در گفت و گو با شکوفه های زیتون عنوان داشت: کمبود امکانات در محله تکلیم مشهود است. از مشکلات این منطقه می توان به اجرای ناقص پروژه های برق رسانی از روستای ییلاقی تکلیم به حوزه شهری و بالعکس نام برد که فقط ۶۰۰ متر آن باقیمانده است و نیاز به نصب تیر های انتقال برق دارد. همچنین کمبود روشنایی تیر چراغ برق از قسمت انتهای محل به مرکز سالمندان و تا روستای ییلاقی تکلیم مشهود بوده و در تاریکی تردد در این مسیر بسیار مشکل و خطر آفرین است، اداره برق می تواند با نصب تیر چراغ برق این مشکلات را مرتفع کند.

این شهروند تکلیمی گفت: عدم وجود گاردریل در نقاط خطرناک جاده روستای ییلاقی تکلیم نیز باعث به وجود آمدن حوادث می شود. در سال های گذشته مسئولین شهرستان بازدیدی از این روستا بعمل آوردند، دستوراتی مبنی بر تهیه و نصب گاردریل صادر و اتفاقاً برای نقاط حادثه خیز مسیر تهیه شد اما تا به امروز نصب نشده و همانطور به حال خود رها شده است.

وی افزود: مردم و مسئولین برای حل مشکلات محله تکلیم باید با یکدیگر تعامل داشته باشند، همچنین نماینده و فرماندار باید به تقسیم عادلانه بودجه و پروژه های عمرانی در روستاهای شهرستان دقت نظر داشته باشند.


خرمبو محله فراموش شده ای است


تقی محسنی از معتمدین محله خرمبو پایین بازار در گفت و گو با شکوفه های زیتون با اشاره به مشکلات متعدد این منطقه اظهار داشت: مدت هاست محله خرمبو به حال خود رها شده است و اهالی این محله با مشکلات فراوانی روبرو هستند و مشکلات این محل از سوی مسئولین به فراموشی سپرده شده است. این در حالی است که ۴۰ خانواده در این محل زندگی می کنند و تعداد زیادی از اهالی خرمبو بدلیل مشکلات فراوان مجبور به مهاجرت از این منطقه شده اند.

محسنی به عدم جدول بندی و زه کشی در تعدادی از کوچه های این محله اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از کوچه ها بدلیل نداشتن آسفالت از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند بطور مثال جدول عبور فاضلاب در کوچه ها تعبیه نشده است و صاحبان منازل مسکونی مجبور هستند لوله فاضلاب خود را در کانال های آب باغات زیتون قرار دهند که این خود مشکلات بیشتری را بوجود آورده است.

همچنین پس از تعریض جاده ییلاقی لاکه مسیر سیل رو محله خرمبو تخریب شد که پس از هر بارندگی سیل گل و لای را به داخل کوچه و خیابان ها می ریزد.  پس از پیگیری های فراوان از طریق ماشین آلات شهرداری قسمتی از این مسیر سیل رو باز شد اما نیاز به بازسازی کامل آن است تا از خسارات احتمالی جلوگیری شود. این شهروند خرمبویی با اشاره به نبود آسفالت در برخی کوچه های محله پایین خرمبو گفت: وضعیت آسفالت در این محله خرمبو مناسب نیست و به علت نبود روشنایی مناسب در هنگام شب، اهالی برای تردد دچار مشکل می شوند. در محله خرمبو افراد سالمند نیز ساکن هستند، مسیری که در حال حاضر برای عبور و مرور به ساختمان سالمندان حضرت ابوالفضل (ع) وجود دارد بسیار نامناسب است و سالمندان در صورت تردد از این مسیر مطمئناً با مشکل مواجه خواهند شد. لازم به ذکر است در خیابان اصلی پایین بازار نیز مشکلات فراوانی داریم. در روزهای گذشته دو مصدوم به دلیل عدم ساخت و تکمیل پیاده رو در خیابان حافظ که در مرکز شهر واقع شده است داشتیم. مسئولین نباید با بهانه قرار دادن مشکلات از بار مسئولیتی که دارند شانه خالی کنند.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: خرمبو ۵ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. حتی در مناطقی که خانواده شهدا در آن زندگی می کنند نیز مشکلات فراوانی داریم که عدم آسفالت کوچه و خیابان از جمله آن است. امیدواریم شهرداری و شورای شهر توجه بیشتری به محل خرمبو داشته باشند تا از حجم مشکلات انباشته شده کاسته شود.


مسیر منتهی به مزارستان خرمبو دچار مشکلات بسیاری است


خسرو محسنی از اهالی محله خرمبو با بیان اینکه اصلی ترین مشکل این منطقه نداشتن جاده آسفالته منتهی به مزارستان خرمبو است گفت: مسیری که در حال حاضر مردم اهالی محل برای مراسمات تدفین استفاده می کنند مخصوصاً در روزهای بارانی به هیچ عنوان نمی توانند از این جاده استفاده کنند و برای مراسم تدفین با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. همچنین غسالخانه این محله فاقد نعمت گاز می باشد، با وجود اینکه محله خرمبو در حوزه شهری قرار دارد، ولی متاسفانه بدلیل عدم توجه مدیریت شهری دچار مشکلات فراوانی شده است. وی افزود: پیگیری ها بصورت متوالی از سوی اهالی خرمبو جهت آسفالت مسیر مزارستان انجام گرفته اما متاسفانه هیچگونه اقدامی تاکنون صورت نگرفته است.

محسنی با اشاره به ساخت مسیری جایگزین برای رفع این مشکل گفت: پس از مشورت با اهالی خرمبو به این نتیجه رسیدیم که مسیری ۲۰۰ متری منتهی به مزار را با کمک اهالی احداث نماییم. اما بدلیل شیب تند افراد کهنسال توانایی تردد از آن مسیر را ندارند.

وی افزود: درخواست ما از مسئولین رفع مشکلات محله خرمبو است که در این راستا اهالی خرمبو آماده هرگونه همکاری هستند.


مردم شهرستان رودبار تعصب خاصی نسبت به شهر و دیار خود دارند


بهزاد محسنی خرمی از اهالی محله خرمبو در گفت و گو با شکوفه های زیتون با بیان اینکه مشکلات در این محل قابل شمارش نیست گفت: مشکل اصلی اهالی خرمبو آسفالت نبودن تعدادی از کوچه ها و خیابان های این منطقه است و اگر در شرایط بد آب و هوایی و بارندگی مشکلی برای یکی از افراد این محل رخ دهد آمبولانس و دیگر وسائط نقلیه توانایی رفتن به آن محل را ندارند. مسئولین یکی پس از دیگری قول آسفالت کوچه ها و خیابان را داده اند اما همه قول ها در حد وعده باقی ماند. مشکل دیگری که اهالی این محل با آن روبرو هستند عدم حضور پاکبان جهت رفت و روب جداول است. متاسفانه پاکبان ها در محله خرمبو خدمات رسانی نمی کنند. معابر و جوب های این محل بسیار کثیف است.

وی با انتقاد از اینکه چرا خرمبو از خدمات شهری بی نصیب مانده اظهار داشت: جانمایی غلط دوشنبه بازار باعث بروز مشکلات فراوانی برای اهالی این محل شده است که در صورت وقوع حادثه ای در روز دوشنبه در این محل هیچ خودرو امدادی قادر به تردد در این محل نخواهد بود. از مسئولین تقاضا داریم قبل از وقوع حادثه علاج واقعه کنند.


اگر در این ۱۰ سال روزی یک آجر برای تکمیل این پل گذاشته می شد اکنون کار احداث آن به پایان رسیده بود


علیرضا صدقی از ساکنین خرمبو با اشاره به پروژه پل نیمه کاره کمربندی خرمبو به تکلیم اظهار داشت: ۱۰ سال از زمان احداث پایه های پل کمربندی محله خرمبو به تکلیم می گذرد. مسئولین اسبق وعده های بی سرانجام بسیاری درخصوص این پل به اهالی این دو محله دادند اما با گذشت زمان همه چیز به فراموشی سپرده شد. اگر در این ۱۰ سال روزی یک آجر برای تکمیل این پل گذاشته می شد اکنون کار احداث آن به پایان رسیده بود.

وی افزود: پل دیگری که اکنون بر روی رودخانه احداث شده است به همت اهالی محل بوده که بصورت پیاده رو مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین تکمیل پل کمربندی از خواسته های اصلی اهالی دو محله تکلیم و خرمبو است و بن بست محله خرمبو باید بازگشایی شود.

صدقی با اشاره به توجه بیشتر مسئولین به محله خرمبو گفت: مسئولین شهرستان بخصوص نماینده و فرماندار می توانند در بودجه سال ۹۹ این موضوع را پیش بینی نمایند و در این روزهایی که به بستن بودجه کشور در سال آینده ختم می شود نسبت به حل مشکل فکر چاره ای باشند و تدابیر ویژه ای اتخاذ نمایند.


سطل های زباله پوسیده اند/ خدماتی از مدیریت شهری به خود ندیده ایم


صادق محسنی یکی دیگر از اهالی خرمبو با اشاره به عدم جمع آوری زباله توسط خدمات مدیریت شهری گفت: ماشین های حمل زباله هفته ای سه بار زباله های محله پایین خرمبو را جمع آوری می کنند این در حالی است این مهم برای محله بالا هفته ای یک بار صورت می گیرد. این کار باعث شده حیوانات موذی به سطل های زباله هجوم ببرند و کسیه های زباله را در خیابان بریزند. همچنین در مراسمات و عزاداری ها اهالی محل کارهای مربوط به تمیز کردن جداول و کوچه و خیابان های منتهی به مسجد امام حسین (ع) را انجام می دهند. سطل های زباله موجود در محله خرمبو پوسیده شده است و کارایی لازم جهت دفع حیوانات و حشرات موذی را ندارد. در این سال ها خدماتی از مدیریت شهری به خود ندیده ایم.

وی در پایان گفت: اهالی این محل درگیر مشکلات بسیاری هستند که از قبل وجود داشته، از مسئولین مربوطه تقاضا داریم فکری به حال محله خرمبو بکنند.

شایان ذکر است ۱۰ سال پیش شکوفه های زیتون گزارشی میدانی از وضعیت محله خرمبو تهیه و به چاپ رساند که از آن تاریخ تا به امروز با وجود اینکه چند فرماندار و نماینده تغییر کرده اند اما مشکلات کماکان پابرجاست. امید است همانگونه که به دور افتاده ترین نقاط شهرستان رودبار توجه ویژه ای صورت می گیرد به روستاهای بخش مرکزی که فاصله ۲ تا ۳ کیلومتری تا مرکز شهرستان دارند نیز نگاه ویژه ای شود و در بودجه های کمیته برنامه ریزی سهم این روستاها دیده شود و مدیریت شهری در خصوص محله های حوزه شهری نسبت به ارائه خدمات اهتمام بیشتری داشته باشند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار