تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۵ ق.ظ
علیرضا کربلایی حسینی کارشناس ارشد حقوق و فعال اجتماعی و فرهنگی: سیزده آبان را باید گرامی داشت تا چراغ راه باشد
بسم الله الرحمن الرحیم شکوفه های زیتون– در گرامیداشت و بزرگداشت ۱۳ آبان خوب است ابتدا به مناسبت ها و فلسفه وجودی آن توجه کنیم. از خود بپرسیم چرا سیزده آبان در میان ایام و روزهای سال برجسته شده است؟ و سوال مهم دیگری که می توان به آن پرداخت این است که گرامیداشت ۱۳ […]

بسم الله الرحمن الرحیم

شکوفه های زیتون– در گرامیداشت و بزرگداشت ۱۳ آبان خوب است ابتدا به مناسبت ها و فلسفه وجودی آن توجه کنیم. از خود بپرسیم چرا سیزده آبان در میان ایام و روزهای سال برجسته شده است؟ و سوال مهم دیگری که می توان به آن پرداخت این است که گرامیداشت ۱۳ آبان چه منفعت و ضرورتی دارد؟

قبل از آنکه به سوالات پرداخته شود بعنوان مقدمه لازم است یادآوری شود که ملت بزرگ ایران طی حدود دو قرن مبارزه و تلاش برای استقلال کشور نقاط عطفی را رقم زده که قابل ستایش و تمجید است؛ نهضت تنباکو، نهضت و انقلاب مشروطه، نهضت ملی کردن نفت و نهضت امام خمینی رضوان الله علیه و انقلاب اسلامی سرفصل های بیداری ایرانیان از دوره سیاه قاجار تا دوران وابستگی پهلوی است.

حال خوب است به فلسفه شکل گیری و گرامیداشت ۱۳آبان بپردازیم:

الف) پس از حدود یکسال سبک و سنگین کردن، مذاکرات محرمانه و با در نظر گرفتن مخاطرات، لایحه اعطای حق مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی در ایران پس از تصویب در دولت اسدالله اعلم در مجلسین وقت نیز با اشاره و موافقت شاه به تصویب می رسد، امام خمینی(ره) که توانسته بود با کمک عواملی به اصل لایحه محرمانه تصویبی حق مصونیت قضایی برای اتباع آمریکا (کاپیتولاسیون) دست پیدا کند برای مخالفت با این لایحه که آن را مخالف با استقلال و عزت ایرانی می داند مصمم می شود.

امام خمینی(ره) بعنوان مدرس طراز اول حوزه علمیه قم که استقلال و عزت ایران و ایرانی برای او اهمیت دارد نمی تواند در قبال لگد مال شدن عزت ایرانی سکوت کند، لذا نمایندگانی را از جانب خود جهت دیدار و گفت و گو با علمای سایر شهرستانها گسیل می دارد و نهایتاً در ۴ آبان ۱۳۴۳ در یک سخنرانی عزتمندانه این لایحه ننگین را برای مخاطبین با عناوینی چون فروش عزت و استقلال و عظمت ملت ایران تشریح می کند. انتظار دستگیری امام توسط رژیمی که وابسته به آمریکا بود انتظار تلخی بود که در سحرگاه سیزدهم آبان۱۳۴۳محقق شد و منجر به تبعید امام خمینی به ترکیه و ورود نهضت امام به مرحله ای جدید شد.

ب- بعد از شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی توسط ساواک در آبان ۱۳۵۶، نهصت امام خمینی به انقلاب اسلامی تبدیل شده و در روندی رو به جلو محقق می شود، برگزاری مراسمات برای بزرگداشت فرزند فقیه و مجتهد مجاهد امام، رژیم را ناچار به سرکوب مردم می کند، برگزاری چهلم های سلسله ای به ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و حضور دانش آموزان تهرانی در دانشگاه تهران می رسد، تجمعی اعتراضی که با گلوله دژخیمان پهلوی به خون کشیده می شود تا ۱۳ آبان یادآور دانش آموزان شهیدی باشد که برای استقلال و آزادی و دفاع از امام خویش جان شیرین خود را با خدا معامله کردند.

ج- درست یکسال بعد، در چنین روزی دانشجویان، دانش آموزان و مردم گردهم آمده بودند تا در فضای انقلاب اسلامی، بدون ترس و واهمه از بند و زندان لغو قانون ذلیلانه کاپیتولاسیوت را در پرتو انقلاب بزرگ اسلامی گرامی بدارند و البته یاد و خاطره دانش آموزان شهید طلایه داران استقلال کشور را گرامی بدارند، اما آنچه در حدود۱۰ماهه انقلاب برای دانشجویان مسلمان پیرو خط امام روشن و بدیهی شمرده می شد «تلاش آمریکا برای نفوذ در بدنه انقلابیون و نهایتا انحراف انقلاب بود»، لذا سفارت آمریکا را مرکز فساد می دانستند، در پایان مراسم بود که دانشجویان انقلابی سفارت آمریکا را فتح کردند، اسناد بدست آمده نشان داد که تحلیل دانشجویان بی ربط نبوده و فی الواقع سفارت آمریکا لانه جاسوسی و مرکزی برای طرح و نقشه علیه انقلاب اسلامی و منافع ایران عمل کرده است. در سه حادثه فوق می توان مبارزه با نفود و دخالت آمریکا بعنوان قدرت خارجی را در قالب استقلال، مبارزه با استبداد شاه را در قالب آزادیخواهی و تبعیت و همراهی با ولی فقیه را بعنوان اسلام خواهی ملت ایران درک کرد. ۱۳ آبان را باید گرامی داشت تا چراغ راه باشد، نمادی از استقلال خواهی، عزت، آزادیخواهی، مبارزه با هر قدرت استکباری که جز ذلت و خواری و تحریم و مشکل برای ملت رشید ایران نمی خواهد.

۱۳ آبان گرامیداشت دانش آموزان عزیز سرزمین مان است، دانش آموزانی که آینده سازان و مدیران آینده کشورمان خواهند بود.

همه به ویژه نظام تعلیم و تربیت کشور موظفیم روح استقلال خواهی و آزادی طلبی را در دانش آموزان کشورمان تقویت کنیم، روح ایمان را در سرزمین وجودشان بارور بسازیم و آنان را به سلاح علم مجهز نمائیم تا تضمین آینده کشور، انقلاب، نظام و ملت بدست با کفایت آنان تضمین شود.

به نسل جدید دانش آموزان مان امیدوار باشیم، یقین داشته باشیم که اگر دانش آموزان دهه۵۰ انقلاب اسلامی را رقم زدند، اگر دانش آموزان دهه۶۰ با حضور در عرصه های دفاع مقدس، خالق صحنه های بی نظیری از بصیرت و ایثار و ایمان شدند، دانش آموزان نسل های بعد نیز در طی مسیر پرامید انقلاب و اسلام بعنوان راه عزت ایران بزرگ همچنان در صحنه و آماده ایفای وظایف انقلابی و اسلامی خویش اند.

این جانب با تجربه تدریس و کار تربیتی و ارتباط مستمر با نسل نوجوان و جوان قاطعانه بر ایمان قلبی دانش آموزان و دانشجویان تأکید می کنم، باروری این ایمان قلبی به گونه ای که به صحنه های افتخار آمیز در عرصه های فرهنگ و هنر و علم و ورزش و ادبیات و… منجر گردد توجه بیش از پیش مسئولان کشور به ویژه در دولت و مجلس به آموزش و پرورش و نیارمندی های آن است.

 

علیرضا کربلایی حسینی کارشناس ارشد حقوق و فعال اجتماعی و فرهنگی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار