تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۰ ق.ظ
مرثیه ای برای استخرگاه/ از منفعت طلبی مسئولین محلی تا فروش مال غیر به افراد غیر بومی
حمید شفائی-جاهد امیری شکوفه های زیتون– استخرگاه، روستایی از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات در فاصله ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان رودبار با آب و هوایی کم نظیر، طبیعتی بکر و آبشار زیبا که در دامنه قله درفک و در دل جنگل های سر به فلک کشیده قرار گرفته است. خانه روستایی تاریخی با قدمتی […]

حمید شفائی-جاهد امیری

شکوفه های زیتون– استخرگاه، روستایی از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات در فاصله ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان رودبار با آب و هوایی کم نظیر، طبیعتی بکر و آبشار زیبا که در دامنه قله درفک و در دل جنگل های سر به فلک کشیده قرار گرفته است. خانه روستایی تاریخی با قدمتی در حدود ۱۰۰سال و با معماری سنتی خود در مرکز روستا یکی از جاذبه های گردشگری استخرگاه است. در محوطه این خانه استخر زیبایی قرار دارد که چشم اندازی بی نظیر را به روستا بخشیده است. روستایی که بیش از ۷۰ خانوار و بالغ بر ۳۰۰ نفر جمعیت ثابت داشته و یک شهید والامقام نیز تقدیم انقلاب اسلامی کرده و دامداری و کشاورزی شغل اصلی اهالی استخرگاه است. اما چند سالی است که روستای توریستی استخرگاه بدلیل جاذبه های گردشگری بی بدیلش زبانزد خاص و عام شده و روزانه چندین توریست و گردشگر از این روستا بازدید می کنند، از مردمی که میهمان نوازی شان نیز همانند فضای بکر روستا زیباست تا طبیعتی که نظیرش را به سختی می توان یافت. همین امر باعث رونق گرفتن صنعت بوم گردی در استخرگاه شده است و اگر شرایط برای توسعه اصولی این صنعت در روستا مهیا شود و مدیریت صنعت بوم گردی بر عهده اهالی همان روستا باشد قطعاً استخرگاه به عنوان منطقه نمونه گردشگری حتی در دنیا شناخته خواهد شد. اما متاسفانه در این روستا مشکلاتی وجود دارد که کام اهالی را تلخ کرده است. از صدور مجوز ساخت و ساز و تغییر کاربری یک شبه تا صدور فاکتورهای بی حساب و کتاب و… در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به دعوت تنی چند از اهالی استخرگاه به این روستا رفته ایم تا از نزدیک شاهد مشکلات، دغدغه ها و بیان دیدگاه آنها باشیم و صدای این عزیزان را به سمع مسئولین شهرستان برسانیم. با ما همراه باشید.

از آزادراه به طرف شهر توتکابن حرکت کردیم و با عبور از روستاهای سندس، دشتویل و دفراز به روستای استخرگاه رسیدیم. قسمت هایی از آسفالت جاده بدلیل بارندگی وضعیت مناسبی ندارد و متاسفانه استخرگاه که اکنون به عنوان قطب گردشگری در سطح شهرستان و حتی استان شناخته می شود فاقد تابلوی معرفی ورودی به روستا است و تابلویی که در حال حاضر در ابتدای مسیر روستا نصب است رنگ و روی آن از بین رفته و قابل خواندن نیست. «وارد روستا که می شوید گویی خداوند گوشه ای از بهشت خود را برای مردم دیار صلح و دوستی هدیه داده است». شغل بیشتر اهالی دامداری و کشاورزی است اما مردم روستا به واسطه مکان های جذاب و دیدنی، طبیعتی بکر و مسافرانی که برای اقامت به این محل می آیند، بیشتر خانه های خود را با حفظ بافت سنتی به حالت گردشگر پذیر ساخته اند  و با پخت غذاهای محلی از میهمانان و گردشگران پذیرایی می کنند. اهالی استخرگاه به نوعی پرچمدار صنعت بوم گردی در شهرستان رودبار و حتی استان گیلان هستند، این مهم را می توان از میزان حضور گردشگران و بازدید و در نهایت رضایت آنها از سفر به این روستا سنجید. راس ساعت ۱۰ صبح به استخرگاه رسیدیم. یکی از اهالی روستا طبق هماهنگی قبلی با ما همراه شد تا از نقاط مختلف روستا بازدید بعمل آوریم. ابتدا به بازدید خانه روستایی با قدمتی در حدود ۱۰۰ سال و استخر واقع در محوطه آن پرداختیم.  محوطه ای که به جذابیت روستا افزوده است، پُر بیراه نیست اگر بگوییم این مکان نقش اساسی در معرفی روستای استخرگاه جهت جذب توریست را داشته و تیزرهای تبلیغاتی و اخیراً نیز فیلم سینمایی هم با استفاده از جلوه های این مکان زیبا ساخته شده اند. اما این مکان مشکلاتی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. به کمک چند تن از اهالی روستا از نقاط مختلف استخرگاه بازدید کردیم. بافت روستا به حال سنتی است اما تعدادی از اهالی بنا به دلایلی با فروش زمین های زراعی و غیر زراعی خود راه را برای تغییر بافت از سنتی به مدرنیته باز کرده اند. این یک آسیب بزرگ برای روستای استخرگاه است و زنگ خطر را برای مردم این روستا به صدا در آورده، اما در این بین چیزی که بیشتر جلب توجه می کرد عدم جدول بندی برای عبور فاضلاب خانه ها و آب های سطحی بود. در قسمتی دیگر از روستا که بافت سنتی و قدیمی چشم نوازی می کرد، دیوار بلوکی به مساحت ۲۰۰ متر مربع، زمین زراعی را محصور کرده و جهت ویلا سازی ساخته شده بود… وقتی از نزدیک شاهد مشکلات روستا بودیم افسوس خوردیم که چرا استخرگاه منطقه ای که می تواند هزاران توریست و گردشگر را پذیرا باشد، باید درگیر چنین مشکلاتی شود که نشأت گرفته از سوء مدیریت است.

و اما مشکلات استخرگاه

تعداد ۲۰ نفر از اهالی استخرگاه برای بیان مشکلات روستایشان جمع شده بودند. هر کدام از آنها دغدغه ای داشتند، از نگاهشان  مشخص بود برای عمران، آبادی و رفع مشکلات روستای خود تا چه اندازه نگران و جدی هستند. مجدداً با آنها همراه شدیم برای بازگو کردن مشکلاتشان. به هر نقطه ای که مشکلی داشت می رسیدیم یک نفر مامور بازگو کردن مشکلات آن منطقه بود.

سوپرمارکتی که هم بنگاه معاملات ملکی است هم دهیاری و هم انباری تعاونی روستایی!

یکی از جوانان استخرگاه با اشاره به ساختمان دهیاری روستا گفت: اگر شخصی نسبت به محیط روستا آشنایی نداشته باشد دهیاری استخرگاه را با بنگاه معاملات ملکی اشتباه خواهد گرفت. ساختمان دهیاری روستا باید به صورت جداگانه و شکیل بوده و تابلویی هم جهت معرفی و دسترسی عموم بر روی ساختمان نصب باشد. با توجه به توریست پذیر بودن این منطقه، ساختمان کنونی دهیاری استخرگاه به هیچ عنوان زیبنده روستا نیست و باید در این خصوص تصمیماتی جدید اتخاذ شود. در حال حاضر ساختمان دهیاری کاربردهای دیگری دارد و به عنوان مشاور املاک و سوپر مارکت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

صدور مجوزهای ساخت و ساز و تغییر کاربری های یک هفته ای

شغلش دامداری است و از صدور مجوز های بی حساب و کتاب برای تغییر کاربری گلایه مند است. وی در گفت و گو با شکوفه های زیتون با بیان اینکه افراد غریبه ای که از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند ظرف مدت چند روز مجوزهای تغییر کاربری و ساخت و ساز در حریم جنگل را دریافت می کنند اظهار داشت: به علت طبیعت زیبا و آب و هوایی بی نظیر شاهد حضور افراد غیر بومی هستیم که از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند. آنها با پیشنهادهای بالا به کشاورزان و خرید زمین های زراعی آنها در تغییر بافت روستا نقش مهمی دارند و متاسفانه روند دریافت مجوزهای تغییر کاربری و پروانه ساخت و ساز نیز برای آنها بسیار سریع پیش می رود این در حالی است که اگر یک فرد بومی درخواست مجوز تغییر کاربری را به ارگان های مربوطه ارائه کند فرآیند دریافت مجوزش حداقل یکسال به طول خواهد انجامید.

این پیرمرد که از دستان پینه بسته اش مشخص بود سالهاست در این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول است گفت: شخصی با خرید چند هکتار زمین مزروعی در بخشی از روستا که دارای بافت سنتی و قدیمی بوده اقدام به ساخت چند ویلا نموده است. با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جلوگیری از ساخت و ساز در زمین های کشاورزی و تغییر اراضی کاربری در روستاها، چگونه است که وی ظرف مدت کوتاهی تمامی مجوزها را از ادارات ذی ربط اخذ نموده و ساخت و ساز را شروع کرده است!

وی افزود: چند نفر از اهالی روستا نقش مهمی در روند تغییر کاربری ها دارند. آنها با دلالی در خرید و فروش زمین ها سودهای کلانی می برند و در همین زمینه اعضای شورا و دهیار قبلی آقای خشنود ضیایی باید پاسخگوی عملکرد خود باشند. چگونه است که زمین زراعی به افراد غیر بومی با قیمت های گزاف فروخته می شود و سپس در کمترین زمان ممکن تغییر کاربری آن صادر می شود؟

دریافت هزینه آبونمان تیر چراغ برق از اهالی محل توسط دهیاری

از سنش سوال پرسیدم گفت ۶۹ سال دارم با ۶ فرزند که از طریق صنعت بوم گردی و پذیرایی از میهمانان ارتزاق می کنیم. قبلا وضعیت شغلی در این روستا مناسب نبود و اکثر اهالی برای یافتن شغلی مناسب مجبور به مهاجرت به شهرهای بزرگ بودند، اما شکرخدا با گسترش صنعت بوم گردی بیشتر ساکنین روستای استخرگاه از میهمانان پذیرایی و در کنار آن درآمد کسب می کنند. وی گفت: مسببین مشکلات استخرگاه مسئولین این روستا هستند که با برخی تصمیمات غلط، مشکلاتی را برای مردم روستا به وجود آورده اند. دهیاری استخرگاه ادعا دارد که آبونمان روشنایی تیرهای چراغ برق را پرداخت می کند اما این هزینه دوباره بر روی قبض برق منظور می شود. مبالغی هم که از سوی اهالی به دهیاری پرداخت می شود معلوم نیست در کجا و چگونه هزینه می شود. در برخی کوچه ها جانمایی تیربرق ها به صورت اشتباه انجام شده و در وسط کوچه قرار گرفته که مسافران و مردم روستا را در هنگام تردد با وسائط نقلیه با مشکل مواجه کرده است.

دریافت ۳۶ میلیون تومان وجه نقد و ۱۴ رأس گوسفند برای مسجدی که ۸ سال است ساخته نشده

همه افرادی که برای بیان مشکلات استخرگاه آمده بودند نسبت به انتخاب مکان ساخت مسجد روستا اعتراض داشتند و درخواستشان مرمت و بازسازی مسجد قدیمی محل است. یکی از اهالی استخرگاه گفت جانمایی ساخت مسجد غیر اصولی بوده به علت عرض کم جاده، احداث آن در مکان جدید امکان پذیر نیست و زمین اهدایی توسط خیر اکنون پس از سالها مال غیر شناخته شده و در حریم راه است.. جوانی دیگر نیز با بیان اینکه ۸ سال پیش برای ساخت مسجد از اکثر اهالی محل ۳۶ میلیون تومان وجه نقد و ۱۴ راس گوسفند دریافت شد اما پس از گذشت این سال ها فقط پِی ساختمان مسجد ساخته شده است اظهار داشت: با احتساب عملیات انجام شده برای ساخت فونداسیون مسجد مبلغی در حدود هشت میلیون تومان در آن زمان هزینه شده است، اما تکلیف ۲۸ میلیون تومان باقیمانده و ۱۴ راس دام مشخص نیست. آیا زمین مسجد قدیمی محل که در مکانی با فضای مناسب قرار دارد شایسته ساخت بنای جدید را ندارد؟ لازم به ذکر است مسجد قدیمی روستای استخرگاه به دلیل فضای داخلی بیشتر و محوطه بیرونی بزرگتر برای برگزاری مراسمات محلی و عزاداری ها مناسب تر است، اهالی این روستا برای بازسازی این مسجد از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد.  تقاضای ما از مسئولین این است که اگر قرار است برای روستا مسجد جدیدی که در ابتدای محل قرار دارد ساخته شود، هزینه آن را جهت مرمت و نوسازی مسجد قدیمی روستا که شرایط مکانی بهتری دارد اختصاص دهند.

متولی مسجد محل از روستای دیگر انتخاب شده است

شرایط در استخرگاه به گونه ای است که حتی متولی مسجد نیز از روستای دیگری انتخاب شده است. در این روستا جوانان مومن و متدینی هستند که در ماه محرم و عزاداری امام حسین (ع) از هیچ کمکی دریغ نمی کنند. در مراسمات مختلف کمک حال مردم هستند و در پاکیزگی مسجد و محوطه آن بسیار می کوشند. حال کسی به عنوان متولی مسجد انتخاب شده است که از بستگان دهیار محل است اما اهل استخرگاه نیست و حضور فیزیکی در مسجد و روستا ندارد. هنوز هم در بیشتر اوقات امورات مربوط به مسجد توسط جوانان محل انجام می شود.

دریافت هزینه سه میلیون تومانی و واریز به حساب شخصی جهت ارائه انشعاب آب توسط مسئولین محلی

اهالی روستای استخرگاه از کمبود آب در روستا خصوصاً در فصل گرما گله مند هستند. وقتی در خصوص مشکل آب شرب از آنها سوال پرسیدیم در جواب گفتند، مسئولین روستا که انشعاب آب جداگانه ای دارند در فصل گرما مشکلی در این خصوص ندارند، افرادی که وضع مالی خوبی دارند نیز با پرداخت مبالغی میلیونی به دهیار از قسمت های لوله اصلی که برای استفاده عموم است انشعاب می گیرند و در بوجود آمدن مشکل کم آبی دخیل هستند. مابقی مردم باید در ماه های گرم سال، هر هفته در ازای یک تانکر آب مبلغ ۱۵۰ هزار تومان بپردازند و آب شربشان را خریداری کنند. این در شرایطی است که افراد متمول که ویلای جدید ساخته اند نیز برای در اختیار داشتن یک انشعاب آب دائم مبلغ سه میلیون تومان به حساب شخصی دهیار واریز می نمایند تا مشکل کم آبی نداشته باشند. این در حالی است که خرید انشعاب آب برای اهالی محل ۳۰۰ هزار تومان است. همچنین شخص خیری برای رفع مشکل کم آبی روستا مبلغ پنج میلیون تومان جهت خرید تانکر پرداخت کرد اما تانکر آب به مبلغ پایین تری خریداری شد و جالب تر اینکه آن تانکر نیز به عنوان ضایعات به مبلغ  یک و نیم میلیون تومان فروخته شد.

مصالحی که فقط فاکتور شدند اما هیچگاه به استخرگاه نرسیدند

اهالی استخرگاه در ادامه با اشاره به ترمیم کوچه منتهی به مسجد روستا و رفع مشکلات آن گفتند: چند سال پیش قرار بود محوطه مسجد قدیمی و همچنین جاده دسترسی به محله پایین روستا اصلاح شود. طبق بررسی های انجام شده توسط مسئولین وقت، قرار بود برای اصلاح و ترمیم کوچه دسترسی به مسجد و تردد سه خانوار پایین دست تعداد ۳۶ کامیون مصالح از نوع شن نخودی بر روی سطح جاده ریخته شود تا در هنگام بارندگی از بوجود آمدن گل و لای جلوگیری شود. اکنون با گذشت بیش از شش سال هیچ اقدامی صورت نگرفته و فقط فاکتور حمل ۳۶ کامیون مصالح به روستای استخرگاه موجود است اما حتی یک کامیون از مصالحی که فاکتور شد وارد روستا نشده و مردم استخرگاه رنگ آن را نیز ندیده اند. متاسفانه کسی هم پاسخگوی مطالبات مردم نیست. این در حالی است که کوچه محل سکونت شورا و دهیار روستا شن ریزی شده و فاقد هرگونه مشکل می باشد.

بنای تاریخی ۱۰۰ ساله و حواشی آن

یکی از جوانان روستا با اشاره به خانه چوبی قدیمی و استخر مجاور آن گفت: استخر بسیار زیبا به همراه خانه ای چوبی با معماری تحسین برانگیز که قدمتی بیش از  ۱۰۰ سال دارد در معرفی و جذب گردشگر و توریست برای روستای استخرگاه نقش بسزایی ایفا کرده است. اینکه عده ای سعی دارند به دلیل منفعت طلبی این محدوده را به افراد غیر بفروشند سخت در اشتباه بوده و اهالی روستا هرگز اجازه چنین کاری را به آنها نمی دهند. این محوطه زیبا از سوی خانواده سلیمی جهت استفاده همه اهالی استخرگاه قرار داده شده است و تک تک مردم این روستا نسبت به حفظ و نگهداری از این میراث که قدمتی ۱۰۰ ساله دارد از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد. درخواست مردم این روستا از مسئولین شهرستان این است که شرایط را برای توسعه صنعت بوم گردی در روستای استخرگاه فراهم کنند و حواشی به وجود آمده نسبت به این بنای تاریخی ارزشمند را به سرانجام برسانند.

اهالی روستای استخرگاه نه مشکل قومیتی دارند و نه افراد سیاسی هستند

یکی از کشاورزان روستای استخرگاه در گفت و گو با شکوفه های زیتون گفت: هنگامی که می خواستیم مشکلات مردم روستا را با مسئولین مطرح کنیم، به دلیل اینکه افرادی از داخل همین محل با مطرح شدن مشکلات، منافعشان به خطر می افتاد وصله هایی از قبیل مشکل قومیتی و مسائل عقیدتی و سیاسی را به اهالی استخرگاه نسبت می دادند و با بدگویی  ذهنیت مسئولین شهرستان را نسبت به مردم متدین روستای استخرگاه تغییر دادند و حتی بی دلیل نسبت به برخی از اهالی این روستا شکایت هایی داشته اند. همه مردمان این روستا پیرو نهضت انقلاب، آرمان های امام راحل و پشتیبان رهبر معظم انقلاب هستند و این وصله ها به تن اهالی این روستا نمی چسبد و اکنون خداوند را شاکریم که دست این افراد منفعت طلب پیش مردم و مسئولین رو شده است و حنایشان دیگر رنگی ندارد.

همه در برابر قانون یکسان و موظف به اجرای آن هستیم

گردشگرانی که جهت اقامت و بازدید به استخرگاه می آیند از فرهنگ های مختلف هستند. التزام به قانون در خصوص امر حجاب و رعایت شئونات اسلامی از مهمترین مواردی است که اهالی استخرگاه به آن پایبند هستند. اما اینکه با برخورد تند و خشونت آمیز بخواهیم به گردشگران امر و نهی کنیم زیبنده اهالی استخرگاه نیست. با کارهای فرهنگی و تشویقی هم می توان میهمانان و گردشگران را به رعایت شئونات اسلامی دعوت کرد و شاهد بازخورد خوب از سوی گردشگران و مسافران بود. باید همانند دیگر روستاهای گیلان نسبت به جذب گردشگر و توریست در راستای اشتغال زایی اقدام کنیم زیرا امروزه گردشگری صنعت روز دنیا است.

وظیفه اعضای شورا و دهیار روستا پاسخگویی نسبت به مطالبات مردم است

یکی از اهالی روستای استخرگاه با بیان اینکه وظیفه مسئولین روستا پاسخگویی نسبت به مطالبات مردم است گفت: مسئولین روستای استخرگاه نسبت به مطالبات مردم کم توجه هستند. تصمیمات اشتباهی که از سمت شورا و دهیار در گذشته صورت گرفته باعث شده اهالی روستا متحمل ضرر و زیان شوند. هر زمان از شورا و دهیار روستا درخواست گزارش عملکرد می کنیم ما را تهدید به شکایت می کنند. متاسفانه از طریق فرمانداری هم به نتیجه ای نرسیدیم و مکاتبات ما با بخشداری رحمت آباد و بلوکات نیز تاکنون به ثمر نرسیده است. اهالی استخرگاه همچنان تاوان تصمیمات اشتباه مسئولین روستا را می دهند. جناب آقای خشنود ضیایی که رئیس اداره ارشاد شهرستان نیز می باشد به تازگی از دهیاری روستای استخرگاه کناره گیری نموده است. از ایشان انتظار می رود بصورت شفاف عملکرد خود را در دوران دهیاری روستای استخرگاه منتشر نمایند و پاسخگوی سوالات و ابهامات باشند. همچنین از شورای روستا نیز همین انتظار می رود. چگونه است که برخی از افراد از دیگر روستاها با حضور در استخرگاه اعلام می کنند که قصد دارند در دوره آتی انتخابات شوراها در استخرگاه کاندیدا شوند؟

همچنین چندین نفر از افراد غیر بومی که اقدام به خرید زمین در روستای استخرگاه به واسطه شخصی به نام (ی-ب) نموده اند به دلیل جلوگیری مراجع قانونی دچار ضرر و زیان مالی شده اند. گفتنی است این شخص در یکی از ادارات شهرستان مشغول به فعالیت است که یقیناً بدون حمایت برخی از مسئولین ذینفع قادر به انجام این کار نخواهد بود.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار