تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۶ ق.ظ
پای یک مصوبه در میان است/ ادعای دردسرساز
چالش نمایندگان و فرمانداران ۸ سال اخیر شهرستان رودبار   حمید شفائی/سردبیر شکوفه های زیتون شکوفه های زیتون– همانگونه که مطلع هستید در سال‌های اخیر ٨ کیلومتر باقی مانده آزادراه قزوین -رشت در محدوده شهر رودبار دستمایه بازی های سیاسی فراوانی در سطح این شهرستان قرار گرفت و عبور آن از داخل شهر و یا […]

چالش نمایندگان و فرمانداران ۸ سال اخیر شهرستان رودبار

 

حمید شفائی/سردبیر شکوفه های زیتون

شکوفه های زیتون– همانگونه که مطلع هستید در سال‌های اخیر ٨ کیلومتر باقی مانده آزادراه قزوین -رشت در محدوده شهر رودبار دستمایه بازی های سیاسی فراوانی در سطح این شهرستان قرار گرفت و عبور آن از داخل شهر و یا حاشیه سفیدرود شعار بسیاری از کاندیداها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان رودبار قرار داشته و دارد.

همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید مصائب احداث ۸ کیلومتر باقی مانده آزادراه قزوین- رشت در محدوده شهر رودبار تمامی ندارد و در جدیدترین اقدام چند تن از نمایندگان گیلان با تهیه نامه ای به وزارت راه و شهرسازی خواستار توقف اجرای پروژه در محدوده شهر رودبار شده اند.

در متن این نامه آمده است؛ حدود ۸ سال قبل نمایندگان وقت گیلان بدلیل حساسیت های این پروژه ملی و همچنین ملاحظات امنیتی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فنی خواستار اجرای این پروژه در ۲ فاز (تونل+عبور از حاشیه سفیدرود) بودند که با اولین گزینه کارشناسی و پیشنهادی شرکت مشاور پارس آن وزارت منطبق بود. این نظر در جلسه مشترک معاونین وزارت راه، نماینده وقت رودبار (حکیمی)، معاون استاندار گیلان، مدیرکل اداره راه گیلان و شرکت مشاور پارس تصویب و نهایی شد. اجرای این مصوبه در فاز اول با احداث دو کیلومتر تونل در محدوده زندان منجیل به اجرا در آمد. در فاز بعدی پروژه طبق مصوبه، مقرر بود آزادراه از حاشیه سفیدرود ( از محدوده تونل آزادراه در زندان منجیل تا انتهای شهر رودبار به سمت رشت) عبور نماید که به مرحله اجرا در نیامد و برخلاف مصوبه ۸ سال قبل این مقدار باقیمانده نیز به شکل تونل در شهر رودبار در حال احداث می باشد و طبق نقشه های منتشر شده به نظر نمی رسد عبور باند برگشت از سمت رشت به قزوین نیز از داخل شهر رودبار باشد. حال نگارش این نامه و امضای نمایندگان کنونی در ذیل آن را می توان در دو فرضیه مورد بررسی قرار داد.

۱- اگر این ادعا درست باشد

چرا نمايندگانی که امضای آنان در ذیل این نامه آمده است دلایل، مستندات و نقشه مصوب شده در آن زمان را در اختیار مردم که همانا محرم آنان می باشند قرار نمی دهند؟

چرا نقشه ی ادعا شده در این نامه تاکنون منتشر نشده و اینک نیز منتشر نمی شود؟

دلیل اقدام دیرهنگام نسبت به عدم تحقق مصوبه ۸ سال قبل در صورت صحت این ادعا چیست؟

چرا همان زمان که کار ساخت پل زیتون در محدوده تونل منجیل آغاز شد و اکنون نیز مورد بهره برداری قرار دارد اعتراضی و یا اقدامی صورت نگرفت؟

حال بیشترین انتقاد متوجه نمایندگان شهرستان رودبار در این ۸ سال می باشد. مهندس حکیمی نماینده سابق و دکتر جمالی نماینده کنونی باید پاسخگو باشند که چرا تاکنون در خصوص آن مصوبه سکوت نموده و مطلبی را در این زمینه به مردم نگفته اند.

چرا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی موضوعی با این اهمیت که مطالبه عمومی شهروندان است را اطلاع رسانی نکرده اند؟

موضوع مهمتر اما اقدامات دکتر جمالی در این چند سال می باشد. اگر از این موصوبه اطلاعی نداشته است که جای هیچگونه بحثی نیست و نشأت گرفته از عدم آگاهی وی نسبت به اتفاقات سیاسی شهرستان است اما اگر اطلاع داشته است اقدامات ایشان در راستای عبور آزادراه از داخل شهر و پیگیری های ایشان در این زمینه دقیقاً مصداق موازی کاری است. زیرا ایشان می توانست با تأکید و پافشاری برای انجام مصوبه فوق کار درست و آسان را انجام دهد و با انتشار آن در میان مردم حمایت آنان را همراه خود داشته باشد.

فرمانداران این ۸ سال ( ایرج موذن، غلامحسین رجبی، سیدمحمد احمدی، اسماعیل میرغضنفری و محمدصالح ضيائي) بعنوان نمایندگان عالی دولت در شهرستان رودبار باید پاسخگو این موضوع باشند.

۲- اگر این ادعا درست نباشد

با توجه به در پیش بودن يازدهمين دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به نظر می رسد این نامه تنها یک شوآف سیاسی و تبلیغاتی باشد.

اتهام نمایندگان در این نامه به وزارت راه و شهرسازی مبنی بر خسارت به بیت المال، تعلل در اجرای مصوبه مذکور و انتخاب مسیر و روش پرهزینه قابل تأمل است. لذا انتظار می رود کارفرما ( وزارت راه و شهرسازی)، پیمانکار، ناظر و مشاور این پروژه در خصوص ادعای این نمایندگان پاسخگو باشند. از جناب آقای بشری دادستان شهرستان رودبار انتظار می رود با توجه به سوابق ایشان که همواره در پی احقاق حقوق مردم بوده است با ورود به این موضوع مهم در پی روشنگري افکار عمومی باشد. زیرا اگر ادعای نمایندگان مبنی بر افزایش هزینه های این پروژه ملی صحیح باشد باید نسبت به حقوق بیت المال در این برهه سخت اقتصادی از سوی مدعی العموم اقدام درخور صورت بگیرد و اگر این ادعا کذب باشد، نگارش چنین نامه ای و امضای نمایندگان گیلان در این برهه زمانی سبب‌ ایجاد امید کاذب می شود که عدم نتیجه بخش بودن آن سبب نااُمیدی و موجب دلسردی مردم نسبت به مسئولان نظام خواهد شد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار