تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۱ ق.ظ
بررسی ساختمان های متروکه در شهرستان رودبار (قسمت دوم)/ پروژه های عمرانی نیمه تمام یا آثار باستانی؟
حمید شفائی- ربابه حسن پور سرخنی سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خرداد ماه سالجاری از وجود ۸۰ هزار پروژه عمرانی ملی و استانی نیمه کاره در کشور خبر داد و افزود: برای اتمام این پروژه ها ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. نقش طرح‌های عمرانی در به حرکت درآوردن زنجیره تولید صنعت […]

حمید شفائی- ربابه حسن پور سرخنی

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خرداد ماه سالجاری از وجود ۸۰ هزار پروژه عمرانی ملی و استانی نیمه کاره در کشور خبر داد و افزود: برای اتمام این پروژه ها ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. نقش طرح‌های عمرانی در به حرکت درآوردن زنجیره تولید صنعت و بازرگانی کشور غیر قابل کتمان است. به ‌دنبال تعطیلی و رکود طرح‌های عمرانی، واحدهای زیادی از صنایع مختلف مخصوصاً در مقیاس‌های کوچک و متوسط تعطیل یا با کاهش چشمگیر ظرفیت تولیدی روبه‌رو می شوند. ورودی‌ طرح‌های عمرانی دامنه وسیعی از مواد و مصالح، ابزار و ادوات، تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع مختلف را شامل می‌شود. با به حرکت درآمدن موتور طرح‌های عمرانی، چرخ صنایع مختلف نظیر صنعت تولید مصالح ساختمانی، صنعت فولاد، صنعت مصنوعات فلزی بادوام، صنعت تجهیزات برقی و … نیز به‌عنوان زنجیره‌های تولیدی نهاده‌های آن به حرکت درآمده و منجر به افزایش تولید و در نتیجه افزایش ارزش افزوده صنعت نیز خواهد شد. تجربه‌های قبلی نیز نشان داده است که طرح‌های عمرانی جزو نیروهای پیشران برای خروج از رکود به حساب می‌آیند و سازوکارهای شناخته شده آن نقش بی‌بدیلی را در انتقال و انتشار رونق به اقتصاد در بخش صنعت و خدمات بازرگانی در کوتاه‌مدت بازی می‌کند.

طرح های عمرانی به عنوان زیر بنای توسعه و شکوفایی کشور به حساب می آید و در نظام اقتصادی و بودجه بندی کشور از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. بنابراین بخش بزرگی از بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد. اما متاسفانه در رابطه با اجرای پروژه های عمرانی و زیربنایی کشور از مرحله تصمیم، طراحی، تصویب، نحوه اجرا، مناقصه، انتخاب پیمانکار و مشاور، اجرای پروژه، کنترل و نظارت بر پروژه، تحویل و در نهایت بهره برداری طرح، مشکلات فراوانی پیش روی مجریان طرح، پیمانکاران، مشاوران و بهره برداران، یعنی همان سه رأس مثلث سازندگی کشور قرار دارد که برآیند همه این معضلات در طولانی شدن اجرای پروژه ها و بعضاً نیمه کاره ماندن آنها خود را نشان داده تا جایی که هم اکنون با تعداد بی شماری پروژه نیمه کاره و یا پروژه هایی که اصلا توجیه وجودی خود را از دست داده اند، روبرو هستیم. بنابراین سازندگی در کشور ما بخصوص در گیلان و شهرستان رودبار هم اکنون با بحران عمیقی روبرو شده که تاخیر در اجرای پروژه ها و پایین آمدن کیفیت کارها از یک سو و نابسامانی حاکم بر روابط بین عوامل سازندگی از سوی دیگر نشانگر آن می باشد. مدتی قبل محمد صالح ضیایی فرماندار رودبار در جلسه کمیته برنامه ریزی این شهرستان گفت؛ از سه منبع اعتباری ۲۱۴ میلیارد ریال اعتبار عمرانی به رودبار اختصاص یافته است که امیدواریم با تخصیص مناسب آن روند مناسب اجرای پروژه های عمرانی را شاهد باشیم.

در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به بررسی شماری دیگر از ساختمان ها و پروژه های نیمه کاره شهرستان رودبار می پردازیم. ساختمان های زیادی که مردم این شهرستان برای اتمام برخی از آنها حتی موی سپید کرده اند اما پروژه مورد نظر همچنان به سرانجام مقصود خود نرسیده است.


ساختمان شهرداری لوشان


اسکلت ساختمان شهرداری لوشان با ۴۰۰ متر زیر بنا حدود ۱۲ سال پیش با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد ساخته شده بود. در آن زمان مسئولیت این شهرداری برعهده شمسینی و دوره ی سوم شورای شهری بود. نبود بودجه کافی جهت رسیدگی به این پروژه در طولانی مدت سبب شد تا مسئولین این شهرداری اعم از اعضای شورا و شهردار فعلی بر این امر اتفاق نظر داشته باشند که اسکلت موجود را پس از گذشت ۱۲ سال به فروش از طریق مزایده عمومی  برسانند که وجود مشکلات مالی در این شهرداری و بازداشت مسئولان مربوطه این امر را به تعویق انداخت. آغاز احداث چنین پروژه ای در لوشان در ظاهر بد نبود اما در واقعیت تأمین بودجه ی چنین طرحی برای شهری چون لوشان مسئولیت بسیار سنگینی بود. هزینه های صرف شده برای اسکلت بندی این طرح بسیار بالا بود به طوریکه در حال حاضر بریدن این قطعات و فروش آنها کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد لذا برای تکمیل این سازه می توان ساخت مرحله ای آن را به عنوان پروژه ای دراز مدت پیشنهاد کرد.


درمانگاه شهرک ایثارگران


ساختمان منسوب به درمانگاه تامین اجتماعی واقع در شهرک ایثارگران منجیل که در سال های بعد از زلزله و برای خدمت به کارگران این نهاد ساخته شد مدت هاست که به حال خود رها شده است. این سازه که در دو طبقه بنا شده و می توان گفت مراحل پایانی ساخت خود را طی کرده و تکمیل می باشد. در حال حاضر این ساختمان تنها به وسیله یک حصار توری شکل فلزی از محوطه عمومی جدا شده و عدم وجود شرایط مناسب حفاظتی سبب شده است که تمام درب ها و پنجره های این ساختمان ناپدید و یا به عبارتی مورد سرقت واقع شوند. گفتنی است که عمر این ساختمان به بیش از یک دهه می رسد که تا به امروز به جز مدت کوتاهی که به عنوان مدرسه تیزهوشان فعالیت داشت بلا استفاده باقی مانده است. عدم استفاده از سرمایه های ملی خود نوعی ظلم به مردم تلقی می شود.


ساختمان متعلق به مرکز بهداشت در ورودی منجیل


این ساختمان که متعلق به شبکه بهداشت شهرستان رودبار می باشد، در گذشته و در بازه زمانی سال های ۶۹ تا ۷۳ به عنوان درمانگاه شماره ۲ شهر منجیل مورد استفاده قرار می گرفت اما پس از مدتی این درمانگاه تعطیل شد و ساختمان فوق به عنوان دانشگاه پیام نور تا سال ۸۵ مورد استفاده این مرکز آموزشی بود. طولی نکشید که این شرایط نیز تغییر کرده و ساختمان نوساز این دانشگاه در شهرک ایثارگران منجیل سبب شد تا دانشجویان از این مکان نقل مکان کنند. دو تا سه سال پس از آن نیز ساختمان مورد نظر تحت اختیار امام جمعه شهر منجیل قرار گرفت  و پس از آن بار دیگر تعطیل شد. در سالهای بعد تا به امروز این سازه به عنوان انبار مرکز بهداشت مورد استفاده قرار می گیرد که در حال حاضر به شکل مخروبه ای درآمده و وضعیت نامناسبی دارد. اخیرا دو اتاق این ساختمان به قافله عاشقی و یا فعالیت هایی از این قبیل اختصاص یافته است. این ساختمان که در چند صد متری شهرداری منجیل و در ورودی محله محمودآباد واقع شده است شامل بیش از ۱۰ اتاق و چند سالن بزرگ می باشد که تا به امروز علیرغم گذشت سالیان متمادی بدون استفاده مفید باقی مانده است و این سرمایه عظیم ملی در حال فرسوده شدن می باشد در حالیکه می توانیم با برنامه ریزی دقیق و درست از آن استفاده بهینه ای داشته باشیم.


سالن ورزشی متعلق به بسیج واقع در منطقه پایین بازار رودبار


ایده ساخت سالن ورزشی در محل حمام عمومی سابق در منطقه پایین بازار رودبار مربوط به سال های ۹۱، ۹۲ می باشد. این مکان پس از تعطیل شدن حمام عمومی فوق، مورد درخواست نهاد بسیج و اداره ورزش و جوانان شهرستان رودبار بود که در نهایت در اختیار بسیج قرار گرفت. پس از تخریب باقی مانده ساختمان قبلی پایه های بتنی یک سالن ورزشی در این مکان زده شد و قرار بود یک طبقه بصورت اداری مورد استفاده بسیج و یک طبقه بصورت ورزشی جهت استفاده ورزشکاران قرار گیرد که متاسفانه در حال حاضر مدتهاست این سازه به حال خود رها شده و اقدامی جهت تکمیل آن صورت نمی گیرد.


سالن ورزشی شهید بهرام ساغری


سالن ورزشی شهید بهرام ساغری که در ابتدا یک سوله متعلق به کارخانه سیمان ۳۰۰ تنی شهر لوشان بود سالها قبل به دستور وزیر مربوطه به گروه ها و نهاد های مختلف اجاره داده می شد که در نهایت مسئولیت آن برعهده اداره ورزش و جوانان قرار گرفت. سالن مذکور در ابتدا با نام دیگری شناخته می شد که پس از مدتی به نام شهید ساغری مزین گردید. در حال حاضر این سالن ورزشی به دلیل نبود امکانات مطلوب به ندرت مورد استفاده ورزشکاران شهر لوشان قرار می گیرد. عدم تجهیز این سالن سبب شده که این مکان حتی از داشتن یک کفپوش مناسب نیز محروم باشد. در حال حاضر این شهر دارای چهار سالن ورزشی می باشد که سه سالن آن دولتی و یک سالن دیگر مربوط به بخش خصوصی می باشد.


ساختمان صدا و سیما در شهر رودبار


احداث ساختمان دفتر خبری شهرستان رودبار در فواصل سال های ۸۸ – ۸۹ در بلوار امام خمینی(ره) جنب اداره آبفا و بهزیستی شهرستان رودبار آغاز گردید و تا به امروز که قریب به یک دهه از آغاز به ساخت آن می گذرد حتی ۵۰ درصد از پیشرفت فیزیکی را نیز به خود ندیده است. دریافت بودجه برای تکمیل این پروژه هر ساله در برنامه این شهرستان قرار دارد اما به دلیل درخواست های مردمی جهت دریافت پوشش دیجیتال به این امر اختصاص می یابد لذا شاید بتوان گفت تا زمانی که پوشش دیجیتال در این شهرستان تکمیل نشود خبری از اتمام ساخت این دفتر خبری به منتشر نشود.


سازه خانه سنتی در حاشیه رودخانه سفیدرود در مرکز شهر رودبار


این سازه سنتی با ابعاد ۵*۵ که ظاهر آن گویای طرح و ایده گردشگری برای جذب مسافران جهت حضور بیشتر در شهر رودبار بوده و سالهاست که بلااستفاده باقی مانده است. این سازه در سال ۸۸ با هدف ساخت یک واحد اداری جهت مدیریت کمپینگ های گردشگری رودبار با همکاری اداره میراث فرهنگی و شهرداری رودبار در حاشیه پارک چمران این شهر احداث گردید. این ساختمان زیبا که قرار بود سایر سازه های آلاچیق مانند این پارک را مدیریت نموده و اقداماتی نظیر دریافت ورودی و ارائه خدمات را انجام دهد هیچگاه مورد استفاه قرار نگرفت. در حال حاضر مسئولیت این ساختمان سنتی و روستایی شکل بر عهده شهرداری رودبار می باشد. این سازه جزئی از سرمایه ملی است که می تواند به بهترین نحو مورد استفاده قرار گیرد و اینگونه بر اثر گذشت زمان و ناملایمات رو به خرابی نرود.


ساختمان منسوب به اداره مخابرات رودبار


این ساختمان یک واحدی واقع در وسط بازار در مقابل بانک ملی شعبه مرکزی شهر رودبار واقع شده است. ساختمان فوق که در گذشته به عنوان اداره مخابرات شهر رودبار شناخته می شد در حال حاضر از محوطه فضای باز آن به عنوان جایگاهی برای نصب دکل مخابراتی استفاده می شود اما ساختمان اصلی آن بدون استفاده بوده و خالی می باشد.


مرکز فرهنگی شهرک ایثارگران شهر منجیل


پایه های یک مجتمع فرهنگی مدتی پس از زلزله سال ۶۹ به عنوان تنها مرکز فرهنگی در شهرک ایثارگران منجیل احداث شد. قدمت این پروژه قریب به ۳۰ سال است و شاید بتوان عنوان قدیمی ترین سازه نیمه تمام کشور را برایش برگزید. بی توجهی های فراوان به طرح فوق تا بدان جا رسید که اسکلت فلزی این سازه به مرحله پوسیدگی نزدیک گردید که پیگیری های فراوان سبب شد تا روند پیشرفت و دیوار چینی ها به میزان ۵۰ درصد برسد. در حال حاضر این سازه همچنان با مشکلاتی نظیر نبود بودجه و یا در مواردی داشتن بودجه به شکل اوراق بهادار همراه است این نوع بودجه سبب می شود تا برای پرداخت هزینه ها از اوراق بهادار استفاده شود که معمولا پیمانکاران راضی به این کار نشده و این اوراق را نمی پذیرند. این امر روند رو به رشد آن را با کندی بسیار همراه کرده است. آخرین خبرها از این سازه به بازدید و حضور فرماندار کنونی در مکان فوق و بررسی روند پیشرفت آن برمیگردد که وی در این بازدید نکاتی را در باب پیشرفت این پروژه مطرح نمود. اهالی شهرک ایثارگران منجیل همچنان چشم انتظار اتمام ساخت این پروژه هستند. صمدی معاون توسعه مدیریت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در باب اعتبارات هزینه شده جهت پیشرفت این پروژه گفته است: تا پایان سال ۹۷ مبلغی بالغ بر ۱۸۱ میلیون تومان برای تکمیل این پروژه هزینه شده است هرچند که وی در پایان سخنانش توپ را در زمین کمیته برنامه ریزی شهرستان انداخت و کندی پیشرفت این قبیل طرح ها در سطح استان را به مسئولان برنامه ریزی هر شهرستان نسبت داد. فرماندار فعلی شهرستان نیز در گفتگویی اعلام نمود که در سال جاری مبلغی معادل ۱۵۰ میلیون تومان برای پیشرفت فیزیکی این پروژه در نظر گرفته خواهد شد.


سد مخزنی دیورش


ساخت سد مخزنی دیورش با هدف تامین آب شرب مصرفی ساکنان شهرهای توتکابن، رستم آباد، رودبار، منجیل، لوشان، ۲۸ روستای تابعه و همچنین تامین آب مورد نیاز برای آبیاری ۶۷۰ هکتار به میزان ۱۳ / ۵ میلیون متر مکعب و تامین نیاز زیست محیطی پایین دست سد به میزان ۴۹ /۲ میلیون متر مکعب در سال ۹۶ آغاز شد. نوع این سد بتن غلطکی با حجم کل مخزن سه میلیون متر مکعب است که حجم آب تنظیمی آن نیز ۱۳ میلیون متر مکعب می باشد. عملیات ساخت و تکمیل این پروژه در اسفند ماه سال ٩٧ پس از پیشرفت فیزیکی ۱۸ درصدی به دلیل عدم تخصیص بودجه متوقف شد. در شرایطی که شرکت گوهر رود به عنوان پیمانکار پروژه فوق با حدود ١٠٠ کارگر مشتاقانه در پی اجرای آن بود اما عدم تخصیص بودجه و بد قولی های مسئولین و طلب های چند میلیاردی سبب شد تا به ناچار تصمیم به توقف روند اجرایی آن بگیرد.

در ادامه اظهار نظرهای دکتر جمالی نماینده مردم رودبار و مدیر سابق و کنونی آبفای گیلان در خصوص این پروژه طی چند سال اخیر را می خوانیم:

دکتر جمالی در بازدید از سد دیورش به مناسبت روز کارگر در سال ٩۶: با اخذ اعتبارات لازم این پروژه طبق قرار دو ساله تکمیل خواهد شد و سال ۹۶ حدود ۱۵ میلیارد تومان اعتبار جذب آن می شود.

دکتر جمالی در نشست با اصحاب رسانه در سال ٩٧: برای سد دیورش پیگیری کردم و از سال ۹۶ ساخت مخزن آن آغاز و هم اکنون حدود یک سوم پیشرفت فیزیکی دارد. اعتبار ساخت سد از محل جدول ۲۰ استانی است. برای سال ۹۸ نیز درخواست ۲۰ میلیارد تومان اعتبار کرده ام همچنین با دکتر نوبخت و دکتر سالاری برای تامین اعتبار بیشتر از هر محل ممکن نیز رایزنی شده است.

گفتگوی دکتر جمالی با تسنیم در تیر ٩٧: با وجود تخصیص ١٧ میلیارد تومان منابع مالی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، مطالبات معوقه پیمانکار پروژه سد دیورش هنوز پرداخت نشده است. نماینده مردم رودبار در مجلس به یکی از مهم‌ترین مصوبات سفر اخیر رئیس جمهور به استان گیلان اشاره کرد و بیان داشت: در سفر هیئت دولت به گیلان ٢۵ میلیارد تومان اعتبار برای سال ٩٨ و ٢۵ میلیارد تومان دیگر برای سال ٩٩ جهت تکمیل و ادامه روند ساخت پروژه سد دیورش شهرستان رودبار تخصیص پیدا کرد. جمالی در این گفتگو پیشرفت فیزیکی حدود ٣٠ درصدی پروژه سد دیورش رودبار را مورد توجه قرار داد.

لطفی مدیر عامل سابق شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان گیلان در جلسه حفاظت از منابع آب و کارگروه کشاورزی گیلان در سال ٩۶ با اشاره به روند اجرایی پروژه سد دیورش رودبار اظهار کرد: این سد علاوه بر تأمین آب کشاورزی، آب شرب شهرستان را نیز تامین می‌کند و در سال ٩٧ به پیشرفت۶٠ درصدی و در اوایل سال٩٨ به بهره‌برداری خواهد رسید.

اما آخرین خبر ها از سد مذکور را مدیرعامل فعلی آب منطقه ای گیلان در نیمه نخست مهرماه سال جاری اعلام کرد. مهندس وحید خرّمی رییس هیات مدیره و مدیر عامل کنونی آب منطقه ای گیلان  در این باره گفت: روند پیشرفت فیزیکی سد مخزنی دیورش تا پایان تابستان سال ۹۸ تنها ۳۰ درصد بوده است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار