تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۴ ب.ظ
آیا برنج هندی پلاستیکی است؟
S.H.S
شکوفه های زیتون_ به راستی آیا برنج هندی پلاستیکی است ؟ آیا می توان ماده ای همچون پلاستیک را به برنج تبدیل کرده و به عنوان ماده ی غذایی در اختیار مردم قرار داد؟ برنج هندی پلاستیکی واژه ای است که شاید این روزها زیاد شنیده می شود و موجب نگرانی خانواده ها شده است. […]

شکوفه های زیتون_ به راستی آیا برنج هندی پلاستیکی است ؟ آیا می توان ماده ای همچون پلاستیک را به برنج تبدیل کرده و به عنوان ماده ی غذایی در اختیار مردم قرار داد؟ برنج هندی پلاستیکی واژه ای است که شاید این روزها زیاد شنیده می شود و موجب نگرانی خانواده ها شده است. زیرا قوت غالب ایرانیان برنج است و بی شک اگر در هر وعده به جای برنج، پلاستیک بخورند قطعا عاقبت خوبی در انتظارشان نخواهد بود. اگر دوست دارید از صحت یا سقم وجود چنین برنج هایی مطمئن شوید ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

 

برنج هندی پلاستیکی ، شایعه یا واقعیت

پیش از آنکه بخواهیم پاسخی به سوال (آیا برنج هندی پلاستیکی است ؟) بدهیم، از شما می خواهم یک تکه پلاستیک را داخل آب جوش انداخته و چندین دقیقه و حتی ساعت آن را بجوشانید. سپس پلاستیک را از ظرف خارج کنید. ممکن است تغییر شکل داده باشد و یا حتی مقدار زیادی نرم شده باشد اما قطعا این میزان نرم شدگی به اندازه ای نیست که پلاستیک را باب دندان کرده باشد! پس با این آزمایش ساده می توان گفت برنج پلاستیکی هندی شایعه ای بیش نیست. اگر هنوز هم قانع نشدید دلایل ما هنوز به پایان نرسیده است.

تشخیص برنج هندی پلاستیکی از روی بو

همانطور که می دانید پلاستیک از مشتقات نفت تهیه می شود و بو و طعم نفت نیز بسیار غالب و قوی است. تصور کنید که برنج هندی پلاستیکی واقعا وجود داشته باشد. بنابراین شما باید با هر بار خوردن این نوع برنج یا با مزه ی تند و قالب نفت مواجه شوید و یا طعم اسانس های قوی را حس کنید که برای از بین بردن بو و مزه ی نفت استفاده شده است. به راستی آیا تا به چنین برنج هندی پلاستیکی با طعم نفت را خورده اید؟

تولید برنج هندی پلاستیکی هزینه بر تر از برنج طبیعی

ما در جهان بیش از ۲۰ کشور تولید کننده ی برنج داریم که نیاز کل دنیا را تامین می کنند و از این لحاظ کمبودی در جهان وجود ندارد. پس در چنین شرایطی به نظر شما تولید برنج هندی پلاستیکی آیا از نظر اقتصادی قابل توجیه است؟ با توجه به گران بودن مشتقات نفتی و در دسترس نبودن آنها برای اکثر کشورها، تولید برنج هندی پلاستیکی خنده دار نیست؟ وقتی یک کشور و یا حتی یک شخص با صرف هزینه ای کمتر می تواند برنج هندی را به صورت طبیعی پرورش دهد پس چه لزومی دارد که با صرف هزینه ی بیشتر نسبت به تولید برنج هندی پلاستیکی اقدام کند.!!

اخبار رسمی در مورد کارگاه تولید برنج هندی پلاستیکی

تا کنون در هیچ نقطه ای از جهان از طریق نهادهای رسمی و بهداشتی خبری مبنی بر کشف و یا وجود کارگاه تولید برنج هندی پلاستیکی منتشر نشده است. حفظ سلامت و بهداشت افراد یک جامعه بی شک اولویت اول هر جامعه است. زیرا هزینه های ناشی از بیماری خیلی بیشتر برای جامعه سنگین است. بنابراین به نظر می رسد هر کشوری اگر با یک کارگاه تولید برنج پلاستیکی مواجه شود قطعا با آن برخورد خواهد کرد. در حالی که تا کنون چنین خبری در هیچ کجای دنیا منتشر نشده است. البته فیلم هایی شاید در شبکه های اجتماعی منتشر شده باشد ولی تا حالا سازمان و یا ارگانی صحت این کارگاه ها را تایید نکرده است، پس از این جا نیز می توان برداشت کرد که برنج هندی پلاستیکی شایعه ای بیش نیست که احتمالا از طرف برخی افراد ذینفع گسترش یافته است.

سوختن برنج هندی پلاستیکی

اخیرا شاهد انتشار برخی ویدئوها در فضای مجازی بوده ایم که نشان می دهند برای تشخیص برنج هندی پلاستیکی آنها را بسوزانید و ببینید که برنج می سوزد و سیاه می شود! بی شک هر ماده ی غذایی اگر حرارت ببیند خواهد سوخت و کربن موجود در آن باعث سیاه شدن می شود. از طرفی اگر شما هر ماده ی کربوهیدرات دار را آتش بزنید حالتی شبیه به همین فیلم ها به خود می گیرد. می توانید با یک تکه ماکارونی صحت این گفته را امتحان کنید. پس واقع بین باشید و با توجه به برخی صحبت های بی اساس شایعه ی برنج پلاستیکی را باور نکنید.

برنج هندی پلاستیکی همان برنج فرآوری شده است

در کل دنیا نوعی هراس درباره ی غذاهای چینی وجود دارد. شاید علت این امر رشد روز افزون صنعت در این کشور و البته تولید هر نوع کالا باشد. در واقع شایعه ی برنج هندی پلاستیکی نیز نشات گرفته از کشور چین است. زیرا در حقیقت برنج پلاستیکی نوعی برنج فرآوری شده است که در کشور چین و توسط دستگاه های به خصوصی تهیه می شود. در این دستگاه ها برنج های نیم دانه و بسیار ریز به شکل خمیر در آمده و سپس به صورت برنج سالم و دانه بلند خارج می شوند. این برنج ها قیمت کمتری دارند و معمولا اقشار ضعیفتر از آنها استفاده می کنند. حتما باید بر روی بسته بندی این نوع برنج ها کلمه ی فرآوری ذکر شود تا مصرف کننده با آگاهی خریداری کند. این نوع برنج ها کیفیت پایینتری دارند اما به هیچ عنوان پلاستیک داخل آنها وجود ندارد. نکته دیگری که وجود دارد، در ایران هر گونه واردات و فروش برنج فرآوری شده ممنوع می باشد.

 

نتیجه گیری

منطق حکم می کند که شایعه ی برنج هندی پلاستیکی را باور نکنید. زیرا در هر صورت وجود پلاستیک در برنج قابل تشخیص است. اما باز هم اگر به هر دلیلی وجود چنین برنج هایی را قبول دارید برای اطمینان خاطر خود از مراکز و فروشگاه های معتبر برنج را خرید. در ضمن بر فرض محال اگر برنج هندی پلاستیکی به راستی وجود داشته باشد و یک شخص می توان گفت کم هوش نیز آنها را مصرف کند قطعا مدت زمانی طول می کشد تا این برنج ها اثر خود ر انشان دهد. در حالی که از شواهد چنین بر می آید که تنها یک بار خوردن برنج های شایع شده به اسم برنج پلاستیکی باعث بیماری و ناراحتی شخص می شود! در مجموع و بر اساس آنچه گفته شد لطفا منطقی و واقع بین باشید و هر چه را که در فضای مجازی می بینید و می شنوید باور نکنید.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار