تاریخ انتشار: پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۴ ق.ظ
دکتر مرتضی طالع ماسوله طراح پروژه گردشگری گیلان 2020:
تفکر ما در قرن بیستم جا ماند/ ۱۳۰ سال است که کشور در منجلاب نفت گرفتار شده
  شکوفه های زیتون– یکی از ایده‌های گردشگری که در سطح ملی و استان گیلان مطرح و کارهای مربوط به آن انجام شد، ایده «۲۰۲۰، سال دیدار از گیلان» است که در قالب این طرح برنامه‌هایی برای بازدید گردشگران خارجی از گیلان دنبال می‌شود. در این راستا رایزنی‌هایی با سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی کشور انجام […]

 

شکوفه های زیتون– یکی از ایده‌های گردشگری که در سطح ملی و استان گیلان مطرح و کارهای مربوط به آن انجام شد، ایده «۲۰۲۰، سال دیدار از گیلان» است که در قالب این طرح برنامه‌هایی برای بازدید گردشگران خارجی از گیلان دنبال می‌شود. در این راستا رایزنی‌هایی با سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی کشور انجام شد که در نهایت سازمان‌های میراث فرهنگی و گردشگری و مدیریت و برنامه‌‌ریزی استان ورود کرده‌ و پروژه طرح توسعه گردشگری گیلان ۲۰۲۰ را به اجرا در آوردند. ایده‌پرداز و طراح گیلان ۲۰۲۰ دکتر «مرتضی طالع ماسوله» است که سال‌ها در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی کشور فعالیت کرده و مشاور سازمان گردشگری کشور بوده است. پنج شنبه هفته گذشته ۳۰ آبان سمیناری تحت عنوان نقش فضای مجازی و ریفرال مارکتینگ در توسعه صنعت گردشگری با حضور دکتر جمالی نماینده مجلس شورای اسلامی، ضیائی فرماندار رودبار، سیدمحمدی امام جمعه، معاونین فرمانداری، بخشداران، جمعی از روسای ادارات، مدیران، مردم شهرستان رودبار و دکتر طالع ماسوله در سینما زیتون برگزار گردید که در این سمینار آقای محبعلی پیردهقان به عنوان مسئول ستاد ۲۰۲۰ شهرستان رودبار انتخاب شد، در ادامه گفت و گویی را با وی انجام داده ایم که از سمع و نظر شما خوانندگان گرامی هفته نامه شکوفه های زیتون خواهد گذشت.

دکتر مرتضی طالع ماسوله از بنیانگذاران سازمان ایرانگردی و جهانگردی ایران در سال های بعد از انقلاب و مجری طرح گردشگری گیلان ۲۰۲۰ با اشاره به رشد و توسعه کشور ایران گفت: متاسفانه در بسیاری از حوزه های کشور همانند اقتصادی و فرهنگی فقط رشد داشته ایم اما توسعه نیافته ایم. کشور ما فقط در دو حوزه دفاع و امنیت توسعه یافته است و در برخی موارد حتی عقب گرد هم داشته ایم. به عنوان مثال زمانی که در حوزه کشاورزی استان گیلان تولید زیتون، چای، برنج و بادام کمتر از گذشته می شود و بیشتر شهرک های صنعتی فعال در سال های گذشته اکنون تعطیل و یا نیمه فعال هستند بنابراین ما در این سال ها در حوزه کشاورزی و صنعتی فقط رشد داشته ایم که متاسفانه امروز شرایط در بسیاری از زمینه ها در استان گیلان مطلوب نیست. هنگامی که صندلی های بخش فرهنگ خالی باشد نباید انتظار توسعه و پیشرفت را داشته باشیم این موضوع مهم برای تمام مردم دنیا و در همه زمینه ها صدق می کند.

وی افزود: قرن ۲۱ به عنوان قرن گردشگری شناخته شده است، امروزه صنعت گردشگری از صنعت خودروسازی، نفت و پتروشیمی نیز پیشی گرفته و تبدیل به اقتصاد اول دنیا شده است پس باید از فرصتی که امروز نصیب شهرستان رودبار شده نهایت بهره را ببریم. اگر این موضوع که ۹۲ درصد گردشگران از یک شهرستان به نام رودبار به استان گیلان وارد می شوند اما تعداد افراد بیکار در این شهرستان بالاست را به کارشناسان گردشگری و اقتصاد کشورهای دیگر بازگو کنیم متعجب خواهند شد. در شهرستان رودبار ۷۹ اثر ملی و ۴ اثر طبیعی ملی ثبت شده است اما مردم این شهرستان با توجه به حجم تردد مسافران و گردشگران از این مسیر کمترین تلاش برای شناساندن جاذبه های توریستی و گردشگری این منطقه به آنها را انجام داده اند.

دکتر طالع ماسوله ادامه داد: امروزه کشورهای تک محصولی در اقتصادشان شکست خورده اند. اقتصاد تک محصولی برای قرن بیستم بود و متاسفانه  تفکرات ما در قرن بیستم جا مانده است. در حالی که ۱۹ سال از قرن بیست و یکم، قرن گردشگری می گذرد و با توجه به جاذبه های گردشگری کشور چهار فصل عزیزمان ایران هنوز اقتصاد ما متکی به نفت است. توسعه صنعت گردشگری در کشور ایران بسیار حائز اهمیت است زیرا ارز آوری این صنعت بسیار بالاست و اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت خارج می کند. طراح پروژه گردشگری گیلان ۲۰۲۰ به تلاش مسئولین شهرستان رودبار در حوزه گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت: مسئولین در خصوص توسعه صنعت گردشگری در شهرستان رودبار با جدیت پای کار ایستاده اند و اکنون نوبت مردم رودبار است که در این زمینه و استفاده از ظرفیت های صنعت گردشگری اهتمام ویژه داشته باشند. اگر ما نتوانستیم از ۹۲ درصد مسافری که از شهرستان رودبار جهت ورود به استان گیلان عبور کردند استفاده اقتصادی کنیم، مسئولش خودمان هستیم، این موضوع مهم تقصیر مسئولین نیست. بسیاری از گردشگران و مسافران فقط از رودبار گذر می کنند، بدلیل تبلیغات کمی که در خصوص معرفی آثار و جاذبه های شهرستان رودبار صورت گرفته، گردشگران نمی دانند پشت این کوه های غربی و شرقی شهرستان رودبار چه طبیعت بکر و زیبایی با آثار فرهنگی، هنری و تاریخی نهفته است. دکتر طالع ماسوله افزود: با این همه زیبایی ناشناخته در این شهرستان باید بگوییم رودبار بهشت گمشده استان گیلان است. شهرستان رودبار یک صورت دارد و یک صیرت زیبا، ۳۹ میلیون مسافری که از شهرستان رودبار عبور می کنند فقط صورت رودبار را مشاهده می کنند برای دیدن صیرت رودبار باید به جای جای این شهرستان سفر کنند تا بهشت گمشده گیلان را بیشتر بشناسند. وی با بیان اینکه سفرهای به بیش از ۴۵ کشور دنیا انجام داده است گفت: بنده به ۴۵ کشور دنیا برای کارشناسی و ارزیابی صنعت گردشگری سفر کرده ام اما در هیچ جای دنیا مشاهده نکردم که در یک فاصله ۵۰ کیلومتری منطقه ای، شهر یا شهرستانی ۹ قوم مختلف با صلح و صفا در کنار یکدیگر به خوبی و خوشی زندگی کنند. این موضوع مهم یکی از بزرگترین جاذبه های فرهنگی شهرستان رودبار است که ۹ قومیت با شاخصه های فرهنگی متفاوت از یکدیگر با آیین ها، سُنن و تاریخ مختلف در کنار هم زندگی می کنند. عزت و عظمت تاریخی شهرستان رودبار بسیار بالاست اما متاسفانه مردم رودبار به ندرت این عزت و عظمت را با زندگی روزمره خود آمیخته کرده اند.

دکتر طالع ماسوله با اشاره به وابستگی اقتصاد کشور به نفت عنوان کرد: ۱۳۰ سال است که کشور ما در منجلابی به نام طلای سیاه (نفت) گرفتار شده است، ستون خیمه اقتصاد کشور ایران نفت است که متاسفانه مسئولین کشور تاکنون اقدام اساسی برای رهایی از اقتصاد تک محصولی و وابستگی به نفت انجام نداده اند. با توجه به اینکه کشور عزیزمان ایران یک درصد از مساحت کل کره زمین را داراست اما ۱۰ درصد از کل منابع خدادادی جهان در ایران قرار دارد با این وجود کشور ما درگیر فقر، بیکاری، معضلات اجتماعی و… شده است چرا؟! جواب سوال روشن است وابستگی اقتصاد کشور به نفت و امروز ترکش های این وابستگی را در اقتصاد ایران مشاهده می کنیم.

وی در پایان سخنان خود گفت: برای نجات اقتصاد کشور باید از حالت اقتصاد تک محصولی و وابستگی به نفت خارج شده و با توجه به پتانسیل های مختلف و ویژه در کشور زمینه را برای توسعه صنعت های دیگر از جمله صنعت پرسود و پر رونق گردشگری مهیا کنیم. امروز گردشگری لوکوموتیو صنعت پرسود دنیاست. به عنوان مثال ترکیه در ۴۰ سال گذشته از لحاظ درآمد و منابع، کشور فقیری بود ولی امروز با توسعه صنعت گردشگری و ورود بیش از ۴۰ میلیون گردشگر در سال و بازدید از جاذبه های این کشور به یکی از اقتصادهای قوی در دنیا تبدیل شده است. مردم دیار صلح و دوستی نیز در توسعه و رونق صنعت گردشگری شهرستان رودبار تلاش لازمه را داشته باشند تا همانند کشورهای گردشگر پذیر در اقتصاد خود جهش بزرگی را تجربه کنند.


پیردهقان مسئول ستاد ۲۰۲۰شهرستان رودبار:

رمز پیشرفت و توسعه شهرستان  اتحاد و همدلی است

مسئول ستاد ۲۰۲۰ شهرستان رودبار با بیان اینکه طرح گیلان ۲۰۲۰ در واقع پروژه ای است که برای توسعه صنعت گردشگری بیشتر شهرستان های این استان از جمله رودبار ارائه شده است گفت: سازمان ملل در سال ۲۰۲۰ میلادی تدارکات و برنامه های عمده ای برای صنعت گردشگری در جهان در نظر دارد. سازمان یونسکو وابسته به سازمان ملل بودجه های خاصی را برای توسعه گردشگری در کل کشورهای دنیا لحاظ کرده است.

پیردهقان تصریح کرد: دکتر طالع ماسوله طرحی را به دولت ارائه کردند که در آن استان گیلان در سال ۲۰۲۰ میلادی جهانی می شود. همانطور که می دانیم استان گیلان تا به امروز در بیشتر شاخص های توسعه یکی از رتبه های پایین و نامناسب را درارا است. این موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای مردم فهیم این استان شده است. فرار مغز ها از این استان، مهاجرت به شهرها و استان های دیگر، بیکاری و … از جمله مشکلاتی است که گیلان با آن مواجه است. علیرغم اینکه تا چند وقت پیش حائز رتبه های بالا در کل شاخص ها بودیم اما متاسفانه امروز با افت شاخص ها روبرو هستیم. دلایل متعددی برای این موضوع دخیل هستند یکی از این دلایل که در شهرستان رودبار نمود دارد این است که در توسعه فکر و بیان و پذیرفتن ایده دچار مشکل هستیم. در شهرستان رودبار حاشیه بر متن غالب شده است با وجود اینکه مسئولین توانمندی داریم اما در توسعه افکار و ارائه ایده های راهگشا شهرستان ما دچار مشکل شده است. اگر می خواهیم شاهد پیشرفت، عمران و آبادی شهرستان رودبار باشیم باید افکار مخرب را دور ریخته و از تخریب یکدیگر خودداری نماییم، با کمک هم در توسعه همه جانبه رودبار بکوشیم، اگر مسئولیتی بر روی دوش مان است به بهترین نحو ممکن انجام دهیم و مسئولیت پذیر باشیم. رمز پیشرفت و توسعه شهرستان  اتحاد و همدلی است.

وی ادامه داد: پس از تایید طرح گیلان ۲۰۲۰ دکتر طالع ماسوله توسط دکتر نوبخت، جلسه ای با حضور پی تال بورگر رئیس گروه دوستی ایران و سویس و روسای ستاد مهندس شجاع مشاور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور، خانم دکتر تنهایی معاون استانداری و دکتر طالع ماسوله در استانداری گیلان تشکیل شد و اقدامات اولیه برای تشکیل ستاد گیلان ۲۰۲۰ شکل گرفت. ذکر این نکته لازم است که دکتر طالع ماسوله از مفاخر گیلان است و طرح گفتگوی تمدن ها در دولت اصلاحات توسط ایشان ارائه شد، دکتر طالع نقش بسزایی در معرفی جاذبه های گردشگری ماسوله و پیشرفت صنعت گردشگری این روستا داشته اند. بعد از شکل گیری ستاد ۲۰۲۰ گیلان برای هر شهرستان نیز یک ستاد طراحی و برای هر ستاد مسئولی معرفی شد. مسئول ستاد ملزم شد تا از طریق شبکه های اجتماعی گروه هایی تحت عنوان هم اندیشی ۲۰۲۰ شهرستان خود را تشکیل دهد و شروع به جذب افراد و عضویت گیری کند. در همین راستا شش کمیته از قبیل کمیته های فناوری و اطلاعات، بودجه، اسپانسرینگ، کمیته اقدام، جشنواره ها و رویدادها، کمیته گیلانیان خارج از استان و خارج از کشور تشکیل شد. همچنین قبل از تشکیل کمیته ۲۲ نفر از نخبگان و فرهیختگان استانی به عنوان شورای راهبردی و سیاست گذاری ستاد تشکیل شد. بنده هم به دلیل اینکه جزء ۲۲ نفر بوده و آشنایی لازم از موقعیت شهرستان رودبار را داشتم به ستاد ۲۰۲۰ استان دعوت شدم تا در ناحیه جنوب استان (شهرستان رودبار) که فضا برای توسعه گردشگری مهیا می باشد اقدامات و کارهای لازم را انجام دهم و پروژه شهرستان رودبار ۲۰۲۰ را مدیریت کنم که با همت و کمک مسئولین سمینار نقش فضای مجازی و ریفرال مارکتینگ در توسعه صنعت گردشگری را برگزار و به عنوان مسئول ستاد ۲۰۲۰ شهرستان رودبار انتخاب شدم. تشکیل طرح گردشگری ۲۰۲۰ برای توسعه است، هرجا پیشرفتی اتفاق افتاده تفکر و ایده مثبتی پشت آن قرار دارد و هرجا توسعه ای اتفاق افتاده آبادانی نیز به همراه داشته است، امتیار و نمره آبادانی ۲۰ بوده بنابراین هرجایی که ۲۰ است آنجا ستاد گردشگری ۲۰۲۰ است که توسعه و عمران و آبادانی اتفاق افتاده است.

پیردهقان با بیان اینکه ستاد هم اندیشی ۲۰۲۰ شهرستان رودبار می تواند با ارائه ایده ها و تفکرات راهبردی صنعت گردشگری شهرستان را متحول کند گفت: ستاد ۲۰۲۰ این شهرستان متشکل از افراد توانمند در حوزه توریسم و گردشگر با ارائه جدیدترین ایده ها می تواند صنعت گردشگری شهرستان را متحول کرده، توسعه داده و زمینه ایجاد اشتغال را برای جوانان شهر و روستا فراهم آورند. گردشگری یک صنعت است، از آنجا که بسیاری از خدمات گردشگری به مسافران در محل را نمی توان با استفاده از فناوری ارائه کرد بنابراین اشتغال نیروی انسانی در این صنعت فراوان است، از این رو توسعه گردشگری در مکان های مختلف زمینه را برای ایجاد اشتغال دائم، فصلی و نیمه وقت را برای نیروی انسانی با تخصص و آموزش متوسط را فراهم آورد.

وی به وظایف ستاد گردشگری ۲۰۲۰ اشاره و تصریح کرد: یکی از وظایف ما ایجاد شورای ۲۰۲۰ شهرستان رودبار است. در نظر است که طی نامه ای از فرماندار محترم مکان مناسبی برای شورا تقاضا گردد تا جلسات منظم با ارائه طرح ها و ایده های جامع برنامه های متنوعی را برای توسعه فضای گردشگری شهرستان رودبار طراحی کنیم. در این شورا کارگروه های مختلفی مانند کارگروه های گردشگری، ورزشی، اصناف، آموزش، اسپانسرینگ و… ایجاد خواهد شد، این کارگروه برای سرمایه گذارانی که تمایل دارند در زمینه های گوناگون با هدف تبلیغات سرمایه گذاری کنند تا در تمام زمینه ها و همچنین در ورزش نیز پیشرفت داشته باشیم و هم سرمایه گذار با تبلیغات به هدف خود دست یابد. به عنوان مثال هنگامی که سرمایه گذار برای یک کشتی گیر مدال آور شهرستان هزینه می کند، این ورزشکار نیز با درخشش در میادین استانی، کشوری و بین المللی به راحتی و با هزینه ای معقول تبلیغات محصولات سرمایه گذار را انجام می دهد. این موضوع یک راهبرد برای کشورهای توسعه یافته است.

مسئول ستاد ۲۰۲۰ شهرستان رودبار با اشاره به اقتصاد تک محصولی شهرستان رودبار گفت: متاسفانه هنوز از ظرفیت های ورود گردشگر و مسافرانی که از شهرستان رودبار وارد استان گیلان می شوند به طور علمی و اصولی استفاده نکرده ایم. یکی از اشتباهات ما در شهرستان رودبار این بود که روز به روز خودمان را بیشتر به جاده و مسیر ترانزیتی وابسته کردیم. اینکه ما فقط در مغازه کنار جاده محصولات رودبار را به فروش برسانیم توسعه نیافته ایم. زمانی شهرستان رودبار پیشرفت کرده و توسعه می یابد که مردم دیگر مناطق شهرستان مانند روستای فیلده، کلشتر، دارستان و… بتوانند با ورود گردشگر و توریست به روستاهایشان زیتون و دیگر محصولاتشان را در آن مناطق به فروش برسانند. بیشتر اقتصاد رودبار اکنون به فروش محصولات و فرآورده های زیتون در بازار زیتون این شهرستان وابسته است. پُر بیراه نیست اگر بگوییم که فروش محصولات زیتون در جاده ترانزیتی رودبار به نوعی موقتی است زیرا با راه اندازی آزادراه باند جنوب به شمال، در مسیر کنونی مغازه های زیتون فروشان و بیشتر کسبه ای که شغل آنها وابسته به عبور خودروهای مسافران و فروش محصولات به آنها است بیکار خواهند شد. چرا کسبه و بازاریان شهرستان ما باید استرس و دغدغه عبور آزادراه را داشته باشند! بنابراین تا دیر نشده باید زیرساخت های لازم جهت نگهداشت مسافران عبوری در شهرستان رودبار و معرفی اماکن گردشگری، فرهنگی و تاریخی این شهرستان به آنها را مهیا کنیم زیرا جاذبه های رودبار یک تبلیغات بسیار عالی برای ورود گردشگر به مناطق مختلف شهرستان رودبار است.

پیردهقان ادامه داد: کسبه، بازاریان و زیتون فروشان عزیز نیز می توانند در طرح توسعه گردشگری شهرستان رودبار کمک کنند. به عنوان مثال می توانند بر روی برچسب محصولات خود از مکان ها و جاذبه های دیدنی شهرستان رودبار نیز استفاده کنند. متاسفانه تعداد کمی از کسبه بازار و زیتون فروشان در سمینار طرح توسعه گردشگری شرکت کردند، انتظار ما از کلیه بازاریان شهرستان رودبار خصوصاً زیتون فروشان این است که در جهت توسعه گردشگری رودبار ورود کرده و به ستاد ۲۰۲۰ با طرح ها و ایده های خود کمک کنند. برنامه هایی نیز جهت آموزش به کسبه و بازاریان از طریق اساتید مجرب در حوزه تبلیغات، مشتری مداری و… تدارک دیده شده است. همچنین با توجه به اهمیت توسعه گردشگری، باید آموزش و فرهنگ سازی لازم در زمینه های مختلف مانند چگونگی برخورد با گردشگران نیز انجام شود.

وی با اشاره به تقویت زیرساخت های لازم جهت ورود گردشگر به شهرستان رودبار اظهار داشت: امروز با وجود مدیران توانمند و آگاه در رأس مدیریت کلان شرایط برای جهش و توسعه شهرستان رودبار بسیار مهیا است. این شهرستان بدلیل موقعیت جغرافیایی شرایط ویژه ای در استان گیلان دارد. ما در شهرستان رودبار نمی توانیم بیشتر از این در بخش های کشاورزی و صنعتی بنا به دلایل متعدد توسعه بیشتری را فراهم کنیم. اما با توجه به پتانسیل رودبار در جذب گردشگر می توانیم با تقویت زیر ساخت های لازم شرایط را برای توسعه صنعت گردشگری شهرستان رودبار مهیا کنیم.

پیردهقان پیشرفت و توسعه شهرستان رودبار را خواست همه مردم دیار صلح و دوستی دانست و گفت: از همه مسئولین دلسوز، کسبه و بازاریان شریف، مردم عزیز و مهمان نواز شهرستان رودبار درخواست می کنیم ما را در توسعه صنعت گردشگری شهرستان یاری کنند. همچنین گلایه ای هم از کاندیداهای مجلس و سیاسیون شهرستان رودبار بدلیل عدم حضور در سمینار نقش فضای مجازی و ریفرال مارکتینگ در توسعه صنعت گردشگری داریم. حداقل انتظار ما از کاندیداها شرکت در این سمینار بود که متاسفانه محقق نشد. اگر می خواهیم به فکر توسعه شهرستان باشیم باید تفکرات مان را یکی کرده، از سیاست های مخرب و حذف دیگران دوری کنیم و در هر پست و مقامی که هستیم همیشه به فکر خدمت به آبادانی و پیشرفت شهرستان باشیم و در همین راستا اقدام کنیم.

مسئول ستاد ۲۰۲۰ شهرستان رودبار گفت: در پایان از مهندس ضیائی فرماندار پرتلاش رودبار، دکتر جمالی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدی امام جمعه شهرستان رودبار، مهندس پورعلی معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری، دکتر حبیبی معاونت عمرانی فرمانداری، عزیزپور رئیس میراث فرهنگی، عطایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان رودبار، حاج داود صفری رئیس اتحادیه صنف فروشندگان زیتون، از مدیران موفق در عرصه که با ما همکاری کردند از جمله حاج رحیم محمدی دارستانی، از بازاریان موفق و خوشنام رودبار آقایان حاج غلامرضا توکلی و حاج کمال توکلی سرخنی، از هنرمندان و فرهنگیان فرهیخته که با ما نهایت همکاری را داشتند استاد حمید بامدادی هنرمند گرانقدر و یکی از اساتید آواز استان گیلان، استاد محمد علی جعفری دوآبسری، آقای شریف ابراهیمی لویه، از مجری توانمند رودبار جناب آقای شاهین آبزن و همسر ایشان سرکار خانم عزیزی از طراحان لباس موفق شهرستان رودبار و همچنین از کلیه عزیزانی که دست در دست هم دادند تا این سمینار موفق که بهترین سمینار ستاد توسعه ایی ۲۰۲۰ استان گیلان شناخته شد را در شهرستان رقم بزنند و باعث سربلندی شهرستان رودبار در مجموعه استان گیلان شدند تشکر و قدردانی می نمایم.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار