تاریخ انتشار: پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۱ ب.ظ
برگزاری سومین دوره بین المللی ارزیابی حسی روغن زیتون در شهرستان رودبار
شکوفه های زیتون– عبداله بشارتی- مراسم افتتاحیه سومین دوره بین المللی ارزیابی حسی روغن زیتون(دوره نهایی) با حضور دکتر مورالس مدرس رسمی شورای بین المللی زیتون، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان و معاونین، معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان و جمعی از مسئولین استان و شهرستان رودبار، […]

شکوفه های زیتون– عبداله بشارتی- مراسم افتتاحیه سومین دوره بین المللی ارزیابی حسی روغن زیتون(دوره نهایی) با حضور دکتر مورالس مدرس رسمی شورای بین المللی زیتون، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان و معاونین، معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان و جمعی از مسئولین استان و شهرستان رودبار، مهندس عرب رئیس گروه ارزیابی حسی روغن زیتون ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار، رئیس ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار و کارشناسان شرکت کننده در این دوره در محل سالن اجتماعات آموزش و پرورش شهرستان رودبار برگزار گردید. در این مراسم دکتر مصطفوی راد رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این دوره های علمی ارزیابی حسی روغن زیتون گفت: دوره های اول و دوم این مرحله از ارزیابی حسی روغن زیتون را در شهرهای رشت و انزلی برگزار نمودم و همانطور که به مسئولین شهرستان قول داده بودیم دوره نهایی را شهرستان رودبار که مهد زیتون کشور می باشد برگزار نمائیم به وعده خود عمل کردیم و امیدوارم با موفقیت برگزار شود.

وی به جایگاه آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون رودبار در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه آزمایشگاه حسی روغن زیتون رودبار مورد تأیید شورای بین المللی زیتون قرار گرفته و به عنوان یک آزمایشگاه، مرجع بین المللی شناخته شده است. دکتر مصطفوی راد گفت: اگر امروزه در کشور پیشرفت هایی در خصوص ارزیابی حسی روغن زیتون که تضمین کننده کیفیت این محصول است حاصل شده است، استارت کار آن از ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار بوه است.

وی سپس به اهمیت برگزاری این دوره اشاره کرد و گفت: خوشبختانه برگزاری دوره نهایی ارزیابی حسی روغن زیتون با حضور مدرس رسمی شورای بین المللی زیتون برگزار می شود و امیدواریم کارشناسان ارزیابی حسی از تجربیات دکتر مورالس بهره کافی را ببرند. وی افزود: در پایان این دوره به کارشناسانی که این دوره را با موفقیت بگذرانند گواهینامه بین المللی ارزیابی حسی روغن زیتون داده می شود که در دنیا معتبر خواهد بود. وی افزود: روش ارزیابی حسی روغن زیتون بسیار ارزان و نیاز به دستگاه های پیچیده ندارد ولی تضمین کننده کیفیت روغن زیتون است و باید در کشور نهادینه شود.

وی در ادامه سخنانش به شرایط بحرانی حال حاضر ایستگاه تحقیقات زیتون اشاره کرد و گفت: قسمتی از زمین ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار به ریل گذاری مسیر راه آهن قزوین-رشت و حریم این مسیر واگذاری شده و آن را به دو قسمت تبدیل کرده است و ما به این موضوع اعتراض کردیم. آنها عنوان نمودند، اجرای پروژه راه آهن یک طرح ملی است و ما چاره ای نداشتیم و این امر انجام شد.

مصطفوی راد افزود: بخش قابل توجهی از زمین ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار رانشی می باشد و نمی توان کار خاصی در آن انجام داد. وی گفت: حالا بخش دیگری از زمین ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار را برای احداث ایستگاه قطار در نظر گرفته اند ولی خواسته ما این است، حداقل ایستگاه قطار را در زمین جدا شده احداث نمایند تا ایستگاه تحقیقات زیتون ضرر و زیان نبیند ولی عنوان می شود که باید در قسمت پایین ریل قطار و در زمین اصلی ایستگاه قطار ایجاد گردد. دکتر مصطفوی راد به مشکل دیگر ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار اشاره کرد و گفت: چون زمین ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار مشاعی بوده، یک معارض هم دارد و ایشان مدعی است که زمین متعلق به من باید در وسط زمین ایستگاه تحقیقات باشد و اگر سهم این فرد را به طبق خواسته ایشان به او بدهند، در واقع زمینی برای ایستگاه تحقیقات باقی نمی ماند. وی افزود: با توجه به شعار چابک سازی ممکن است بعضی از ایستگاه های تحقیقاتی شهرستان ها تعطیل گردد و لذا وقتی شرایط بحرانی تر شود ممکن است خود ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار دچار چالش شود و این موضوع به ضرر شهرستان زیتون خیز رودبار که مهد زیتون کشور است می گردد. وی گفت: اگر مسئولان شهرستان رودبار بخواهند ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار حفظ گردد و این «برند» در شهرستان رودبار ماندگار بماند، باید به فکر حفظ جایگاه ایستگاه تحقیقات زیتون باشند. وی در پایان گفت: با وجود مشکلات پیش آمده برای ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار، تنها گزینه این است که جایی در شهرستان رودبار باشد تا بتوانیم ایستگاه تحقیقات را به آنجا انتقال دهیم و این موضوع می تواند مانع انحلال ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار که دارای قدمت تاریخی و مهمترین ایستگاه کشور می باشد، گردد. زیرا ایستگاه تحقیقات زیتون باید در مکانی باشد تا فعالیت های علمی در آن انجام گرفته و قابل توسعه هم باشد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار