تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 دسامبر 2019 - 10:41

تاثیر منفی گرانی بنزین بر گردشگری

تاثیر منفی گرانی بنزین بر گردشگری

شکوفه های زیتون_ مسئله دو نرخی شدن بنزین در حالی به مرحله اجرا درآمده که هیچ سهمی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته نشده و این در حالی است که در عین حال برخی از صنوف دیگر از مزایای سوبسید و یارانه بنزین بهره‌مند شده‌اند. در حالی بنا به اعلام مسئولان هر گردشگر درامدی معادل

شکوفه های زیتون_ مسئله دو نرخی شدن بنزین در حالی به مرحله اجرا درآمده که هیچ سهمی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته نشده و این در حالی است که در عین حال برخی از صنوف دیگر از مزایای سوبسید و یارانه بنزین بهره‌مند شده‌اند.

در حالی بنا به اعلام مسئولان هر گردشگر درامدی معادل ۳۰ بشکه نفت برای کشورمان دارد که حال و هوای این روزهای گردشگری بیانگر این است که در طرح اصلاح قیمت بنزین این صنعت مورد بی‌مهری قرار گرفته و تاکنون نیز تدبیری برای برون رفت از این وضعیت اندیشیده نشده است.

پس از گذشت قریب دو هفته از افزایش نرخ بنزین به نظر می‌رسد که صنعت گردشگری متاثر از این اقدام بوده به طوری که وضعیت نامطلوبی را برای گردشگری رقم زده و نفس‌های صنایع مختلف وابسته به حوزه گردشگری به ویژه صنعت هتل‌داری را به شماره انداخته است.

هرچند که برای تسکین این درد برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای گردشگری می تواند راهی برای برون رفت از مشکل باشد ولی این اقدامات در این مدت نتوانسته موجب التیام این درد و جبران خسارت‌های ناشی از تاثیر افزایش نرخ بنزین و در نهایت بهبود این وضعیت شود.

از طرفی نمی‌توان از تاثیر قطعی اینترنت و خسارت‌های مرتبط با این اقدام نیز بر صنعت گردشگری چشم‌پوشی کرد و این در حالی است که در شرایط تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی یکی را محورهای توسعه و برون رفت کشور از این وضعیت اتکا به درآمدهای غیرنفتی مانند گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزاست که البته عنایت بیشتر مسئولان در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌هایشان را می‌طلبد.

«سیدمحسن حاجی سعید» رییس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور به آشفتگی و سردرگمی صنعت گردشگری پس از افزایش قیمت بنزین اشاره و اظهار می‌کند: متاسفانه تصمیم ناگهانی افزایش قیمت بنزین بدون در میان گذاشتن آن با وزارت‌های مختلف کشور به ویژه گردشگری منجر به آشفتگی فعلی شده است.

وی اضافه می‌کند: مسئله دو نرخی شدن بنزین در حالی به مرحله اجرا درآمده که هیچ سهمی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته نشده و این در حالی است که در عین حال برخی از صنوف دیگر از مزایای سوبسید و یارانه بنزین بهره‌مند شده‌اند.

وی در ادامه نادیده گرفتن صنعت گردشگری در طرح اصلاح قیمت بنزین را نوعی توهین و عامل تخریب زنجیره‌های صنعت گردشگری کشورمان عنوان می‌کند و می‌گوید: متاسفانه با وجود درخواست‌ها و نامه‌نگاری‌های مکرر با وزرات نفت و درخواست مطالبه سهیمه‌ای برای فعالان این صنعت، تاکنون هیچ توجهی به این مهم نشده است.

متاسفانه دولت بدون در نظر گفتن تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم افزایش قیمت بنزین در این زمینه اقدام کرده، در حالی که باید همه اقدامات دولت پیوست گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع کشور داشته باشد.

عضو کمیسیون عالی واحدهای اقامتی، پذیرایی و تفریحی کشور به ناخوش شدن احوال صنعت گردشگری ایران پس از تحریم‌ها نیز اشاره و تاکید می‌کند: صنعت گردشگری کشور پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه روند کندی را در پیش گرفته بود ولی اکنون با افزایش قیمت بنزین، این صنعت تنها باید برای بقای خود تلاش کند.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه اگر در صنعت هتل‌داری ضریب اقامت سالانه یک مجموعه به کمتر از ۵۰ درصد برسد، این مجموعه ورشکسته تلقی می شود ولی با توجه به این که در این شرایط بسیاری از این مجموعه‌ها برای جلوگیری از تعطیلی تلاش خواهند کرد قطعاً از کیفیت خدمات آن‌ها کاسته خواهد شد و چه بسا مجبور به تعدیل نیرو نیز شوند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.