کد خبر : 56160
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 5 دسامبر 2019 - 10:38

کاشت ۵ هزار نهال در جنگل های سلانسر

کاشت ۵ هزار نهال در جنگل های سلانسر

شکوفه های زیتون– به گزارش شکوفه های زیتون امیدی رئیس منابع طبیعی شهرستان رودبار از کاشت ۵ هزار نهال در جنگل های سلانسر با هدف توسعه جنگل کاری با حضور کارشناسان و معاونین اداره کل منابع طبیعی استان گیلان، سازمان های مردم نهاد  (NGO)، مردم محلی و کارکنان منابع طبیعی شهرستان و با شرکت ۵۰

شکوفه های زیتون– به گزارش شکوفه های زیتون امیدی رئیس منابع طبیعی شهرستان رودبار از کاشت ۵ هزار نهال در جنگل های سلانسر با هدف توسعه جنگل کاری با حضور کارشناسان و معاونین اداره کل منابع طبیعی استان گیلان، سازمان های مردم نهاد  (NGO)، مردم محلی و کارکنان منابع طبیعی شهرستان و با شرکت ۵۰ نفر خبر داد.

وی با بیان اینکه نهال هایی از گونه گیلاس وحشی و ون در منطقه ی  ییلاقی سلانسر به مقیاس ۳۵۰ هکتار در حال کاشت است گفت: از ابتدای طرح نهالکاری در این منطقه حدودا ۲۵۰۰ هکتار زیر کشت نهال رفته است.

امیدی افزود: در سالجاری برنامه جنگل کاری ۲۵۰۰ هکتاری منطقه سلانسر، ۳۵۰ هکتاری انگور چاله داماش، ۱۰۰ هکتاری کلیشم، بذر پاشی پرتابی کاج زربین در منطقه گلورز در بخش مرکزی که برای اولین بار در شهرستان اجرا خواهد شد را در دست اقدام داریم.

رئیس منابع طبیعی با بیان اینکه با کمبودهایی در تأمین نهال مواجهیم، اظهار داشت: در سالجاری حدود ۷۰۰ نهال زربین تولید شده است که در روز درخت کاری بین عموم مردم توزیع و ۱۵۰ هزار نهال در مناطق تحت حفاظت منابع طبیعی کاشته خواهد شد.

وی در ادامه گفت: برای هر خانوار در حوزه بلوکات تا روستای شهران و  حوزه بخش مرکزی تا حبیب آباد ۱۰ نهال در نظر گرفته شده که بین ۱۴۰۰ خانوار توزیع خواهد شد

امیدی ضمن اشاره به ویژگی های منحصر به فرد جنگل سلانسر گفت: سلانسر یکی از آثار طبیعی استان گیلان می باشد که در راستای توسعه جنگل در حال احیای آن می باشیم. این جنگل دارای نوعی اکوسیستم ویژه می باشد که اگر تخریب شود آثار مخربی برای اکوسیستم پایین دست خود خواهد داشت. این جنگل نقش مهمی در حفاظت از منابع طبیعی و جلوگیری از تغییرات حاصل از تغییرات اقلیمی خواهد داشت. منابع طبیعی به دنبال آن است که سهم خود را به جنگل بپردازیم و مناطقی از جنگل ها که پوشش درختی ندارند را احیا کنیم.

امیدی با اشاره به طرح های اقتصادی و گردشگری اداره منابع طبیعی اظهار داشت: در سال گذشته اقدامات لازم برای اجرایی نمودن طرح پارک جنگلی سلانسر نیز آغاز شده است که حدود ۶۵ هکتار در بخش هایی از ییلاق سلانسر در فضایی مناسب مهیا خواهد شد که مسافران برای گردش به این منطقه عظیمت کنند و از امکانات لازم بهرمند باشند. این مهم با چند هدف در حال پیگیری می باشد که مهمترین آن حفاظت از منابع طبیعی در سلانسر می باشد که لمیدواریم تا سال ۱۴۰۰ به اجرا در آید.

همچنین طرح چند منظوره مرتع سلانسر که امکان اسکی در آن وجود دارد یکی دیگر از طرح های این منطقه می باشد که با این طرح ها ظرفیت گردشگری شهرستان احیا خواهد شد. رئیس منابع طبیعی شهرستان خاطر نشان کرد: در رودبار جنگل های هیرکانی به مقیاس ۸۴ هزار هکتار وجود دارد که ۳۹ هزار هکتار آن به ثبت جهانی رسیده، این جنگل قدمتی برابر  با سه تا ۶۰ میلیون سال دارد که به  نوعی جزو جنگل های دوران سوم زمین شناسی است. همچنین جنگل های اورس عمارلو که در این بخش در حال رشد می باشد جزو جنگل های مهم شهرستان بوده که با توجه به گازکشی صورت گرفته در روستاهای این مناطق و عدم نیاز مردم محلی به هیزم جهت تأمین سوخت اکنون این درختان در امنیت بیشتری هستند.

امیدی با اشاره به طرح ساماندهی جنگل های شمال که به منابع طبیعی ابلاغ شد گفت: برنامه ای دیکته شده بود و باید اجرا می شد که در طی آن ۲۳۲ خانوار از مناطق جنگلی شهرستان خارج شدند اما با تغییر رویکرد دولت این برنامه از دستور کار خارج شد و در سال ۹۸ طرح مرتع داری چند منظوره ارائه شده است که فقط به چرای دام اکتفا نکرده و استفاده گردشگری و کشت گیاهان، پرورش قارچ و اصلاح دام از این مراتع در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس منابع طبیعی یادآور شد: با وجود ۷۹ هکتار مرتع در شهرستان رودبار که جایگاه نخست را در سطح استان دارد، با ممیزی که در شهرستان صورت گرفت حدود ۱۹۰۰ دامدار شناسایی شدند که امکان افزایش پروانه چرای این تعداد وجود ندارد و تنها می توان مجوز را به وارث منتقل کرد.

وی در پایان گفت: منابع طبیعی در شهرستان رودبار برای اولین بار قصد دارد در هر روستا به هر خانوار تولید ورمی کمپوست را آموزش داده تا کود مورد نیاز خود را تولید کنند و حتی آن را به فروش برسانند. با این اقدام نیاز کشاورزان به کود رفع و میزان زباله ها در سطح روستاها کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.