کد خبر : 56164
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 5 دسامبر 2019 - 10:46

درختان چنار ایستاده مُردند/سرنوشت نامعلوم درختان چنار در محوطه امامزاده فیلده

درختان چنار ایستاده مُردند/سرنوشت نامعلوم درختان چنار در محوطه امامزاده فیلده

شکوفه های زیتون– اگرچه پهناورترین شهرستان استان گیلان با بی مهری های مسئولین کشوری و استانی مواجه است اما با بخشش ایزد منان همراه است. شهرستانی به وسعت قلب های مهربان مردمانش که با دیدن این نامهری ها تسلیم نشده و از هیچ تلاشی برای بازگشایی درهای پیشرفت و شناسایی این شهرستان به همگان فرو

شکوفه های زیتون– اگرچه پهناورترین شهرستان استان گیلان با بی مهری های مسئولین کشوری و استانی مواجه است اما با بخشش ایزد منان همراه است. شهرستانی به وسعت قلب های مهربان مردمانش که با دیدن این نامهری ها تسلیم نشده و از هیچ تلاشی برای بازگشایی درهای پیشرفت و شناسایی این شهرستان به همگان فرو گذار نمی کنند. خداوند باری تعالی بخشایشگر عظیمی است اما گویی لطفش را در حق این شهرستان تمام کرده، از معادن و محصول استراتژیک زیتون گرفته تا منابع طبیعی و غارها و درختها و اماکن زیارتی. راه های رشد و شکوفایی برای این شهرستان مهیاست اما اگر همچنان این منطقه ناشناخته است باید به اراده و همت مسئولین تردید کرد. در دل کوه های عظیم و سر به فلک کشیده این شهرستان منابع طبیعی بسیاری دیده می شود که از نعمات خداست. مردم این شهرستان با دلخوشی همین اماکن طبیعی و تفریحی، آخر هفته ها را در آنجا سپری می کنند. در مناسبت ها و جشنواره ها هم که این شهرستان زبانزد است. هنگام گل دهی سوسن چلچراغ، گلی نادر که تنها در دو منطقه از سراسر جهان می روید و یا فصل انار چینی، فندق چینی و توت فرنگی، رودباری های مقیم دیگر شهرها به هر طریقی که باشد خود را به این شهرستان می رسانند تا با دیدن این زیبایی ها لذت ببرند. از مراسمات مذهبی هم می توان به ۲۸ صفر اشاره کرد، روزی که اهالی به امامزادگان شهرستان که یکی از آنها امامزاده سه فرزندگان امام موسی کاظم در روستای فیلده می باشد سفر می کنند. مقبره ای متبرک با چشم اندازی زیبا و منحصر به فرد در ارتفاعات رودبار که با درختان چنار هزار ساله در وسط حیاطش هرساله میزبان مسافران بسیاری است. درختانی که به مدت های مدید گرما و سرما را حس کرده و خاطرات دل انگیز و فراموش نشدنی برای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها ساخته و هرسال که به آن روستا سفر می کنند از خاطرات خوش کودکی و استراحت و بازی در زیر سایه این درختان قطور لب به سخن می گشایند. چه روزها که زیر سایه این درختان چنار گذشت، چه نذری ها که در جوار این درختان پخش شد، چه عکس ها که با این درختان قطور گرفته شد و… .

اما کسی چه می دانست روزی همین خاطره هم از بزرگان صلب و دیدنش برای کودکان امروز حسرت می شود… عصر روز جمعه هشتم آذر ۱۳۹۸ بود که زمزمه هایی از قطع این درخت چنار هزار ساله روستای فیلده شنیده شد. برای اطمینان یافتن از وقوع این رخداد به روستای فیلده رفتیم. در کمال ناباوری وقتی به حیاط امامزاده رسیدیم با درخت نیمه جان مواجه شدیم. بخش هایی از تنه قطورش در حیاط امامزاده و بخش های دیگرش در راه رسیدن به مقبره رها شده بود. مثل اینکه هرچه دیگران بکارند دیگر ما نمی خوریم بلکه قطع می کنیم. اما قطع این درخت اگرچه ناراحت کننده بود اما سفره دل های اهالی را گشود و حقایقی را بر ملا ساخت. طبق گفته اهالی روستای فیلده علاوه بر درخت چنار مذکور چندین درخت چنار دیگر در حیاط محوطه وجود داشته که به بهانه های واهی مختلف اعم از آسفالت منطقه، ریختن قیر داغ در پای درخت، سوختن شاخ و برگ درختان، پوسیده بودن تنه، ترس از سقوط درخت و … بریده شدند. درخت چناری که در روز جمعه قطع شد در زیرپله ورودی امامزاده قرار داشت که با دیوارچینی و نرده های فلزی از این درخت چنار تاریخی که قدمت هزار ساله داشت محافظت می شد. اهالی می گویند شخصی که اقدام به بریدن درخت نموده از اعضای هیأت امنا نیست و خود سرانه این کار را انجام داده است. طی تماس های مکرر علت را از مسئولین مربوطه جویا شدیم و گفت و گویی با آنها ترتیب دادیم که در ادامه از نظر خواهید گذراند. همراه ما باشید.


سهل انگاری هیچ دستگاهی در این زمینه پذیرفتنی نیست


ضیائی فرماندار شهرستان رودبار در این باره می گوید: بدون شک قطع درخت چنار با چنین قدمت تاریخی جای هیچگونه توجیحی ندارد و مدیران مربوطه باید نسبت به آن پیگیری لازم را داشته باشند. سهل انگاری هیچ دستگاهی در این زمینه پذیرفتنی نیست و باید با عاملان آن مطابق ضوابط و قوانین برخورد صورت بگیرد.


با افراد خاطی به شدت برخورد خواهد شد


موسوی بخشدار مرکزی نیز اظهار داشت: بخشداری مرکزی تنها مجوز قطع دو اصله درخت گردو که مالکیت آن شخصی بوده را داده که بصورت کتبی مورد تأیید معتمدین و هیأت اُمنای محل نیز قرار داشته است. مجوز صادره برای قطع دو درخت گردو نیز با مالکیت شخص حقیقی بوده و فروشنده آن آقای حامدصادقی و خریدار آن آقای سید قاسم بشیری می باشد. در بخش مرکزی هیچگونه مجوزی جهت قطع درخت چنار صادر نشده است. وی ادامه می دهد: تاکید می کنیم با هرگونه قطع درخت بدون صدور مجوز، بخصوص درخت چنار بشدت برخورد خواهد شد و افراد خاطی به مراجع قضائی معرفی می گردند.


درختان چنار به ثبت اداره میراث فرهنگی نرسیده بود


در ادامه عزیزپور رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رودبار نیز از این اتفاق اظهار بی اطلاعی می کند و ادامه می دهد: از آنجایی که این درخت به ثبت نرسیده تحت نظارت اداره میراث فرهنگی نمی باشد و متولی اصلی آن، اداره منابع طبیعی می باشد که مسئول مربوطه باید نسبت به آن پیگیر و پاسخگو باشد. عزیزپور در ادامه می گوید: همچنین از اهالی درخواست کرده ایم که نامه ای مبنی بر اظهار اعتراض به جهت قطع این درخت کهنسال قدیمی نوشته و به دست مسئولین ذیربط برسانند.


مجوزی برای قطع درخت چنار صادر نشده بود


امیدی رئیس منابع طبیعی شهرستان رودبار ادعا دارد مجوزی برای قطع این درخت از سوی این اداره صادر نشده و تنها به درخواست هیأت اُمنای بقعه متبرکه مجوز قطع سه درخت گردو که به تأیید بخشداری نیز رسیده صادر شده است. امیدی از این اقدام انجام شده اظهار بی اطلاعی کرده و می گوید با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان درصدد یافتن متخلف یا متخلفین و ایجاد پرونده برای آنها هستیم. امیدی ادامه می دهد: پس از اتفاق رخ داده مجوز حمل تنه سه درخت گردو نیز ابطال می گردد. وی می گوید: افراد خاطی باید نسبت به این مهم پاسخگو باشند.


مجوز قطع شاخه های درخت را تلفنی صادر نمودم


رهبرشاد رئیس اداره اوقاف شهرستان رودبار نیز طی گفت و گویی با خبرنگار شکوفه های زیتون اظهار داشت: درخت مذکور قدمتی هزار ساله دارد و برخی از شاخ و برگ آن بر اثر عوامل طبیعی همچون باد، باران و صاعقه دچار پوسیدگی شده بود و امکان سقوط و حادثه آفرینی داشت. وی ادامه می دهد: آقای سید قاسم بشیری مجوز قطع سه درخت گردوی شخصی را گرفته بود و طی تماس تلفنی با بنده با بیان اینکه تجهیزات لازم از جمله اره برقی و بالابر در روستای فیلده (به جهت قطع درختان گردو) موجود است درخواست قطع شاخه های پوسیده این درخت را کرد من نیز با درخواست وی موافقت کرده و مجوز قطع شاخه های پوسیده این درخت را بصورت تلفنی صادر نمودم. وی درخصوص چرایی صدور مجوز بدون انجام هماهنگی های لازم با اداره منابع طبیعی پاسخ داد: تنها قسمت هایی از آن بریده شد و اگر نیاز به قطع کامل درختی در امامزاده ای باشد ابتدا هیأت امنا به اداره اوقاف درخواست داده سپس اداره اوقاف مسئله را به اداره منابع طبیعی ارجاع می دهد و پس از اعزام کارشناس و بازدید میدانی از درخت مذکور مجوز قطع درخت صادر می گردد. وی همچنین در خصوص قطع دیگر درختان چنار در حیاط این بقعه اظهار بی اطلاعی نمود.  گفتنی است یکی از افراد محلی به نام (ق.ب) در تماس تلفنی با سردبير شکوفه‌های زیتون خواستار عدم پیگیری وی نسبت به این موضوع شد که با شنیدن پاسخ منفی از سوی وی، در اقدامی عجیب و دور از انتظار او را تهدید نمود. امید است مسئولان شهرستان رودبار با دقت نظر و حساسیت بیشتر در این خصوص اقدامات لازم را مدنظر قرار دهند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.