کد خبر : 57354
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 ژانویه 2020 - 18:29

منافع معادن یا آسایش مردم؟

منافع معادن یا آسایش مردم؟

روستای دولت آباد در پنج کیلومتری مرکز شهرستان رودبار قرار دارد. این روستا از شمال به روستای نصفی، از شرق به روستای آغوزبن، از غرب به گنجه و از جنوب به رودبار مشرف شده است. شکوفه های زیتون در شماره ۷۷۸ خود به سراغ مردمان سختکوش روستای دولت آباد از بخش مرکزی شهرستان رودبار رفته و پای سخنانشان نشسته است این بار نیز همچون همیشه همراهمان باشید.

به گزارش شکوفه های زیتون www. sh-zeitoun.ir

جاهد امیری_ ربابه حسن پور سرخنی

روستای دولت آباد در پنج کیلومتری مرکز شهرستان رودبار قرار دارد. این روستا از شمال به روستای نصفی، از شرق به روستای آغوزبن، از غرب به گنجه و از جنوب به رودبار مشرف شده است. روستای دولت آباد با ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا آب و هوای کوهستانی و مدیترانه ای دارد، در تابستان ها گرم و معتدل و در زمستان ها سرد و همراه با وزش باد شدید است.

دولت آباد بعد از زلزله ۳۱ خرداد سال ۶۹ احداث شد و همانطور که از نام آن مشخص است «دولت آباد» به معنی روستایی که توسط دولت به آبادانی رسیده است. در مراحل مختلف پا گرفتن این روستا دولت نقش بسیار مهمّی، از واگذاری زمین توسط منابع طبیعی تا آبادانی روستا ایفا نموده است. روستای دولت آباد طبق آخرین سرشماری در سال ۹۵ دارای ۳۱ خانوار و۸۷ نفر جمعیت می‌باشد و جزئی از بخش مرکزی شهرستان رودبار محسوب می گردد. این روستا بعد از زلزله سال ۶۹ محل زندگی اقوام مختلفی از روستاهای فیشم، فتلک، گورتیم و سلطانبری شد.

در روستای دولت آباد باغات زیتون فراوانی وجود دارد که منبع درآمد خوبی برای روستاییان محسوب می شود. اما این روستا همچون سال های ابتدایی پایه گذاری اش مورد حمایت دولت باقی نماند و پس از گذشت چند سال از سایه این حمایت بازماند و امروز اگر از ظاهر زیبا و آراسته آن بگذریم، باطن روستا با مشکلات بسیاری مواجه است که مردم دولت آباد با آنها دست و پنجه نرم می کنند. رشد و افزایش تعداد معادن در اطراف روستای دولت آباد و وجود کارگاه های مختلف شن و ماسه، تولید آسفالت، محدوده منابع طبیعی و آزادراه باعث شده تا مردم این روستا نتوانند از تمام ظرفیت و پتانسیل های موجود بهره مند شوند و در کنار تمامی این موارد وعده های بی نتیجه و سریالی مسئولین هم برای مردمانش آزاردهنده است.

شکوفه های زیتون در شماره ۷۷۸ خود به سراغ مردمان سختکوش روستای دولت آباد از بخش مرکزی شهرستان رودبار رفته و پای سخنانشان نشسته است این بار نیز همچون همیشه همراهمان باشید.

یک دهه در انتظار پمپاژ آب کشاورزی/ احداث رمپ ورود و خروج اتوبان خواسته مردم دولت آباد

محسن بابایی از اهالی روستای دولت آباد با اشاره به سرنوشت نامعلوم پروژه دستگاه پمپاژ آب به باغات زیتون این روستا آن را از دغدغه های مهم کشاورزان دانست و اظهار کرد: قریب به ۱۰ سال است که طرح احداث پمپاژ آب این روستا مغفول مانده است. سال ها پیش با هزینه های بسیار یک دستگاه پمپاژ آب جهت آبیاری درختان بالادست روستا احداث و نصب گردید که یک روز پس از شروع به کار ناپدید شد و تا به امروز هیچ خبری از آن نیست. بابایی در ادامه با اشاره به سرقت دستگاه پمپاژ آب قبلی گفت: طبق خبرهای واصله تا به امروز بیش از ششصد میلیون تومان در سه مرحله برای نصب دستگاه پمپاژ آب جدید هزینه شده است اما تا این لحظه نتیجه ای در بر نداشته و پروژه نیمه کاره رها شده است و درختان زیتون این روستا از بی آبی رنج می برند. وی در ادامه اظهار داشت: برخی مسئولین به سرکشی های بسیار و پر تعداد خود از این روستا افتخار می کنند و آن را جزو خدمات خود به مردم دولت آباد به حساب می آورند اما باید از آنها پرسید حضور پیاپی شما در این روستا تا زمانی که مشکلی حل نمی شود چه ثمری دارد؟! تا زمانی که مشکلات مردم روستا پابرجاست سرکشی های بی نتیجه مسئولین تنها با هدف نمایش صورت می گیرد.

بابایی در ادامه با اشاره به نقش اداره آبفار شهرستان رودبار در اجرای پروژه آبرسانی افزود: مسئول تعیین تکلیف دستگاه پمپاژ فوق، اداره آب و فاضلاب روستایی است که آنها نیز بارها اعلام کرده اند که مردم مسئولیت ادامه این طرح را برعهده بگیرند اما اهالی روستا تا زمانی که این پروژه به مرحله ی قابل قبولی از پیشرفت نرسد نمی توانند مسئولیت آن را قبول کنند. یک دستگاه پمپاژ آب با پروژه ای ناقص و نیمه کاره نمی تواند دردی از مردم دوا کند. در حال حاضر نیز لوله های انتقال دهنده آب این دستگاه در کوچه های این روستا سرگردان بوده و بدون هیچ محافظتی رها شده است. وی در ادامه افزود: آبفار و اداره جهاد کشاورزی بدون تکمیل نمودن مرحله دوم این پروژه می خواهند مسئولیت ادامه اجرا، حراست و بهره برداری را بر عهده مردم بگذارند که با شرایط فعلی این امر امکان پذیر نیست. در حال حاضر مردم با هزینه های شخصی در محل احداث این دستگاه پمپاژ، دیوار حفاظتی جهت حراست از پمپ ساخته اند تا اتفاق سال های گذشته بار دیگر رخ ندهد، متاسفانه روند اجرایی تا پایان این پروژه بین دو اداره جهاد کشاورزی شهرستان رودبار و آبفار بلاتکلیف باقیمانده و این در شرایطی است که پروژه فوق حدود ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

 بابایی با اشاره به نبود رمپ ورود و خروج از آزادراه به روستا عنوان نمود: تمام روستاهای اطراف برای ورود به آزادراه و خروج از آن با مشکلی مواجه نیستند و با استفاده از رمپ از آزادراه بهره می برند اما این موضوع با اینکه بارها مورد تاکید مردم روستا بوده تا به امروز عملی نشده است و مرارت و سختی های بسیاری را برای آنها به وجود آورده است رمپ ورودی اتوبان خواسته مردم روستای دولت آباد است. رمپ ورودی تا مرحله نقشه کشی هم پیشرفت داشته است که تا به امروز با احداث و عملی شدن آن موافقتی نشده است. چهار سال قبل رئیس اداره راه شهرستان رودبار در این روستا حاضر شد و وعده داد یک ماهه جهت ایجاد رمپ ورود و خروج اقدام خواهد شد؛ سخنانی که تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

بابایی در ادامه به ایجاد فضای تفریحی برای استفاده مسافران گریزی زد و افزود مدتی پیش برای استفاده جوانان، ایجاد اشتغال و مهیا نمودن فضای مناسبی برای استفاده مسافران ایده ی ایجاد محوطه تفریحی با امکانات مناسب مابین دولت آباد و گنجه را مطرح کردیم. طرح این موضوع با استقبال برخی مسئولین شهرستانی همراه شد اما در ادامه با مشکلات مختلفی اعم از حریم های آزادراه، رودخانه، راه آهن و… روبرو شد هرچند باید گفت برخی مسئولین نیز همتی از خود برای پیشبرد این اهداف نشان نمی دهند.

گفتنی است در دوره دهیاری سابق تلاش های زیادی جهت پیشبرد اهداف و رفع مشکلات متعدد روستا انجام گرفت و بسیاری از نامه نگاری های متعدد برای حل مشکلات در ادارات و سازمان های مختلف در آن دوره انجام پذیرفت.

منازل اهالی روستا در پی انفجارهای معادن دچار آسیب شدید شده اند

 محمدعلی تفرجی یکی از اهالی دولت آباد با اشاره به مصائب گوناگون وجود معادن متعدد در اطراف روستای دولت آباد در گفت و گو با شکوفه های زیتون اظهار داشت: در حال حاضر ۴ معدن در اطراف این روستا مشغول به فعالیت هستند که تعدادشان در حال افزایش است. با ادامه این روند دیری نخواهد گذشت که کوه های اطراف روستا بر اثر فعالیت معادن متعدد از بین خواهند رفت و جانی برای رودبار باقی نخواهد ماند.

تفرجی در ادامه با اشاره به مشکلات مختلفی که این معادن برای مردم روستا پدید آورده اند از انفجار مهیب دو ماه قبل یاد کرد و گفت: تمامی خانه های اهالی این روستا از موج انفجارهای پی در پی دچار آسیب شده است، فعالیت این معادن امان مردم دولت آباد را بریده است. خصوصاً در آخرین انفجار معدن مجاور روستا که تمامی منازل دچار خسارت جدی شدند. وی در ادامه به پیگیری های دادستان انقلاب شهرستان رودبار به عنوان مدعی العموم گریزی زد و افزود: پس از انفجار دو ماه پیش که بدون اطلاع رسانی صورت پذیرفت دادستانی دستور بازداشت معدن دار خاطی را صادر کرد و وی پس از بازداشت تحت الحفظ در روستا حاضر شده و تعهد پیگیری خسارات وارد شده را داد.

این عضو هیئت امنای روستای دولت آباد در ادامه تصریح کرد فرد خاطی تا زمانی که در بازداشت بود ضمن دادن تعهد، پاسخ تماس ها را نیز می داد اما پس از آزادی حتی جواب تلفن های مردم را هم نمی دهد و حالا هیچ کس پاسخگوی خسارات وارد شده به اهالی نیست.

وی در ادامه افزود: در ابتدا قرار بود از سوی معدن دار مذکور کارشناسی را جهت برآورد خسارات روانه روستا کنند که تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته و گویی که هیچکس نیز پیگیر این اتفاق نیست حتی بخشداری که تصاویر خسارات برایش ارسال شده است نیز واکنشی نسبت به این موضوع نداشته است. تفرجی خاطرنشان کرد: اهالی روستا تصمیم داشتند این مشکل را با استفاده از تعامل و گفت و گو حل نمایند. اما اینطور که پیداست این روش هیچ نتیجه ای برای ساکنان در بر نداشت. معادن دیگر نیز با آلودگی های صوتی فراوان خود در طول شبانه روز آرامش را از اهالی  این منطقه گرفته اند. هر زمان هم که ما اعتراض می کنیم اعضای شورا و دهیاری اذعان دارند که این معادن به روستا کمک مالی می کنند و شما در این زمینه اظهار ناراحتی نکنید، این درحالی است که وظیفه قانونی معادن ایجاب می کند مبالغی را به نزدیک ترین روستای خود پرداخت کنند.

مسئولین بگویند برای دولت آباد چه کرده اند

لطفعلی علیزاده یکی از ساکنان روستای دولت آباد در گفت وگو با شکوفه های زیتون با اشاره به آلودگی های فراوان هوای روستا که ناشی از فعالیت کارخانه تولید آسفالت و معادن فعال در پیرامون روستا است بیان داشت: آلودگی های محیطی روستا همچون گرد و غبار ناشی از فعالیت معادن و کارخانه تولید آسفالت روبروی روستا یکی از مشکلاتی است که گذران زندگی را برای همه اهالی سخت کرده است. قطعاً معدنی که از ساعت ۵ عصر به بعد دستگاه تصفیه خود را خاموش می کند به فکر ساکنان روستاهای اطراف خصوصاً دولت آباد نیست لذا نباید انتظار هوای پاک در روستاهای اطراف معدن را داشت. وی در ادامه افزود: علاوه بر مشکلات معادن، معضل آب این روستا بسیار مهم است که اذهان مردم را به خود مشغول نموده، آب آشامیدنی این روستا از ییلاقات بالادست تأمین می شود. این آب که با استفاده از احداث لوله های طویل به روستا رسیده بعد از جمع شدن در یک محفظه بدون سرپوش مناسب و در نبود ملزومات بهداشتی وارد شبکه خانگی شده و مورد استفاده ساکنین قرار می گیرد. با وجودی که بسیاری از سکنه بارها آلودگی های بزرگ و کوچک بسیاری را در آب آشامیدنی روستا مشاهده نموده اند اما با این حال مأموران مرکز بهداشت شهرستان به راحتی بهداشت آن را تضمین می کنند و اعلام می کنند آب آلوده نیست.

 علیزاده با اشاره به دیگر مشکلات روستای دولت آباد تصریح کرد: ساکنان این روستا از  ابتدایی ترین خدمات مورد نیاز بی بهره هستند که از جمله آنها می توان به نبود خودروی عمومی جهت حمل و نقل، نبود حتی یک فروشگاه کوچک برای رفع احتیاجات روزمره مردم، قطعی های گاه و بی گاه آب لوله کشی، وجود دست اندازهای بی شمار مسیر کنار گذر آزادراه که برای دسترسی به برنجزارها تعبیه شده و بارها جان افراد بسیاری را به خطر انداخته است اشاره کرد. افراد غیربومی که شناختی از این جاده و دست اندازهای متعدد آن ندارند در اولین عبور با بروز حادثه و سانحه ای متوقف می شوند. علیزاده افزود: رسیدگی به این مسیر که روزانه بارها مورد استفاده خودروهای کمپرسی معادن قرار می گیرد کار بسیار سختی نیست و تنها کمی اراده را خصوصاً از سوی صاحبان معادن هم جوار می طلبد. وی در پایان افزود: کاش مسئولین شهرستان رودبار بگویند که در این چند سال برای روستای دولت آباد چه کرده اند.

نه مدرسه داریم و نه خانه بهداشت

منصور حیدرخواه از دیگر ساکنان روستای دولت آباد در گفت وگو با شکوفه های زیتون با اشاره به مدرسه ی متروکه روستا اذعان کرد: مدرسه ی روستای دولت آباد به همت ایرانیان مقیم خارج از کشور بنا شد اما با گذشت سالها از تعداد دانش آموزان کاسته شد که در پایان تعطیلی مدرسه را به همراه داشت. اما نکته حائز اهمیت این است که بنای اصلی ساختمان مدرسه سالم و قابل استفاده است و با اندک هزینه بهسازی می توان بهترین بهره را از بنای فوق برد.

از دیگر بناهای مورد استفاده دولت آباد می توان به سالن ورزشی روستا اشاره کرد. سالن فوق که کاربردهای فراوانی تا پیش از انفجار اخیر معدن مجاور داشت در حال حاضر امنیت خود را از دست داده است. تا پیش از این اتفاق مردم روستای دولت آباد بسیاری از مراسمات خود اعم از عروسی ها، ولیمه و عزاداری های خود را در این سالن برگزار می کردند که بسیار مورد استفاده قرار می گرفت اما پس از انفجار مهیب معدن این سالن فاقد امنیت است و نمی توان از آن استفاده نمود.

حیدرخواه در ادامه به درمانگاه روستا نیز گریزی زد و افزود: اهالی روستا از خدمات درمانی هم بی بهره هستند هر چند که این موضوع با توجه به کم بودن مردم روستا دور از انتظار نبود اما سرکشی های مدت دار مأمورین بهداشتی و درمانی انتظار زیادی نیست. در حال حاضر بنای ساختمان درمانگاه نیز در این روستا موجود است که با صرف هزینه ای نه چندان بالا می توان آن را بازسازی نمود.

هیچکدام از منازل و املاک این روستا دارای سند مالکیت نمی باشند

قدرت الله بابایی از دیگر سکنه روستای دولت آباد با اشاره به نوسانات بالای برق در روستا بیان کرد: در اوایل احداث این روستا، یک ترانس قوی برق و مناسب توسط ستاد معین نصب گردید اما پس از مدتی این ترانس توسط نیروهای اداره برق شهرستان جابه جا شد و ترانس دیگری نصب گردید. این جابه جایی همانا و آغاز مشکلات نوسان برق از آن تاریخ به بعد همان… . وی در ادامه با اشاره به ضعف آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت در این روستا اذعان داشت: با وجود فاصله کم روستای دولت آباد با مرکز شهرستان رودبار، مردم این روستا خصوصاً جوانان از این مشکل رنج می برند.

بابایی از دیگر معضلات روستای دولت آباد را نداشتن سند مالکیت برای خانه ها و املاک ساکنان دانست و گفت: حقیقت این است که هیچکدام از منازل و املاک این روستا دارای سند مالکیت نمی باشند. ساکنین تنها یک مدرک با عنوان برگه نقشه کشی که به آنها داده شده است را دارا هستند. این معضل چندساله بارها توسط اهالی روستا پیگیری شد اما تا به امروز بی نتیجه مانده است. مشکلی که بین منابع طبیعی و بنیاد مسکن، اداره ثبت و فرمانداری پاس کاری می شود.

وی ادامه داد: چند سال پیش نیز مبالغی برای رفع این مشکل از اهالی جمع آوری شد که سرنوشت آن نامشخص است. علاوه بر این به دلیل وجود اراضی منابع طبیعی این ارگان دولتی اجازه هیچگونه پیشروی و احداث ساختمان های جدید به منظور گسترش روستا را نمی دهد و به همین دلیل بسیاری از جوانان روستا به اجبار باید دولت آباد را ترک کنند. نماینده شهرستان برای رفع این مشکل وزارت کشور را معرفی می کند که تا به امروز هیچ نتیجه ای نداشته است.

نماینده قول ویژه برای احداث پل هوایی را داد اما عملی نشد

 یکی از دیگر از موضوعات مطروحه در رابطه با روستای دولت آباد نبود پل هوایی و مشکلات مرتبط با آن است که توسط رضا احمدی یکی از اعضای شورای روستا مطرح گردید. وی در این باره با اشاره به رفت و آمد مردم از عرض آزادراه و پریدن از روی نیوجرسی ها گفت: یکی از احتیاجات حال حاضر روستا موضوع احداث پل هوایی است که از سوی مردم مطرح گردید و توسط آقای جمالی نماینده شهرستان قول مساعدت در این باره داده شد اما در ادامه پس از مدتی عنوان شد که بدون وجود سرمایه گذار عملی کردن این موضوع امکان پذیر نیست که در این باره نیز اهالی با همکاری یکدیگر موافقت یک سرمایه گذار را جلب نموده و برای این کار معرفی کردند که در ادامه باز هم به دلایل نامعلوم با این کار مخالفت گردید. البته بار آخر شنیده شد برای حل این معضل از سوی اداره راه شهرستان به دلایل نامعلوم ممانعت به عمل آمده است. روستای دولت آباد همچون یک منطقه ی جنگ زده ای در میان شرکت ها و معادن احاطه شده است.

مشکل ساختمان های مسکونی حریم آزادراه مرتفع نشده است

دانش فتاحی از تعیین تکلیف نشدن خانه های مسکونی باقیمانده در حریم آزادراه سخن به میان آورد و اذعان داشت: از دیگر معضلات اهالی این روستا عدم تعیین تکلیف منازلی است که جزئی از حریم آزادراه محسوب شده اند. پس از احداث آزادراه بخشی از روستا در محدوده حریم آن قرار گرفت که در بین آنها منازل چوبی نیز دیده می شود. در حال حاضر اجازه هیچگونه فعالیتی به صاحبان این منازل داده نمی شود چنانکه نه مجوز احداث ساختمان به این املاک داده می شود و نه هزینه این اراضی به آنها پرداخت می شود تا بتوانند از این محدوده نقل مکان کنند و این مشکل همچنان پابرجاست و مرتفع نشده است. وی در ادامه افزود: بنیاد مسکن در برهه ای با ارائه تعهد توسط مالک بدین مضمون که در زمان تعریض آزادراه مخالفتی از سوی صاحبان زمین ها صورت نگیرد به احداث ساختمان های جدید رضایت داد که پس از مدتی از این امر منصرف شد. در حال حاضر قریب به ۱۵ خانوار در روستای دولت آباد با این معضل درگیر هستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.