برگ نخست | آرشیو نشریه | بایگانی | گالری تصاویر | تماس با ما | پیوند ها | جستجوی پیشرفته
پنجشنبه, 28 فروردين 1393
سخن هفته

سخن هفته 387

 

آزموده را آزمودن خطاست

دولت ها به منظور حمایت از اقشار فرودست جامعه و کاهش فاصله طبقاتی و بهبود وضعیت در آمدی دهک های پایین، پرداخت را به صور متفاوت از جمله اعطای کالا برگ، تعیین قیمت کالا و یا خدمات پایین تر از قیمت تمام شده و یا به صورت نقدی به گرو ه های هدف از جمله خانوار، تولید کننده کالا و یا خدمات ارائه می نمایند که  نام آن را « یارانه » می گویند.

ادامه سخن هفته

 

رابطه ی ایران و آمریکا «پیشا انقلاب»، «پسا انقلاب»

آغاز تحولات 70 ساله ما بین ایران و ایالات متحده آمریکا به جنگ جهانی دوم برمیگردد. زمانی که در شهریور 1320 قوای متفقین در جنوب، ایران را اشغال و فرمان خروج رضاشاه را صادر کردند و در نشست معروف تهران که با حضور سران آمریکا، شوروی و انگلیس در پایتخت وحشت زده ایران برگزار گردید، ایران به عنوان پل پیروزی «متفقین» بر علیه «متحدین» لقب گرفت و آمریکا پس از جنگ جهانگیر دوم با درک موقعیت ژئوپلیتیک ایران، تدابیر جدیدی را در سیاست خارجی خود برای ورود به کشور ایران برای پس زدن کشورهایی همچون اتحاد جماهیر شوروی کمونیستی، انگلیس، فرانسه، بلژیک و اتریش گشود.

تابناک
فارس نیوز
ایرنا
ایسنا
خبر آنلاین
شمال نیوز
جهان نیوز

حاضرین در سایت
 12 مهمان حاضر
هزينه جرم و جنايت در ايران PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط رضا كاضمي   
شنبه 04 تیر 1390 ساعت 09:13

با گذشت بيش از يك ماه از فاجعه تجاوز دسته جمعي به يك زن همسر دار در شهرستان كاشمر، امام جمعه اين شهر خواستار شناسايي و مجازات عوامل آن شد. روحانيت به عنوان پرچمداران پرنور نبوي(ص) و با داشتن بزرگترين پايگاه اجتماعي متولي دين و اخلاق در جامعه است. نهاد روحانيت با كمترين محدوديت، معذوريت و بيشترين تريبون براي ترويج و نهادينه كردن اخلاق جامعه فرصت داشته تا احكام نوراني اسلام را نهادينه كند....

 دور از انتظار نيست كه مردم توقع داشته باشند كه نهاد روحانيت با اين امكانات بسيط و وسيع، بازدارنده بي اخلاقي و بي قانوني در جامعه باشند.  در محافل خصوصي و بعضاً خانوادگي اين سوال مطرح مي شود چرا روحانيت در توليد، ترويج و بهينه كردن اخلاق و  معنويت در انفعال قرار گرفته است؟ آيا سازمان روحانيت قدرت تاثير گذاري و بازدارندگي خويش را در مقابل آسيب هاي اجتماعي از دست داده؟ آيا رخداد هاي ضد اخلاقي با توجه به وسعت و كميت اعياد مذهبي و  سوگواري هاي ديني نهاد روحانيت را به اين انديشه فرو خواهد برد. كه بايد آموزش هاي ديني را مهندسي مجدد و بازتوليد نمايد.! آيا كاركردها و عملكرد سازمان روحانيت با توجه به گستره آن در ايران اسلامي با انتظارات امام راحل و مقام معظم رهبري همگن و همسو تعريف نشده است. آيا ذي طلبگي روحانيت كه مورد تاكيد آن عارف ژرف انديش و فريادگر تاريخ مورد خدشه قرار گرفته است كه نافرماني هاي اخلاقي در شهر هاي ديني مذهبي از جمله مشهد، خميني شهر و كاشمر رخ نمايي كرده است.
و يا سازمان روحانيت در صراط آموزه هاي ديني جامعه را تحت پوشش آموزش هاي مذهبي قرار داده است. ولي نهاد هاي اجرايي و اثرگذار اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و قضايي با عملكرد ناقص  و  ابتر خويش نتوانسته اند مجريان صادق براي هدايت گري هاي روحانيت باشند. گلايه گذاري هاي سازمان روحانيت در 16 سال تصدي دولت هاي هاشمي و خاتمي  نهاد روحانيت را بر آن داشت تا مقدمات دولت اصولگرا و ارزشي را كه فاصله معنا دار با كاركرد هاي دولتين هاشمي و خاتمي داشته باشد را تدارك ببينند. روحانيت طي دو دوره دولت احمدي نژاد با طيب خاطر از آسيب هاي اجتماعي و فراغ بال از حساسيت هاي گذشته خود چشم پوشي كرد و همه داشته هاي خود را به پاي رئيس دولتي ريخت كه مدينه فاضله، عدالت، مهرورزي، پاك دستي و پاك چشمي را نويد مي داد. به عرش بردن دولت مكلاو به فرش كشيدن دولتين «هاشمي و خاتمي» هم سلك و غفلتي بود كه بخش كوچكي از روحانيت آن را مديريت كرد. ناهنجاري هاي اجتماعي توده هاي سرطاني بد خيمي هستند كه زير پوستي روح و قلب جامعه را نشانه گيري مي كنند و بايد جداي از مسائل سياسي جامعه بدان پرداخته شود.  علت و معلول آسيب هاي اجتماعي بايد توامان و بدور از جانبداري و به روش علمي و با وسواس و بدون خوشايند حاكمان مورد نقد و بررسي قرار گيرد. تحليل هاي غير عالمانه و پردازش شكلي به معلول ها چاره كار در امر حكومت داري نيست. از اينكه مسئولي در رسانه هاي جمعي اعلام كند علت تجاوز تعدادي مردان به زنان در باغ مخفي در خميني شهر كه حريم خصوصي آنان بوده به علت وضع نامطلوب حجاب و پوشش ميهمانان و ساكنان باغ بوده است، آشكارا چراغ سبزي است به متجاوزان كه جزاي بد پوششي در باغ و لخت و عور بودن در منزل، تجاوز است. روز يكشنبه يكي از همشهريان رودبار خواستار دريافت وام قرض الحسنه 2 ميليون توماني براي رهن منزل شد. با توجه به اينكه در سال گذشته بدين منظور وامي دريافت و اقساط آن نيز  مستهلك نشده بود. علت دريافت وام مجدد را مزاحمت عده اي از جوانان بيكار در اطراف منزل خود عنوان كرد.  اين زن آبرومند اعلام داشت كه بارها به پليس 110 و كلانتري موضوع را اطلاع داده است ولي بي تفاوتي مسئولين ناامني را براي او تشديد كرده است. اين رفتارهاي شنيع و تكان دهنده زنگ هشداري است كه صداي آن به صدا درآمده است كه بايد مسئولين صادق، دلسوز و خادم به علت العلل و علت تامه اين نابهنجاري را بررسي و سياستگذاري نمايند. كشورهاي لائيك، سكولار، استكباري و صهيونستي كه ميليون ها هموطن ايراني در سال به عناوين مختلف از جمله گردشگر، مطالعاتي، تحقيقاتي ، تحصيلي و ماموريت به آنها سفر مي كنند شاهدند كه مردان لاابالي بومي ساكن به خود اجازه نمي دهند كه به زن و دختر حتي خياباني به عنف چپ نگاه كنند مطالعات نشان مي دهند دستگير شدگان و عاملين رفتارهاي پرخطر جنسي نوعاً متولدين بعد از انقلاب اسلامي و يا در زمان انقلاب اسلامي كودكي بيش نبوده اند.
آنگاه است كه زنگ خطر و آژير ها بايد به صدا درآيد كه سياسي كاري سياست بازان بي وجدان با شعار و عمل ناصواب خويش چه تحفه اي  را بر دامن پاك جوانان كاشته اند افراطي گري قدرت طلبان به جاي تحكيم و ترويج اخلاقيات به تحكيم مواضع سياسي و جريان هاي قدرت طلب، ساز و برگ مي ريزند و تك و پاتك به مواضع رقيب فرضي به عنف قصد تعريض و تعرض به خاكريز هاي رقيب موهوم را دارند اينجاست كه اخلاق پاي سياست قرباني مي شود و شخص، ماكياول نزد اخلاق ستيزان شرمنده و خجل زده مي گردد تا جاييكه مجوز بي اخلاقي شجاعت، جسور بودن تلقي مي گردد. مكتب انسان ساز علوي (ص) و فاطمي(س) ربودن خلخال، دستبند، گردنبند و گوشواره از زن يهودي در شامات را كه در حوزه حكومتي علي (ع) است وادار مي كند كه معصوم(ع) آرزوي مرگ خويش را طلب كند.
ولي جنايت سالهاي اخير در مشهد،كرج، تهران، ورامين، كرمان، خميني شهر و اينك در كاشمر و  گرگان تجاوز به دختر پزشك مستقر در خانه بهداشت در استان گلستان و ربايش دختري ديگر در يكي از شهر هاي گلستان كه پس از آزار و اذيت او را به قتل مي رسانند هنوز وجدانهاي خفتگان را بيدار نكرده است چون مرگ خوب است ولي براي همسايه و اين حريق خانواده سوز اگر در سراي يك مقام كشوري و لشكري بيفتند آنگاه شايد موضوع مسئله اصلي كشور شود جاي خوشحالي نيست كه تاكنون هيچكس حاضر نشده است براي اين ناامني كه آتش آن ناتمام است مسئوليت پذيرد و از لذت پست و جايگاه خويش بگذرد. هزينه جرم و مجازات از جرايم يقه سفيدي گرفته تا يقه آبي ها آنقدر نازل و قليل است كه مجرمان، دزدان، غارتگران، مفسدان اقتصادي و  مفسدان سياسي و  قانون شكنان، ابايي از تكرار آن ندارند.   ايران اسلامي با پشتوانه فرهنگي، ملي و مذهبي مي تواند بر جرايم سازمان يافته غلبه كند مشروط بر اينكه همه مقامات قاعده بازي را بپذيرند و از خود خواهي، لجاجت و بي قانوني در هر رتبه اي دست بردارند و موجبات رفاه، آسايش و  آرامش جامعه را با وحدت و همدلي مهيا نمايند. جنايات خميني شهر،كاشمر و گرگان اولين و آخرين حرمت شكني و ذبح اخلاقي در جامعه ايراني و اسلامي نيست اما آسيب شناسي بدون پرده پوشي و مخفي كاري از عواملي است كه نبايد از آن غفلت كرد و گذشت زمان نبايد موجب فراموشي و نسيان جامعه گردد حوزويان و دلسوزان رسالت دارند كه با تمام جان، دين خدا را حفظ كنند و به قول استاد اخلاق جوادي آملي جامعه بدون روحانيت قابل تحمل است اما جامعه بدون دين تامل پذير نيست زيرا با داشتن علي (ع) و حسين(ع) ظلم است كه نتوانيم دين و اخلاق را ترويج و حفظ كنيم.

 

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

تریبون

این مرد حرفه ای، تنها بازمانده از تیم سعید جلیلی

پایگاه خبری-تحلیلی آمریکایی المانیتور درگزارشی از قول وندی شرمن معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا درمورد سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نوشت:عراقچی مذاکره کننده ای بسیار حرفه ای و درهمان حال بسیار سخت گیر است.

عصر ایران - «مساله حصر، مساله ای داخلی است و شورای عالی امنیت ملی باید درباره آن تصمیم سنجیده ای بگیرد.» این «سخن سنجیده» را دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به بیانیه کاخ سفید درباره آغاز چهارمین سال حصر میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بر زبان آورده است و از چند نظر اهمیت ویژه و فوق العاده دارد:

1- وجه اول، ادبیات آقای لاریجانی است. نخست به این خاطر که از واژه «مساله» استفاده کرده اند. درحالی که در نگاه برخی مقوله حصر این سه چهره سیاسی، «راه حل» است، آقای لاریجانی با دقت واژه «مساله» را به کار برده و طبیعی است که هر مساله نیز نیاز به راه حل دارد تا جایی که اساسا یکی از تعاریف زندگی در نگاه مثبت اندیشان «مواجهه با مساله و تلاش برای حل و نه انکار آن» است.

دوم از این رو که پرونده را مربوط به شورای عالی امنیت ملی دانسته است. حال آن که می دانیم چندی است برخی از جانب بعضی از سایت ها و رسانه های خاص در هر کنفرانس خبری دادستان کل کشور این موضوع را مطرح می کنند تا به آن صبغه قضایی بدهند. قرائن اما حاکی از آن است که هیچ پرونده قضایی در این باره تشکیل نشده و تصمیم، مربوط به شورای عالی امنیت ملی است و احتمالا ابتدا قرار نبوده این قدر به درازا بکشد و حالا کشیده است. مثل ماجراهای دیگر که در شروع، پایان آن چندان مد نظر نبوده است.هستند کسانی که دوست ندارند موضوع در شورای عالی امنیت ملی حل و فصل شود و از این رو اصرار دارند قوه قضاییه را به نوعی درگیر این ماجرا و برای این قوه هم هزینه سازی کنند.

نکته سوم در ادبیات ستودنی رییس مجلس همان واژه «سنجیده» است که نه بار مثبت دارد و نه منفی و اساسا از امکان قضاوت خالی است. تصمیم سنجیده در پی نفی و اثبات نیست و تنها سود و زیان را می سنجد. سخن رییس مجلس را می توان به منزله این توصیه دانست که موضوع را در ترازو بگذارید. حتی نماد دستگاه قضا نیز ترازوست و در قرآن از «میزان» یاد شده است. با این نگاه در قضا و قضاوت نیز باز سنجش صورت می پذیرد.

2- برخی از اصول گرایان رادیکال اشاره آمریکا به این موضوع را نشانه درستی حمایت خود از ادامه حصر می دانند. حال آن که اگر قرار باشد تمام سیاست خود را بر پایه نفی هر گفتار و رفتار آمریکا قرار دهیم در برخی از مواضع دچار مشکل می شویم و در عمل هم دیده ایم در بعضی از عرصه ها هم پوشانی داریم. کما این که طالبان و القاعده هم دشمن ایران و تشیع بودند و هم آمریکا. این قاعده درباره صدام حسین هم صادق بود. در قضیه بوسنی نیز سرانجام آمریکا بود که دخالت کرد.

اگر قرار باشد حمایت آمریکا از هر اتفاقی را به منزله منفی بودن آن بدانیم در ساقط کردن صدام و طالبان و سرکوب صرب ها و نجات مسلمانان بوسنیایی نیز باید آمریکایی ها را شماتت می کردیم. دخالت یا توصیه کشورهای دیگر درباره وضعیت سیاستمداران برجسته امر تازه ای نیست. هر چند که اصل موضوع همان است که آقای لاریجانی گفته است و اتفاقا اگر نمی خواهیم حل این قضیه به خارج از کشور یا فشار آنها نسبت داده شود بهتر است شورای عالی امنیت ملی زودتر دست به کار شود و به تعبیر رییس مجلس «تصمیم سنجیده» بگیرد.

3- جایگاه رییس مجلس از شعار دهندگان فراتر است و علی لاریجانی این مرتبت را پاس داشته است. اگر قرار بر اتخاذ رویه برخی از اصول گرایان رادیکال باشد، نه مذاکرات هسته ای باید به فرجام می رسید و نه سفارت انگلستان قابل باز گشایی است و قس علی هذا. در واقع اینان تنها خواستار ادامه حصر نیستند بلکه از هر وضعیت فوق العاده ای استقبال می کنند.

از یکی از چهره های سیاسی که زندانی شده بود و روزهای جمعه به خانه می آمد پرسیده بودند « راست است که شما جمعه ها زندان نیستید و در خانه به سر می برید؟» پاسخ داده بود:« راست این است که من 6 روز هفته در زندانم.» پی گیر وضعیت غیر عادی باید بود نه امر عادی. یکی از معیارهای ارزیابی درباره هر کشور، میزان عادی بودن امور در آن است. مادام که آخرین نخست وزیر کشور و امضا کننده صدها قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در وضعیت عادی به سر نمی برند چگونه می توان به سرمایه گذار خارجی اطمینان داد که همه چیز رو به راه است؟

4- همه می دانیم که این حصر الی الابد قابل دوام نیست. از دو چهره اصلی یکی متولد 1316 است و دیگری 1320. یعنی به ترتیب 76 ساله و 72 ساله اند و در دهه هشتم عمر. اگر پایان زندگی در حصر اتفاق افتد که مطلقا زیبنده نظام نیست. اگر هم با فشار بیرونی باشد باز صورت خوشی ندارد حال آن که با «تصمیم سنجیده» می توان مساله را حل کرد.

پس ادامه آن سودی برای کسی در بر ندارد. جز کسانی که درکارند تا دریای انقلاب را در پیاله های کوچک خود جا دهند و آدم ها را به صف کنند تا به دنیا از چشمی آنها نگاه کنند و به جای همه ابنای بشر تصمیم بگیرند و فکر کنند. جز این دسته که دل باخته واژگانی چون حصر، توقیف، برخورد و مانند اینهایند دیگران ولو در علن مطرح نکنند خرسند نیستند. بهترین مرجع تصمیم گیری نیز شورای عالی امنیت ملی است. کما این که چنین تجربه ای را یک بار درباره مرحوم آیت الله حسینعلی منتظری از سر گذرانده است.

5- هر چند در اخبار حصر بیشتر از دو نفر یاد می شود اما واقعیت این است که سه تن در حصرند و یکی زن است. در عرف ایرانی گرفتار شدن زنان برانگیزاننده همدلی است و این به صلاح ساختار سیاسی نیست. از این رو در ماجرای گروگان گیری کارمندان سفارت آمریکا نیز زنان در اولین مرحله آزاد شدند. از اتباع خارجی یا دو ملیتی های دستگیر شده نیز به یاد داریم که آن خانم فرانسوی یا رکسانا صابری یا موارد دیگر هر جا که پای خانمی در میان بود- گرفتاری ها نپایید.

از دو حال خارج نیست. همسر یکی از محصورین یا به صفت خود در حصر است که سابقه نداشته خانمی در این موقعیت قرار گیرد (حکایت گروه های مسلح البته جداست) و یا به صرف همسر بودن که نیاز به بحث ندارد. به جز یکی دو روزنامه که درعواطف انسانی واحساسات نیز ابتدا موضع سیاسی شخص را لحاظ می کنند و قلیلی که صبح خود را با پرخاش و مرگ خواهی برای هر که غیر آنان بیندیشد به شام می رسانند قاطبه ایرانیان همچنان با عاطفه و مراعات زنان شناخته می شوند. به رغم فضا سازی رسانه های غربی علیه وضعیت زنان ایرانی در این سرزمین اگر زنی گرفتار مردی بدکردار نشده باشد دیگر زنان در کنف حمایت مردانی قرار دارند که دست به هر کار می زنند تا اصطلاحا آب در دل همسرشان تکان نخورد وزیبا ترین جلوه های عشق همچنان در این سرزمین دیده می شود. شاید هم از سر نگاه تملکی و مادربچه ها باشد و سنتی می اندیشند یا مدرن، موضوع این گفتار نیست. مهم احساس مسوولیت است.

غرض بیان این نکته است که در فرهنگ ایرانی مردان حرمت زنان را نگه می دارند و می دانند که جایی که خانمی هست هر واژه را نباید بر سر زبان آورد. این البته نکته ای نیست که اصول گرایان ندانند کما این که در طرح چوبه دار که در راه پیمایی با خود حمل می کردند یا برنامه هایی که تلویزیون هر از گاهی پخش می کند از آخرین نخست وزیر و رییس اسبق مجلس و حتی رییس جمهور اسبق نام می برند اما هیچ گاه به خانم در حصر اشاره نمی کنند تا همدلی بیننده را فارغ از هر گرایش سیاسی برنینگیزند. یکی از ضرورت های «تصمیم سنجیده» همین نکته است که ظرافت آن نیاز به توضیح بیشتر ندارد و خواننده این متن با هر تعلق خاطر و گرایش سیاسی می تواند درباره آن تامل کند.

مهم ترین دلیل اما برای تصمیم سنجیده این است که قضیه انتخابات سال 88 در عمل "سالبه به انتفاء موضوع" شده است. کافی است آن جمله مشهور دکتر ظریف را به یاد آوریم که « آن مرد رفته است» و حالا که «آن مرد رفته است»، وضعیت «منتقدان آن مرد» که دولت را با نظام یک کاسه نکرده اند نیز می تواند تغییر یابد.

ناگفته پیداست که مناسب ترین شخص برای پی گیری اتخاذ تصمیم سنجیده شخص دکتر لاریجانی است. عضو موثر شورای عالی امنیت ملی، نماینده قم و مورد وثوق مراجع تقلید و رییس مجلس که می تواند مهار تندروها را در دست بگیرد. نقش او در این تصمیم سنجیده می تواند مهم ترین کاری باشد که در عمر سیاسی خود انجام داده است.

وزارت خانه ها

وزارت ارشاد اسلامي

سازمان تبليغات اسلامي

وبلاگ ها

یتیم رودبار

شهيد سيد يونس رودباري

ديلمستان

 وبلاگ محمد حسین صیادپور